přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

18. dubna 2013, 13:53

Na upravené trati obhajují Pastorová a Pavlišta

Pardubický vinařský půlmaraton se při svém sedmém ročníku stává už také pevným bodem mistrovského kalendáře, o republikové tituly se zde vytrvalci utkají popáté. Na startu by neměli chybět loňští šampioni, oba dva ovšem čeká velmi těžká obhajoba. Účast v hlavním závodě na 21.1 km, který kvůli opravám musel změnit trasu, by měla opět přesáhnout tisíc startujících, samozřejmostí je i doprovodný program.

Trio favoritek

Bude to jubilejní dvacátý ročník mistrovství České republiky a především v kategorii žen nabídne ty nejlepší, které se na domácí scéně pohybují. Při absenci půlmaratonských královen posledních let se vloni prosadila Petra Pastorová, tentokrát se však proti ní postaví jak trojnásobná šampionka Petra Kamínková, tak se čtyřmi tituly nejúspěšnější vytrvalkyně MČR Ivana Sekyrová. „Chtěla bych běžet kolem osobáku,“ nechala se slyšet maratonská olympionička Sekyrová, jejíž nejlepší čas 1:15:24 platí právě z předloňských Pardubic. „A když to bude o nějakou vteřinu lepší, budu moc ráda. Počasí snad má být běžecky dobré, jen se mi moc na změněné trati nelíbí obrátka. Někdy ale takováhle překážka nemusí vůbec vadit,“ prohlásila svěřenkyně trenérů Škorpila a Kalouska k opravami vynucené změně trasy (viz také výše).

Všechny tři zmíněné běžkyně už se utkaly před dvěma týdny při půlmaratonu v Praze, tam byla Sekyrová nejlepší (1:16:00), ale Pastorová zůstala jen o osm vteřin zpět, a se ztrátou minuty a půl dokončila Kamínková. „Neměla jsem v plánu běžet tak rychle už tady, ale když se mě Petra držela, nechtěla jsem si to nechat v závěru vzít,“ říkala Sekyrová, která si jako někdejší čtvrtkařka překážkářka prý zavzpomínala na svá sprinterská léta. V sobotu v Pardubicích ale jistě nebude bez zajímavosti ani boj o další pozice, mezi přihlášenými totiž nechybí medailistky z minulých let Taťána Metelková, Marta Fenclová, Lenka Šibravová, Radka Churaňová či Jindřiška Martínková.

Pavlišta proti Pechkovi, Bajzovi a Krupičkovi

Mužské startovní pole se musí obejít bez předloňského šampiona a v posledních letech nejrychlejšího půlmaratonce Jana Kreisingera, absentovat však bude i Jiří Homoláč, autor nejlepšího letošního času (v Praze 1:05:41). To ovšem neznamená, že by bitva o medaile zcela ztratila náboj či kvalitu. Vít Pavlišta (na foto), který obhajuje titul, i jeho nejvážnější soupeři a medailisté z minulých let Petr Pechek a Jakub Bajza dokázali 21.1km trať zvládnout v časech kolem 67 minut. A mezi adepty stupňů vítězů je třeba počítat i Roberta Krupičku, byť zatím půlmaratonské MČR vynechával. Za touto čtveřicí už je pole hodně otevřené a bude hodně záviset na momentální situaci.

Hýbat se lze nejen při ½maratonu

Všichni, kteří přijedou do Pardubic, mají možnost aktivně se zapojit do běžeckého programu. Nemusí přitom nutně absolvovat celý půlmaraton, který odstartuje v pravé poledne. Nabídka je podstatně širší a začíná již v dopoledních hodinách. Deset minut po slavnostním zahájení (tedy na 9:40) je připraven cca 1500metrový Lidový běh Vaňka Vaňhy s VZP, do něhož se mohou hlásit děti (startují zdarma) i dospělí (50 Kč). O půlhodinu později se u vyznavačů bruslí roztočí kolečka v jedné „lajně“ při volné projížďce po hlavní trati, v 10:40 pak přijde na řadu pohárový závod handbikerů. A konečně při Pernštejnské sedmičce je možné si proběhnout okruh, který půlmaratonci absolvují třikrát.

Statistiky a další informace k MČR naleznete v rubrice Zaostřeno na.

Michal Procházka, foto: J. Čech

Vytisknout