přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

26. listopadu 2020, 13:35

Napodobí Mihambová Carla Lewise?

Malaika Mihambová v posledních dvou letech dominuje světové dálce. Nyní však začíná stále více koketovat i s hladkými sprinty a na olympijských hrách v Tokiu by ráda startovala kromě své hlavní disciplíny také na stovce.

Šestadvacetiletá Malaika Mihambová si připsala první velký úspěch na domácím mistrovství Evropy v Berlíně v roce 2018, kde dokázala získat evropské zlato. V následující sezóně byla v dálkařském sektoru naprosto suverénní, když zůstala pod otevřeným nebem neporažena a v sedmi závodech dolétla za sedmimetrovou hranici. Životní sezónu završila v Dauhá ziskem světového titulu, když zvítězila skokem na 730 centimetrů, což ji řadí na dvanácté místo historických světových tabulek. Přes sedm metrů se dostala také letos, a to v hale (703) i venku (709).

Za výrazným výkonnostním posunem stojí také zlepšení rychlostní formy, což už naznačila v roce 2019, kdy nejprve získala na německém halovém šampionátu v čase 7.22 bronz ve sprintu na 60 metrů a stejný cenný kov získala i v létě na domácím mistrovství mezi specialistkami na stovce. Tehdy prolétla rovinku v čase 11.21.

Nyní by ráda kombinovala dálku se stovkou ještě častěji. Hodnota ostrého olympijského limitu na stovce je 11.15, což je čas, který rozhodně není nad její možnosti. S nedovolenou podporou větru už běžela i o setinu rychleji. „V dálce jsem alespoň doma bez konkurence, ale ve sprintech máme hodně dobrých holek a na mezinárodní scéně je ještě řada rychlejších závodnic. Zjistila jsem, že mě sprinty vážně baví, takže je to pro mě nová výzva,“ uvedla pro časopis Der Spiegel.

Mihambová se momentálně připravuje ve Spojených státech amerických pod vedením legendárního Carla Lewise a kdo jiný, než právě devítinásobný olympijský vítěz a osminásobný světový šampion by měl na kombinaci těchto disciplín Mihambovou nejlépe připravit. Lewis získal zlatý olympijský double na stovce a v dálce na hrách v Los Angeles 1984 i Soulu 1988. K tomu má doma ještě dvě dálkařská zlata z olympiád v Barceloně 1992 a Atlantě 1996. Dvě zlaté na jednom světovém šampionátu v těchto dvou disciplínách pak vybojoval na MS v Helsinkách 1983 a Římě 1987. Na stovce byl nejrychlejší i na světovém šampionátu v Tokiu 1991. V dálce bral stříbro v nezapomenutelném souboji s krajanem Mikem Powellem, jenž v tomto závodě skočil dosud platný světový rekord 895 centimetrů. Lewis zapsal 887, s čímž i dnes figuruje na třetím místě historických světových tabulek.

Malaika Mihambová si je samozřejmě vědoma, že jen těžko napodobí úspěchy svého trenéra a cíle si klade postupně a o poznání nižší. Už samotná kvalifikace na olympijské hry pro ni bude v silné konkurenci ostatních německých sprinterek na stovce úspěchem. Naopak v dálkařském sektoru by měla být největší favoritkou na zlato.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Aleš Gräf

Vytisknout