přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. května 2022, 12:11

Nabitý víkend českých atletů

Atletická sezóna je v plném proudu a bylo to vidět i v četnosti startů českých atletů doma i v zahraničí. Zde je přehled toho nejzajímavějšího, co se o uplynulém víkendu událo.

Halle

Početná výprava našich vrhačů se vydala na mítink do německého Halle. Zaskvěl se zejména diskař Marek Bárta, jenž zvítězil hodem 63.36, kterým vylepšil vlastní nejlepší český výkon z extraligy v Ostravě o 77 centimetrů a ukázal skvělou formu směrem k úternímu Memoriálu Ludvíka Daňka v Turnově.

Hned tři prvenství si připsala vrhačská sekce SCM. V oštěpu juniorek vyhrála výkonem 50.88 Petra Sičaková. Kouli dorostenek opanoval vrhem na 17.04 Martina Mazurová a dorostenecký oštěp patřil Štěpánu Šípkovi za 71.70. Martin Florian obsadil v oštěpu do 23 let druhé místo, když zapsal 70.16. Barbora Štejfová byla v kladivu juniorek druhá za 60.20. Ve stejné disciplíně mužů skončil Patrik Hájek čtvrtý, když jeho nejdelší hod měřil 70.81.

K vidění byl také jeden letošní nejlepší světový výkon, který obstarala americká koulařka Chase Ealeyová, která se vyhoupla do čela letošních průběžných statistik pokusem dlouhým 19.76.

Přebor Prahy

Na Julisce proběhl Přebor Prahy. Důvod k radosti měla jistě Nikoleta Jíchová, když si na čtvrtce překážek zaběhla parádní osobní rekord 56.40. Kariérní maximum z loňského ME do 23 let v Tallinnu si vylepšila o 42 setin. Na hladké čtvrtce byli nejrychlejší Jan Tesař (47.38) a Barbora Veselá (54.92).

Poprvé od září loňského roku si v koulařském kruhu zazávodila dlouholetá česká jednička této disciplíny Markéta Červenková. Svěřenkyně trenéra Petra Stehlíka se vrátila výkonem 17.09.

Štěpán Schubert zaostal na juniorské stodesítce překážek časem 13.67 jen čtyři setiny za svým osobákem a s přehledem splnil limit na světový šampionát této kategorie v kolumbijském Cali. Tam už má účast zajištěnou i Ester Bendová. Na Julisce se v rozběhu prezentovala dalším pěkným časem 13.50 a připsala si cenný skalp Markéty Štolové. Ta jí pak ve finále porážku vrátila ve stejném výkonu, jakého dosáhla Bendová v rozběhu.

Letošní nejlepší český výkon na stovce žen 11.73 zaznamenala Marcela Pírková. Stejný počin se podařil tyčkaři Matěji Ščerbovi, jenž se úspěšně přenesl přes 542 centimetrů.

Ried

Překážkářka Helena Jiranová obsadila na mítinku v rakouském Riedu druhé místo v čase 13.47. Nad její síly byla pouze Finka Nooralotta Neziriová (13.39). V tyči zvítězili Dan Bárta (530) a Zuzana Pražáková (430). Mladý oštěpař Ondřej Kříž se poprvé v kariéře dostal za 70 metrů. Výkonem 70.37 ztratil na limit pro MSJ pouhých třináct centimetrů.

Kalamata

Nejlepší čeští půlkaři se vydali na mítink do řecké Kalamaty. V nepříznivém větru a po špatné práci vodiče však byli ze svých časů spíše zklamáni. Filip Sasínek doběhl druhý za 1:48.55. Filip Šnejdr byl čtvrtý v čase 1:49.02 a Jakub Davidík finišoval jako šestý za 1:49.65. Ani výškařka Michaela Hrubá nemohla být se svým vstupem do sezón o hodnotě 180 centimetrů spokojena. V celkovém hodnocení byla šestá. Vyhrála Marija Vukičová z Černé Hory za 195 centimetrů.

Karlsruhe

V Německu testovali svou formu Lukáš Symerský a Jakub Zemaník. Symerský zvládl patnáctistovku za 3:45.48. Zemaník zaběhl pětku v čase 14:13.45.

Grosseto

Letošní závodní premiéru pod otevřeným nebem si v italském Grossetu odbyl Jan Jirka. Dvoustovku prolétl v letošním nejlepším českém výkonu 20.95 a v součtu dvou běhů skončil šestý.

Kubánský trojskokan Andy Diaz se zaskvěl letošním nejlepším světovým výkonem 17.64. Výrazně o sobě dal vědět také juniorský etiopský běžecký talent Addisu Yihune, jenž zaostal časem 13:02.10 pouhých sedm setin za letošním světovým maximem Nora Jakoba Ingebrigtsena.

Další mládežnické limity

Stýplař Tomáš Habarta si ve francouzském Reims zaběhl nový osobní rekord na trati 3000 metrů překážek 8:55.81 a zajistil si tak účast na mistrovství světa juniorů v Cali. Další českou zástupkyní v rámci francouzského šampionátu družstev byla diskařka Barbora Tichá, která nenašla přemožitelku za 52.54.

Českou výpravu pro Cali rozšíří také Iva Gieselová. Při mistrovství Moravy a Slezska juniorů a dorostu si doběhla ve stýplu pro kariérní maximum 10:23.99 a vyhověla tak nominačním požadavkům po juniorský globální vrchol této sezóny.

Lurdes Gloria Manuel má již splněný limit pro start na ME do 18 let v Jeruzalémě na čtvrtce a o víkendu se kvalifikovala i na stovce (11.89) a dvoustovce (24.13).

Na stovce dosáhla v Kolíně stejného času Ester Parohová. I pro ni znamená výkon 11.89 vyhovění nominačním požadavkům pro dorostenecké ME.

Do Jeruzaléma by se měl podívat i stýplař Štěpán Kavan. Ten v Raciborzi proběhl 2000 metrů překážek za 5:54.68.

Domácí závody nabídly také jeden český žákovský rekord. O ten se postaral na dvoustovce překážek českobudějovický Štěpán Rada, jenž vylepšil díky času 24.91 historické maximum Josefa Drahoty z roku 2018 o pět setin.

Víkendové highlighty bez české účasti

V La Nucii proběhl Iberoamerický šampionát. Letošní nejlepší světové výkony na něm zaznamenaly dominikánská čtvrtkařka Marileidy Paulinová (49.49) a kubánská trojskokanka Leyanis Perezová (14.58). Padlo také hned několik rekordu mistrovství. O ty nejkvalitnější se postarali brazilský koulař Darlan Romani (21.70) a čtvrtkař Lidio Feliz z Dominikánské republiky (44.64), který se připravuje pod vedením legendárního Felixe Sancheze.

Špičkové vrhačské výkony nabídl mítink v Tusconu. Americká kladivářka Janee Kassanavoidová se dostala díky novému osobáku 78.00 na šestou příčku historických světových tabulek. Její krajanka Brooke Andresenová zapsala také velmi kvalitních 77.75. Stejnou disciplínu mužů opanoval Rudy Winkler (78.51). V koulařském kruhu potvrdil roli favorita Novozélanďan Tom Walsh (21.60). Nejúspěšnější koulařkou byla Jamajčanka Danielle Thomas-Doddová (19.53). Z velkého diskařského osobáku 68.69 se mohl těšit domácí Sam Mattis.

Na mítinku v Kingstonu dosáhl výrazného vylepšení kariérního maxima na stovce Jamajčan Oblique Seville, jenž prolétl rovinku za 9.86 a zaostal jen jedinou setinu za letošním nejlepším světovým výkonem Keňana Ferdinanda Omanyaly. Mezi ženami byla nejrychlejší Elaine Thompson-Herahová za 10.94.

V belgickém Lokerenu se blýskl teprve sedmnáctiletý Etiopan Ermiaj Girma, který zaběhl 800 metrů v čase 1:44.36 a v letošních průběžných světových tabulkách se posunul na druhé místo. Zároveň se jedná o pátý nejlepší výkon historie v kategorii do 18 let.

Petr Jelínek

Vytisknout