přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

6. června 2014, 15:52

Na „Odložilovi“ také bitva o Brunšvik

Pondělní Memoriál Josefa Odložila bude poslední velkou domácí prověrkou před nominací na mistrovství Evropy družstev. I proto pořadatelé věří, že budou k vidění kvalitní výkony, ba i útoky na české rekordy, třeba v podání dnes na tiskovce přítomného tyčkaře Kudličky. Naopak se bohužel zdá, že překážkář Svoboda svůj návrat k závodění musí znovu odložit.

Soutěž evropských národních týmů, do jejíž elitní skupiny patří česká reprezentace potřetí od sloučení mužské a ženské kategorie, je tu za dva týdny. Právě Odložilův memoriál je jednou z posledních akcí – na domácí půdě bezpochyby nejvýznamnější –, která určí finální nominaci pro Brunšvik (uzavírá se o následujícím pondělí). A vůbec je tuzemská mítinková „dvojka“ pro české atlety dobrou příležitostí poměřit se s kvalitní zahraniční konkurencí. „Jsme proto rádi, že s námi vždy pořadatelé dopředu konzultují, které disciplíny bychom rádi zařadili,“ uvedl za ČAS Václav Fišer, vedoucí oddělení soutěží a bývalý šéftrenér.

Mužská tyčka patří zcela jistě mezi ty, které jsou na strahovském kopci kvitovány s povděkem. Vždyť Jan Kudlička je čerstvě bronzový z halového mistrovství světa a vedle jeho parťáka Michala Balnera se mohou s kvalitní konkurencí – na Odložilovi reprezentovanou třeba Poláky Michalským a Czerwinským – pomalu začít měřit už i mladší borci jako Adam Pašiak či Lukáš Posekaný.

Kudlička se vrátil z amerického dobrodružství v diamantovém Eugene (na cestě zpět strávil 25 hodin) povzbuzen svým výsledkem. „Skákal jsem z krátkého rozběhu a na provizorních tyčích, protože jsem nechtěl riskovat ztrátu těch závodních,“ nechal se slyšet svěřenec Boleslava Patery. „Na to nebylo třetí místo špatné a výkon je můj nejlepší při vstupu do sezóny. Tak jen doufám, že každým závodem to bude lepší a lepší,“ doplnil. Potud skvělé vyhlídky, to by si ale nesměl přivést alergii, kterou trpěli i další účastnící mítinku v Eugene. „Abych byl upřímný, necítím se moc dobře, ale doufám, že do pondělka to bude lepší,“ věří Kudlička. „Půjdu z dlouhého rozběhu, už není na co čekat – jen jsem to prostě neměl před Amerikou vyzkoušené. A taky vypadalo to trochu divně, když jsem stál o deset metrů blíž než ostatní,“ směje se. 583, které jsou v rozpisu postupných výšek, pro něj představují dvojitou motivací: „Je to český i memoriálový rekord.“

Měl to být jeho druhý start, ale nejspíš se ani ten neuskuteční. „Rád bych vám řekl, že mě nic nebolí a můžu závodit. Bohužel to tak není,“ říkal smutně Petr Svoboda. „Aktuálně jsem si promáčknul koleno, kvůli čemuž už jsem neběžel v Třebíči. Minulý čtvrtek jsem byl u profesora Koláře, potrhané tam nic není, i meniskus je v pořádku. Běhat můžu, ale na překážkách jsem od té doby nebyl,“ dodává svěřenec Ludvíka Svobody, který v pátek odpoledne prodělává sono vyšetření a po něm se rozhodne, zda přeci jen nebude moci běžet. „Nechci, aby to vypadalo, že se vymlouvám. Tak to rozhodně není, už bych jen chtěl poznat ten pocit, jak probíhám cílem, klidně za 14.5,“ uzavírá. (Více o stavu Petra Svobody v tomto rozhovoru.)

Jak už jsme psali i v předešlé zprávě, bude „Odložil“ dobrou možností pro domácí atlety. Do hlavního programu nově přibyli či se posunuli z Dukla mítinku Daniel Němeček (400), Diana Mezuliáníková (800), Petr Vitner, Jan Friš, Jan Sýkora (všichni 1500), Barbora Dvořáková (dálka), Jaroslav Jílek (oštěp). Z pohledu týmového evropského šampionátu a konečné nominace bude asi nejzajímavější duel v kladivu, kde má lepší výkon zatím Kateřina Šafránková (70.79), ale lepší bilanci vzájemných soubojů zase její soupeřka Tereza Králová v poměru 3 : 2.

Změna časového pořadu Dukla mítinku

Pořadatelé zaznamenali velký zájem v přihláškách do Dukla mítinku, a proto mírně upravili časový pořad a především posunuli začátek předprogramu už na 15:30 (bude zveřejněn zde). A Odložil láká také nejvyšší místa, ceny při žákovském poháru přijde předávat předseda ČOV Jiří Kejval, přítomen by měl být rovněž primátor hlavního města Tomáš Hudeček, a v neposlední řadě také ministr obrany Martin Stropnický, pod nějž spadá armádní klub, spolupořadatel mítinku.

Návštěvníci jako každý rok mají možnost odnést si hodnotné ceny: jednou z možností je vstupenka (bude volně ke stažení zde), druhou pak za donesený opotřebený malý elektrospotřebič – v obou případech proběhne na závěr mítinku probíhat slosování. Naproti jde divákům i veřejná doprava, autobus č. 131 bude z Hradčanské na Julisku posílen.

Michal Procházka, foto: J. Kucharčík

Vytisknout