přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

14. ledna 2023, 21:42

Nároďáky pro Zacha a Pannovou

V Praze a Ostravě testovala svou formu v úvodu halové sezóny řada reprezentantů. K vidění byly také dva mládežnické národní rekordy zásluhou překážkáře Matyáše Zacha a tyčkařky Adély Pannové.

Rekordní Zach a další kvalitní sprinty v Ostravě

Na přeboru Moravskoslezského kraje v Ostravě zazářil na šedesátce překážek Matyáš Zach. Vítěz loňského Evropského olympijského festivalu mládeže prolétl šedesátku překážek za 7.72, čímž o tři setiny vylepšil rok starý dorostenecký národní rekord na této distanci.

Vyrovnanou formu potvrdil v hladkém sprintu na 60 metrů Zdeněk Stromšík, když po týdnu zopakoval na domácí dráze čas 6.74, což je jen setinu za letošním nejlepším českým výkonem Stanislava Jíry z pondělních „Akademiček“. Na stejné trati žen se vyhoupla do čela letošních národních statistik Karolína Maňasová, a to díky novému osobáku 7.43. Kvalitní výkon byl k vidění také na mužské čtvrtce, kde byl nejrychlejší slovenský reprezentant Patrik Dömötör za 47.63.

Tyčkařská špička se utkala na Strahově

Na domácí poměry velice silně obsazený tyčkařský mítink proběhl ve strahovské hale. Mezi ženami zaznamenala nejhodnotnější výkon Nikola Pöschlová, která si úspěšným skokem na 435 centimetrech posunula absolutní kariérní maximum. Adéla Pannová se pak blýskla novým národním rekordem v kategorii starších žákyň. Vlastní rok starý zápis vylepšila o čtyři centimetry na 380.

Mužské klání patřilo Matěji Ščerbovi, jenž zdolal 550 centimetrů, čímž si o patnáct centimetrů posunul své sezónní maximum a počtvrté v kariéře se dostal přes 550. V hale skočil výše pouze jednou, a to v roce 2019 při svém dosud platném osobáku 555 centimetrů. Jan Krček se těsně před koncem minulého roku stal výkonem 493 centimetrů společně s Ladislavem Sedláčkem spoludržitelem dorosteneckého národního rekordu a stoupající formu potvrzuje i s přechodem mezi juniory, když si posunul osobní rekord už na 505 centimetrů.

Čtvrtkařky testovaly rychlost na veřejkách

Už v pátek se v nafukovací hale na Strahově uskutečnily veřejné závody. Na tratích 300 a 150 metrů svedly vyrovnané duely členky naší reprezentační štafety čtvrtkařek Nikoleta Jíchová s Martinou Hofmanovou. Na třístovce byla rychlejší Jíchová, která zvítězila v čase 38.22, kterým se zařadila na dělené deváté místo historických tabulek. Hofmanová byla druhá za 38.34.

Ta své kolegyni vrátila porážku na stopadesátce, kterou zvládla v čase 17.89 a v našich historických statistikách se na této distanci posunula na sedmou příčku. V letošních tabulkách je pak druhá za Janou Slaninovou, která se minulý týden stala díky času 17.71 třetí nejrychlejší Češkou ve sprintu na 150 metrů v hale. Pro Jíchovou znamenal výkon 17.94 druhý osobák dne, a i zde se dostala na devátou příčku historie.

Na třístovce se ve velmi dobrém světle ukázala také stříbrná medailistka z loňského ME do 18 let Lurdes Gloria Manuel, která si zaběhla parádní osobák 38.53. Za zmínku stojí jistě i vystoupení Vojtěcha Komárka v dálce, jenž se mohl těšit z halového osobáku 747 centimetrů. Velmi solidním časem 5:20.30 se na trati 2000 metrů prezentoval Nico Boketta.

Petr Jelínek

Vytisknout