přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

15. února 2021, 11:49

Nabitý atletický víkend

Halová atletická sezóna je v plném proudu a ve světě se hojně závodilo. Přinášíme tradiční víkendový servis.

Monako

V monackém knížectví se opět ukázalo, že jsou zdejší ulice velmi rychlé. Padl zde totiž další světový rekord v silničním závodě na 5 kilometrů. Tentokrát ho obstarala Keňanka Beatrice Chepkoechová, která vylepšila časem 14:43 o vteřinu dva roky staré historické maximum Nizozemky Sifan Hassanové ze stejné trati. V závodě mužů obhájil loňský triumf Uganďan Joshua Cheptegei za 13:13.

New York

Ve Spojených státech pokračovala World Indoor Tour a jedinečné byly hlavně běžecké disciplíny. Hned při svém letošním prvním startu zaběhl nový kontinentální rekord na osmistovce světový šampion Donavan Brazier. Čtyři okruhy zvládl v čase 1:44.21, čímž vlastní rekordní zápis z minulé sezóny srazil o jednu setinu a zařadil se na dělené čtvrté místo historických světových statistik po bok Keňana Emmanuela Korira.

Velmi rychlá byla mužská patnáctka. Vítězný Australan Oliver Hoare vylepšil oceánský rekord na 3:32.35. Svého krajana Stewarta McSweina překonal téměř o tři vteřiny. Druhý Brit Jake Wightman zaostal časem 3:34.48 jen 28 setin za národním rekordem Petera Elliotta z roku 1990 a stal se šestým nejrychlejším Evropanem historie na této distanci v hale. Třetí Novozélanďan Samuel Tanner vylepšil časem 3:34.72 jedenáct let staré národní maximum Nicka Willise.

Severoamerický rekord byl k vidění také na kilometru mužů. Američan Bryce Hoppel srazil výkonem 2:16.27 z rekordního zápisu svého předchůdce Davida Torrence z roku 2014 49 setin. Jako druhý proběhl cílem Kanaďan Marco Arop za 2:17.10. Třetí Charlie Grice zaběhl nový britský národní rekord 2:17.20.

Třetí nejrychlejší čas historie nabídl závod na 2 míle žen. Domácí Elinor Purrierová zvládla tuto trať v čase 9:10.28 a zařadila se v historických análech této disciplíny za Etiopanky Genzebe Dibabaovou a Meseret Defarovou, která shodou okolností zaběhla čas 9:06.26 před dvanácti lety v Praze. Kontinentální rekord krajanky Emmy Coburnová vylepšila Purrierová o více než pět vteřin.

Poprvé od roku 2014 si zaběhla halovou čtvrtku olympijská vítězka Shaunae Miller-Uibová a stálo to za to. Časem 50.21 srazila z kontinentálního rekordu krajanky Christine Amertilové 13 setin a dostala se na dělené osmé místo historických světových tabulek. Stala se také nejrychlejší neevropskou halovou čtvrtkařkou. Od roku 2007 neběžela žádná žena halovou čtvrtku lépe.

Hned dvěma závodnicím se podařilo v závodě žen na 300 metrů dostat do historické TOP 10. Vítězka Gabrielle Thomasová se zařadila časem 35.73 na pátou příčku a za americkým národním rekordem Quanery Hayesové zaostala o pouhé dvě setiny. Thomasová drží také jeden primát. Je totiž jedinou ženou, která zaběhla v halovou třístovku třikrát pod 36 vteřin. Druhá Lynna Irbyová se posunula časem 35.99 na osmé místo historických statistik.

Jméno leadera letošních světových tabulek se měnilo ještě ve dvou disciplínách. Kendra Harrisonová ozdobila svůj letošní první start na šedesátce překážek časem 7.82. Druhá Britka Tiffany Porterová vyrovnala výkonem 7.89 vlastní evropské maximum této sezóny. Stejný čas zaznamenala i třetí Američanka Gabrielle Cunninghamová. Vyrovnané kariérní maximum 233 centimetrů vyneslo do čela průběžných světových statistik Američana Treye Culvera.

Gent

Trojnásobné české zastoupení měla česká atletika na mítinku v belgickém Gentu. Nejlépe si vedl půlkař Filip Šnejdr, jenž nestačil časem 1:47.78 pouze na vítězného Francouze Benjamina Roberta (1:47.33). Jan Friš finišoval v závodě na 1500 metrů na třetím místě v čase 3:43.85. Vyhrál Keňan Vincent Kibet (3:42.97). Diana Mezuliáníková byla na půlce pátá za 2:04.76, což je o setinu pomaleji než je její sezónní maximum.

Val de Reuil

Jen pět dní po překonání halového světového rekordu na patnáctistovce, zaznamenala další kvalitní výkon Etiopanka Gudaf Tsegayová. Ve francouzském Val de Reuil zaběhla nový národní rekord své země a nejlepší světový výkon roku 1:57.52. Po Mosambičance Marii Mutolové je druhou nejrychlejší africkou běžkyní historie a v celosvětovém měřítku je devátá. Strhující souboj ukázali její krajané Getnet Wale a Lamecha Girma na patnáctistovce. Rychlejší byl první jmenovaný za 3:35.54. Girma se předkláněl do cíle o pět setin později. Svým disciplínám jasně dominovali americký překážkář Grant Holloway (7.41) a halový světový rekordman v trojskoku Hugues Fabrice Zango (17.51).

Fayetteville

Letošní nejlepší světový výkon v běhu na jednu míli 3:50.39 vynesl na sedmé místo historických světových tabulek Američana Coopera Tearea. Na kontinentální rekord krajan Joea Gregorka z roku 2019 ztratil 41 setin. Teprve dvacetiletý Cole Hocker se dostal časem 3:50.55 na osmou příčku historie. Hned dvakrát v průběhu jedné soutěže dokázal vylepšit nejlepší světový výkon této sezóny americký dálkař Issac Grimes. Své kariérní maximum postupně zlepšoval až na 833 centimetrů.

Nejrychlejším dvoustovkařem této sezóny se stal časem 20.41 Američan Terrance Laird. Jeho krajan Joseph Fahnbuller byl jen o setinu pomalejší. Australský půlkař Charles Hunter zaznamenal nový kontinentální rekord 1:45.59.

Lubbock

Již poněkolikáté v sezóně posunul hodnotu univerzitního rekordu Američan KC Lightfoot. Tentokrát se konečně dočkal zdolání šestimetrové hranice, když se úspěšně přenesl přes 600 centimetrů a stal se tak třináctým mužem historie, který dokázal v hale skočit šest metrů a výše. Letos je už třetím šestimetrovým tyčkařem. Blýskl se také koulař Turner Washington, který se zařadil výkonem 21.85 na třetí místo průběžných světových tabulek.

Lodž

Polský koulař Michal Haratyk sesadil při mítinku v Lodži z čela letošních evropských tabulek Tomáše Staňka. Úřadující halový mistr Evropy si posunul halový osobák na 21.83 a s přehledem porazil Nora Marcuse Thomsena (20.51) i krajana Konrada Bukowieckého (20.32). V tyči se podařilo dvěma borcům překonat 586 centimetrů. Američan Sam Kendricks to zvládl hned napoprvé a zvítězil. Druhý Filipínec Ernest John Obiena byl úspěšný napotřetí, vylepšil tím národní rekord své země a stal se historicky třetím nejlepším asijským tyčkařem v hale.

Na šedesátce vyhrál americký veterán Mike Rodgers, jenž zaostal časem 6.50 pouhé dvě setiny za letošním nejlepším světovým výkonem reprezentačního kolegy Trayvona Bromella. O další setinu posunul časem 6.53 vlastní evropské sezónní maximum Ital Lamont Marcel Jacobs.

Frankfurt

V německém Frankfurtu se stal nejlepším sedmibojařem této sezóny Švýcar Simon Ehammer, když posbíral celkem 6092 bodů. Přes šest tisíc se dostal ještě druhý Němec Andreas Bachmann (6057).

Petr Jelínek

Vytisknout