přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

12. května 2023, 11:24

Nabitý víkend na domácí scéně

O nadcházejícím víkendu budou mít čeští atleti na domácí půdě napilno. Napříč celou republikou se rozběhnou týmové soutěže. V Hodkovicích nad Mohelkou se pak koná mistrovství České republiky v běhu do vrchu.

Startují ligové soutěže

O nadcházejícím víkendu proběhnou úvodní kola všech ligových soutěží včetně té nejvyšší. 68. ročník extraligy družstev bude zahájen v neděli 14. května v Brně. Mezi muži obhajuje titul Dukla Praha, jejíž atleti loni vybojovali už 61. týmové zlato. V prvním kole bude tým z Julisky spoléhat například na sprintera Jana Velebu, vícebojaře Ondřeje Kopeckého nebo tyčkaře Dana Bártu.

Nejvyšší ambice bude mít i pořádající VSK Univerzita Brno. Ta loni získala na MČR družstev stříbro, nicméně ovládla základní část a v roce 2020 dokonce narušila dominanci armádního sportovního klubu, když se její reprezentanti radovali z titulu. Tradičními oporami jsou běžci Daniel Kotyza s Martinem Zajícem nebo překážkář Martin Tuček. Bronzové medaile obhajuje A. C. TEPO Kladno.

Sestavu extraligových týmů pak doplňují ještě AK Škoda Plzeň, PSK Olymp Praha, SSK Vítkovice, Hvězda Pardubice a nováček soutěže TJ Sokol Hradec Králové.

Soutěž žen čítá pouze sedm týmů. Hlavním favoritem jsou obhájkyně titulu z USK Praha, které už mají na svém kontě 32 primátů. I letos mají velmi silnou sestavu, ve které nechybí například bronzová medailistka z nedávného HME tyčkařka Amálie Švábíková nebo pátá z téhož šampionátu Lada Vondrová. Když k tomu přičteme další reprezentantky Dorotu Skřivanovou, Michaelu Hrubou, Marcelu Pírkovou, Helenu Jiranovou nebo Natálii Kožuškaničovou, má Univerzitní sportovní klub opět velké šance na celkové vítězství.

Vždy velmi cílevědomá je ovšem AK Škoda Plzeň v čele s šestou čtvrtkařkou HME v Istanbulu Terezou Petržilkovou. Klub ze západočeské metropole se navíc bude moci opírat o silné duo slovenských překážkářek Viktórii Forster a Danielu Ledeckou nebo univerzální běžkyni Terezu Hrochovou. Obhajoba loňského stříbra z MČR družstev je tak tím minimálním, čeho by Plzeňačky rády letos v rámci nejvyšší soutěže dosáhly. Bronzovou pozici obhajují atletky Olympu Brno.

Na medailové pozice by se rády vrátily reprezentantky Dukly Praha s Nikoletou Jíchovou, Terezou Elenou Šínovou či Petrou Andrejskovou. Sestavu pak doplňují ještě PSK Olymp Praha, SSK Vítkovice a A. C . TEPO Kladno.

O vrchařské tituly v Hodkovicích

Hostitelem letošního mistrovství České republiky v běhu do vrchu budou v sobotu 13. května Hodkovice nad Mohelkou. V rámci tohoto šampionátu se představí hned šest atletů a atletek, kteří jsou nominovaní na mistrovství světa v horských bězích v Innsbrucku.

V závodě mužů je hlavním favoritem někdejší bronzový medailista z vrchařského MS a trojnásobný český šampion Marek Chrascina. Toho budou chtít potrápit obhájce stříbra Pavel Brlica, čerstvý maratonský mistr Vít Pavlišta nebo Michal Šmahel. Z mladých borců by pak mohl do pořadí výrazně promluvit trojnásobný juniorský mistr David Bílek.

Mezi ženami favorizují papírové předpoklady držitelku vrchařských titulů z let 2020 a 2021 Terezu Hrochovou. Na startu budou také další dvě závodnice, které už mají v kapse nominaci na MS, a to Hana Švestková Stružková s Adélou Vetchou. Nechybí ani nejzkušenější vrchařka z celého startovního pole Pavla Schorná Matyášová.

V juniorských kategoriích jsou hlavními favority pak další nominovaní pro Innsbruck Matěj Placatka a Petra Havlová.

Petr Jelínek

Vytisknout