přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

29. března 2023, 15:00

Nabitý španělský tým pro Poděbrady

V neděli 21. května se uskuteční na Lázeňské kolonádě v Poděbradech mistrovství Evropy v chůzi družstev. Svou nominaci pro tento podnik zveřejnila evropská chodecká velmoc Španělsko a je opravdu hvězdná.

Ženské sestavě vévodí mistryně Evropy z Berlína 2018 Maria Peréz. Ta bude v Poděbradech obhajovat stříbro z předešlého ME družstev, které se před dvěma lety konalo také na Lázeňské kolonádě. Peréz navíc potvrdila skvělou formu už i letos. O uplynulém víkendu se blýskla na domácí půdě v Cordóbě novým národním rekordem na trati 20 kilometrů 1:25:30, což ji řadí na osmnáctou příčku historických světových tabulek, přičemž rychlejších bylo pouze dvanáct ruských závodnic, čtyři Číňanky a Ekvádorka Glenda Morejón.

Čtvrtá žena poslední olympijské dvacítky však půjde v Poděbradech závod na 35 kilometrů. Ovšem i s touto distancí si umí poradit na výbornou. Však je také s časem 2:39:16 nejrychlejší Evropankou zatím krátké historie této disciplíny. V ní bude mít pro nadcházející ME družstev nejvyšší ambice i její reprezentační kolegyně Raquel González, která loni vybojovala na evropském šampionátu v Mnichově stříbro a na MS v Eugene byla pátá. Před dvěma lety závodila v Poděbradech na dvacítce a skončila těsně pod stupni vítězů na čtvrté příčce.

Také na mužské pětatřicítce budou mít Španělé to nejlepší, a to v podání dvojnásobného evropského šampiona Álvara Martína, jenž na posledním mistrovství Evropy družstev bral stříbro na trati 20 kilometrů nebo úřadujícího mistra Evropy na trati 35 kilometrů a někdejšího mistra světa na dvacítce Miguela Angela Lopéze. Už tak kvalitní sestavu doplňuje ještě vítěz padesátky z předešlého šampionátu v Poděbradech Marc Tur, jenž se může pyšnit i čtvrtým místem z olympiády v Tokiu (Sapporu). Mladou ambiciózní krví je pak juniorský mistr Evropy z roku 2021 Paul McGrath, který půjde dvacítku.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Soňa Maléterová

Vytisknout