přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

21. října 2020, 19:25

Naserová osvobozena

AKTUALIZOVÁNO - Čtvrtkařská světová šampionka Salwa Eid Naserová nejspíš o olympijské hry v Tokiu nepřijde. Atletka, která byla suspendována za porušení dopingových pravidel, byla zproštěna obvinění.

Naserové byla pozastavena činnost v červnu tohoto roku, když ji suspendovala Jednotka pro bezúhonnost atletiky (AIU), která komisi předložila podklady o tom, že Naserová zmeškala čtyři dopingové kontroly v období od 1. ledna 2019 do 24. ledna 2020. Hrozil jí tak dvouletý distanc, čímž by přišla o účast na olympijských hrách v Tokiu, kde má patřit k největším favoritkám na zlato.

Úřadující mistryně světa dle AIU jednou zadala neúplné informace do systému ADAMS, ve kterém atleti mají pravidelně zapisovat místo svého pobytu, aby je mohli komisaři zastihnout v případě nesoutěžního testování. Třikrát pak v době příchodu komisařů nebyla na stanoveném místě přítomna. Jak se později ukázalo, první tři prohřešky nasbírala Naserová ještě před světovým šampionátem v Dauhá, kde si později doběhla pro titul. Tehdy však nebylo dost času na projednání přestupku a nigerijská rodačka hájící barvy Bahrajnu mohla tak v Kataru startovat.

Čtvrtý prohřešek přidala v lednu 2020. Tehdy se hájila tím, že jí uletělo letadlo z dovolené v rodné Nigerii, a proto prý zmeškala návštěvu komisařů. V době řešení případu si pak příliš nepomohla ani svými výroky, kdy se nechala slyšet, že zmeškat tři dopingové zkoušky se může stát každému a místo určité pokory vystupovala spíše arogantně. Přesto obhajoba Naserové uspěla s tím, že v případě jednoho z prohřešků se dopingoví komisaři dostavili na jiné místo, než které pro mimosoutěžní kontrolu udala do systému ADAMS, a jelikož ostatní tři posbírala v době delší než 12 měsíců, byla její suspendace zrušena. O olympijské hry v Tokiu by tak nejspíš neměla přijít. AIU se může do 30 dnů proti rozhodnutí komise odvolat.

Reakce okolí na sebe nenechala dlouho čekat. Shaunae Miller-Uibová, která s Naserovou prohrála v superrychlém finále na MS v Dauhá, se na svém Instagramu obula do světové asociace i (jí ustaveného) nezávislého kontrolního orgánu. "Nejde jen o to, že vám projdou čtyři zmeškané testy. Jde o to, že by měly (WA a AIU) chránit náš sport. Místo toho se ukázalo, že v tomto případě si vedly velmi špatně," uvedla bahamská sprinterka. Marija Lasickenová posteskla, že "je rychlejší porušit pravidla tím, že zmeškáte čtyři dopingové testy a budete osvobozeni, než zůstat rukojmím toho, že budete po mnoho let Ruskou.“

K případu se také vyjádřila nejvyšší autorita v této oblasti, Světová antidopingová agentura (WADA). Její předseda (mimochodem bývalý sprinter na 400 m) Witold Bańka na svém Twitteru vyjádřil nad výsledkem případu Naserové znepokojení a přislíbil: "WADA jej pečlivě analyzuje a v případě potřeby využije svého práva na odvolání.“

Salwa Eid Naserová o sobě dala poprvé výrazněji vědět na mistrovství světa v Londýně 2017, když si jako teprve devatenáctiletá doběhla pro stříbro. O dva roky později na světovém šampionátu v Dauhá už dominovala, když triumfovala v čase 48.15 (před Miller-Uibovou), což byl nejlepší výkon od roku 1985 a v historických světových tabulkách se zařadila na třetí místo za světovou rekordmanku Maritu Kochovou a naší Jarmilu Kratochvílovou.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Aleš Gräf

Vytisknout