MS v půlmaratonu i s českou účastí

MS v půlmaratonu i s českou účastí
Aktuality
úterý 20. března 2018
V sobotu 24. března proběhne ve španělské Valencii jednadvacáté mistrovství světa v půlmaratonu. Českou republiku na něm budou reprezentovat Jiří Homoláč a Eva Vrabcová.

V předběžných startovních listinách je přihlášeno celkem 315 atletů z 87 zemí. Do závodu mužů by mělo odstartovat 176 běžců. Hlavními favority by měli být opět borci z afrického kontinentu. Nechybí ani obhájce posledních dvou titulů Keňan Geoffrey Kamworor, jenž triumfoval před dvěma lety v Cardiffu i v roce 2014 v Kodani. Velmi kvalitním osobním rekordem 58:48 disponuje jeho krajan Jorum Lumbasi Okombo, který se tímto výkonem řadí na sedmé místo historických tabulek této disciplíny. Silnou keňskou sestavu doplňuje Alex Korio s osobákem 58:51.

Nejlepší kariérní maximum z celého startovního pole má pak další keňský rodák, který ovšem reprezentuje Bahrajn, a tím je Abraham Cheroben. Ten je třetím nejrychlejším půlmaratoncem historie, když v roce 2017 v Kodani zaběhl čas 58:40. Letošní nejrychlejší čas ze všech startujících 59:00 má Etiopan Jemal Yimel. Nejrychlejším Evropanem je Švýcar Julien Wanders (60:09). Počítat se musí také s nevyzpytatelnými, ale velmi rychlými Uganďany Mosesem Kurongem či Samuelem Chelangou. Na velkou akci se také umí vždy připravit stříbrný medailista z ME v Amsterdamu na půlmaratonské trati Turek Kigen Özbilen. Velmi zajímavým jménem na startu pak bude Američan s keňskými kořeny Bernard Lagat, jenž má ve své sbírce cenné kovy z olympijských her i světových šampionátu a postupně se přesunul z dráhy na silnici.

Českým želízkem bude naše dlouhodobá jednička na vytrvaleckých tratích Jiří Homoláč. Jeho osobní rekord je zatím 1:03:23 a zaběhl ho loni na pražském Sportisimo půlmaratonu. Jeho poslední vystoupení na velké mezinárodní akci, kterou bylo ME v Amsterdamu, mu nevyšlo úplně podle představ, když doběhl v nizozemské metropoli čtyřiašedesátý. Ve Valencii by si rád spravil chuť. „Celou dvou a půl měsíční přípravu jsem absolvoval v keňském Itenu. Myslím, že se celkově povedla. Řekl bych, že dokonce lépe než v minulých letech, tak uvidíme, jestli to v sobotu na MS potvrdím. Věřím, že to bude dobré. Na závod se velmi těším, protože jsem už tři měsíce nezávodil. Díval jsem se na startovku a konkurence je opravdu obrovská, ale to je dobře, protože bude s kým závodit až do cíle,“ věří český reprezentant.

Startovní listina mistrovského klání žen čítá 139 jmen a nabízí opravdu téměř to nejlepší, co je možné na půlmaratonské distanci vidět. Prim by měly hrát Keňanky. Jednou z hlavních favoritek bude světová rekordmanka Joyciline Jepkosgeiová, kterou známe i z jejích startů v Praze. Její loňský světový rekord má hodnotu 1:04:51 a dosáhla ho právě ve Valencii.  Do závodu vyběhne i její reprezentační kolegyně Fancy Chemutai, která letos v únoru v Ras al Khaimah zaostala za svěťákem Jepokosgeiové o pouhou vteřinu. Třetí rychlou Keňankou je obhájkyně bronzu z předešlého šampionátu v Cardiffu Mary Ngugiová. Silný kvartet této běžecké velmoci doplňuje Ruth Chepngetichová.

Také Bahrajn bude mít zastoupení ve dvou kvalitních závodnicích. Tou první je maratonská mistryně světa z Londýna Rose Chelimová. Společně s ní se na trať vydá Eunice Chumbaová. Své slovo do pranice bude chtít říct i čtvrtá z Cardiffu Etiopanka Netsanet Gudeta Kebedeová.

Své síly se světovou konkurencí poměří Eva Vrabcová. Osmá z půlmaratonu na ME v Amsterdamu a šestnáctá z maratonské trati na MS v Londýně má osobní maximum z roku 2016, kdy v Praze zaběhla čas 1:11:06 a zaostala pouze o čtyři vteřiny za národním rekordem Aleny Peterkové. Loni běžela nejrychleji také v Praze. Tehdy zvládla trať za 1:11:45.

Co se týká týmových soutěží, v mužské kategorii budou obhajovat první příčku Keňané, kteří zvítězili před Etiopií a Eritreou. Mezi ženami hají primát též Keňanky, když za sebou v Cardiffu nechaly Etiopanky a Japonky.

Petr Jelínek