přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

8. července 2023, 19:42

Müller a Hrubá na stupních v Sotteville

Hned trojice českých reprezentantů se představila na stříbrném mítinku WA Tour ve francouzském Sotteville. Spokojeni odjížděli hlavně překážkář Vít Müller a výškařka Michaela Hrubá. V plném proudu je také první okno národních šampionátů.

České trio ve Francii

Vítu Müllerovi se poslední dva starty na čtvrtce překážek v Poznani a na ME družstev příliš nevydařily. V Sotteville se ovšem vrátil na pozitivní vlnu, když podlehl pouze domácímu favoritovi Wilfriedu Happiovi (48.87) a proběhl cílem na druhém místě v kvalitním čase 49.32, což by mu mělo zajistit v kombinaci s vysokým umístěním v závodě velmi cenné body do světového rankingu směrem k mistrovství světa v Budapešti.

Velmi solidní vystoupení předvedla také Michaela Hrubá ve výškařském sektoru. Svěřenkyně Jaroslava Báby se úspěšně přenesla přes 189 centimetrů a obsadila třetí místo za vítěznou Ukrajinkou Yuliyí Chumachenko a druhou Finkou Ellou Junnilou, které skočily 192 centimetrů.

V závodě na 400 metrů startoval Pavel Maslák. Český rekordman už nemohl být tak spokojen. S jedním okruhem si poradil v čase 46.87, což stačilo na osmé místo. Vyhrál Jihoafričan Zakithi Nene za 45.26. O vůbec nejkvalitnější výkon mítinku se postaral australský tyčkař Kurtis Marschall, jenž triumfoval v novém kariérním maximu 595 centimetrů.

Sprinterská přestřelka mezi Richardson a Jackson

Ostře sledované sprinty na 100 metrů proběhly na americkém i jamajském šampionátu. Ve Spojených státech se hned v rozbězích blýskla novým osobním rekordem Sha´Carri Richardson. Kariérní maximum si posunula o jednu setinu na 10.71, vyhoupla se do letošních průběžných světových tabulek a na dělené šesté místo historických světových statistik po bok Jamajčanky Shericky Jackson.

Ta však přišla s odpovědí velmi rychle, a to ve finále jamajského mistrovství, kde prolétla rovinku vítězně v čase 10.65, čímž si srazila kariérní výkon o šest setin a posunula se na dělenou pátou pozici historie společně s Američankou Marion Jones.

Richardson si později také poměrně suverénně dosprintovala pro národní titul v čase 10.82 před Brittany Brown (10.90) a Tamari Davis (10.99), které si tak zajistily také letenku do Budapešti. Jackson doprovodily na stupně vítězů Shashalee Forbes (10.96) a Natasha Morrison (10.98). Ani ony by tak při stovce na MS neměly chybět.

Na obou šampionátech byly velmi zajímavé i stovky mužů. Americký titul náleží Cravontu Charlestonovi (9.95), jenž byl o setinu rychlejší než zkušenější Christian Coleman (9.96). Třetí skončil mistr světa na 200 metrů Noah Lyles (10.00). Na Jamajce přišel mistrovský závod o jednoho z favoritů už v rozbězích, kde byl Yohan Blake diskvalifikován za ulitý start. Příliš se nedařilo ani dalším tradičním reprezentačním oporám, a tak byli medailisté poměrně překvapiví. Na prvních dvou místech se seřadili zatím nepříliš známí borci Rohan Watson (9.91) s Ryiem Fordem (9.96).

V Kingstonu byla též k vidění velmi kvalitní čtvrtka překážek. Na té ženské ani čas pod 54 nezaručoval umístění na stupních vítězů. Vyhrála favorizovaná Javienne Russell (53.75), kterou následovaly Andrrette Knight (53.78) a Rushell Clayton (53.81). Mezi muži byl nejrychlejší Roshawn Clark za 47.85, který tím vyrovnal juniorský světový rekord.

V Eugene pro změnu předvedli suverénní vystoupení sedmibojařka Anna Hall (6677 bodů) a desetibojař Harrison Williams (8630 bodů).

Warholm v někdejší formě, patnáctimetrová Rojas

Norský světový rekordman na 400 metrů překážek Karsten Warholm ozdobil národní šampionát v Jessheimu parádním časem 46.76. Jedná se o jeho čtvrtý nejhodnotnější kariérní výkon a sedmý nejrychlejší čas historie. Warholm tak ukázal, že se vrací do formy z olympijského roku 2021.

V San Salvadoru probíhají Středoamerické hry. Na nich byla vůbec poprvé letos v ženském trojskoku pod otevřeným nebem pokořena hranice 15 metrů a postarala se o to světová rekordmanka Yulimar Rojas, když zvítězila v letošním nejlepším světovém výkonu 15.16. Zdatně jí však sekundovaly Kubánky. Na dostřel patnáctce byla Leyanis Pérez Hernández, která si posunula kariérní maximum na 14.98. Třetí skončila její krajanka Liadagmis Povea za 14.85.

Dařilo se také reprezentantům Dominikánské republiky. Na čtvrtce byla nejrychlejší Marileidy Paulino v čase 49.95. Její reprezentační parťák z mistrovské štafety Alexander Ogando zase kraloval dvoustovce za 19.99.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Soňa Maléterová

Vytisknout