Na EYOF přibyly dva bronzy

čtvrtek 28. července 2022
Česká atletická mládež kategorie mladších 17 let slaví v Banské Bystrici na evropském olympijském festivalu (EYOF) bronzy zásluhou Ester Parohové ze stovky a Milana Vícha z desetiboje. Oproti předešlému vydání v Baku 2019 už se tak sbírka zdvojnásobila.

Ester Parohová šla na stovce do medailového boje z druhé pozice po rozbězích i podle výkonu v sezóně. Ve finále z toho byl bronz, když Ester zůstala v čase 11.87 desetinu od osobáku, zatímco Chorvatka Penezičová si jej vylepšila na 11.81. „Zvedla jsem moc rychle hlavu po startu a cítila, že hodně padám dozadu. Jsem ráda, že jsem to dotáhla. Kdybych ale zaběhla kvalitněji, tak to první, druhé místo klidně mohlo být,“ popisovala Parohová pro olympijskytym.cz. Zlato získala favoritka Alice Pagliariniová díky času 11.69.

Druhý den desetiboje již Milan Vích nedosáhl žádného prvenství, nejvýše byl druhý v tyči díky rovným čtyřem metrům, největší radost si udělal osobákem v oštěpu na 48.25 (zde byl třetí). Stodesítku překážek zaběhl za 15.06, disk poslal na 36.73 a zakončil patnáctistovkou za 5:06.84. Celkově nasbíral 6604 bodů a bral bronz. „Tohle je moje první velká akce a jsem rád, že jsem takhle dopadl,“ pochvaloval si Milan, v jehož rodině se jinak spíše než sport nosí hudba. Cennější medaile byly daleko, stříbro téměř dvě stě bodů a vítězem se stal přesvědčivě se ziskem 6977 Němec Alvar Nik Adler.

Výškaře čekalo při počtu devíti závodníků přímo finále. Jakub Racek díky 192 cm skočených napodruhé porazil tři soupeře a obsadil tak šesté místo. Na medaili by si musel Jakub posunout osobní rekord z 195 aspoň na 198. Šampionem se stal Polák Sebastian Antosiak s 206.

Na stodesítce překážek Matyáš Zach postoupil nejrychlejším časem z rozběhů 13.86 do čtvrtečního finále. Dvoustovka dívek byla při relativně vysokém počtu 24 přihlášených vypsána jako tříkolová. Terezie Táborská v nejrychlejším rozběhu zaznamenala čas 24.91 a jako osmá nejlepší si bez problému zajistila semifinále. Na patnáctistovce reprezentovala Darina Brozdová, ale s hlavním balíkem brzy ztratila kontakt a čas 4:51.95 byl téměř devět vteřin od postupu do finále. Skončí čtrnáctá.

Michal Procházka, foto: olympijskytym.cz/Barbora Reichová