přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

16. května 2003, 15:54

Na MČR v maratonu v Praze se očekává rekordní účast

„Myslím si, že letos bude překonán rekord v účasti na mistrovství ČR v rámci Pražského mezinárodního maratonu,“ uvedl dva dny před konáním 9. ročníku Prague International Marathon ředitel ČAS František Fojt.

Předpoklad počtu účastníků domácího šampionátu v maratonu je přibližně 40 závodníků a závodnic, zatímco v minulých ročnících na MČR startovaly necelé tři desítky borců.

“Věřím, že se naši závodníci přiblíží limitu na MS v Paříži,“ dodává František Fojt. Limity B pro světový šampionát mají hodnotu 2:14:50 v mužské kategorii a 2:36:00 pro ženy. Tento čas už dokázala překonat Anna Pichrtová, která v loňské sezoně na maratonu v americkém Duluthu dosáhla času 2:32:39. Největší postavou letošního mistrovství ČR v maratonu by měl být Jan Bláha. Jednatřicetiletý vytrvalec má osobní maximum 2:15:54, jehož docílil v roce 2001 právě na maratonské trati v Praze. „Že bych zaběhl limit na Pražském maratonu, není moc reálné,“ říká Jan Bláha ke svému nedělnímu startu. Pražský mezinárodní maraton bude navíc jediným Bláhovým maratonem před srpnovým mistrovstvím světa.

Spolufavority Jana Bláhy na mistrovství ČR budou Jiří Wallenfels, druhý muž českých tabulek roku 2002 a Pavel Kryška, který se stal již dvakrát českým šampionem. Na startu závodu žen se neobjeví současná česká jednička Anna Pichrtová, která se připravuje ve Spojených státech. O republikový titul by tak měly svést souboj Martincová a Metelková.

Se startovním číslem 1 na Pražském mezinárodním maratonu poběží italský závodník Giacomo Leone. V roce 1996 se stal vítězem Newyorského maratonu a před třemi lety obsadil 5. místo na olympijských hrách v Sydney. Osobní maximum Leoneho z roku 2001 je 2:07:52. Dalšími adepty na vítězství v Pražském mezinárodním maratonu 2003 jsou afričtí běžci, především pak Keňané Willy Cheruiyot a Mark Wendot Yatich, kteří umějí maratonskou trať pod 2 hodiny a 10 minut.

Ženský titul by podle všech předpokladů měl putovat do Afriky. Za největší favoritku je považována Alice Chelangatová z Keni s osobním maximem 2:26:36. Šestadvacetiletá závodnice skončila třetí na letošním pražském půlmaratonu. Časem 2:29:54 zvítězila v roce 2000 na maratonu v Amsterdamu další favoritka závodu v Praze, Abeba Tolaová z Etiopie. Papírově nejkvalitnější Evropankou z celého startovního pole je Bulharka Milka Mihailová, která dokázala maraton běžet za 2:34:22.

V rámci Pražského mezinárodního maratonu se 18. května uskuteční také štafetový závod Mattoni Juniorský Maraton, určený pro středoškoláky. Školní družstva se utkají na trati o délce klasického maratonu (42,192 km), přičemž bude jejich běh rozdělen do devíti úseků. „Věříme, že investicí do mladých běžců se do budoucna podaří vylepšit úroveň českého maratonu,“ sděluje k závodu školních družstev prezident Pražského mezinárodního maratonu Carlo Capalbo.

Více o Pražském mezinárodním maratonu

Tomáš Klement

Vytisknout