přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

12. července 2023, 19:46

Morávek a Zajíček v TOP 10

Čtrnácté mistrovství Evropy do 23 let ve finském Espoo odstartovalo středečními chodeckými závody na 20 kilometrů. V tom mužském se Jaromír Morávek i Adam Zajíček vešli do elitní desítky. Eliška Martínková byla diskvalifikována.

V závodě mužů na 20 kilometrů jsme měli dvojí zastoupení. Jaromír Morávek i Adam Zajíček jsou v této věkové kategorii teprve prvním rokem, ale proti starším soupeřům si vedli jako zkušení mazáci. V první polovině trati se pohybovali v sedmičlenné skupině, která bojovala o desáté místo. Roli hlavního favorita mezitím potvrzoval Španěl Paul McGrath, jenž metou desátého kilometru procházel už pouze ve společnosti Itala Andrei Cosiho. Ovšem o necelé dva kilometry se mu podařilo odpoutat i od posledního rivala, který by ho mohl připravit o mistrovský titul.

Druhá polovina mužského chodeckého klání se pak velmi dobře vyvíjela i pro české barvy. Zatímco McGrath svůj náskok na čele neustále zvyšoval, naši borci se postupně průběžným pořadím posouvali směrem nahoru. Téměř do patnáctého kilometru šli společně, ale poté se Morávek od svého reprezentačního kolegy odpoutal a vydal se do boje o umístění v TOP 5. V něm figuroval až do posledního okruhu, kde musel odolávat ataku dalších dvou soupeřů.

Ani na jednoho nakonec nestačil, ale parádní a nečekané sedmé místo, které navíc ozdobil novým osobním rekordem 1:25:33, je zatím jeho největším kariérním úspěchem. Vlastní rekordní zápis vylepšil o rovné dvě minuty. Adam Zajíček prošel cílem jako devátý v čase 1:27:07, což je také velmi solidní výsledek. Naši chodci tak mohli své vystoupení na ME hodnotit pozitivně. Pro suverénní triumf si došel dle očekávání Paul McGrath, jenž tak navázal na zlato z MEJ v Tallinnu kontinentálním titulem, tentokrát v kategorii do 23 let. Prvenství si zajistil díky novému osobáku 1:21:03. Na stupně vítězů ho doprovodili stříbrný Ital Andrea Cosi (1:23:02) a k radosti domácího publika bronzový Fin Jerry Jokinen v národním rekordu do 23 let 1:24:41.

V závodě žen směřovaly české naděje k Elišce Martínkové, která patřila mezi kandidátky na zisk jednoho z cenných kovů a úvodní kilometry naznačovaly, že by se naděje českého fanouška mohly splnit. Svěřenkyně Kateřiny Čermákové si od startu hlídala čelo a na čtvrtém kilometru šla už pouze s Francouzkou Pauline Stey. Zásadní komplikace ovšem přišla o dva kilometry později, když se Eliška musela odebrat po obdržení třetího terčíku na dvě minuty do penalty zóny.

Po trestu se vydala zpět na trať a začala své soupeřky mohutně stahovat. Na devátém kilometru ovšem přišel i čtvrtý terčík, což znamenalo diskvalifikaci a pro naši reprezentantku závod skončil. Pauline Stey si pak naprosto neohroženě došla pro zlato v novém národním rekordu 1:31:17. Stříbro putuje do Itálie zásluhou Alexandriny Mihai (1:32:32). Francouzskou radost ještě zdvojnásobil bronz Camille Moutard (1:35:40).

Výsledky

Petr Jelínek, foto: Sona Maléterová

Vytisknout