přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

14. ledna 2019, 11:58

Morava hostí nejlepší světové skokany do výšky

Dva nejvýznamnější výškařské mítinky v České republice Hustopečské skákání (jubilejní 20.ročník) a Beskydská laťka v Třinci (27.ročník) budou opět nejlepší světové skokany do výšky hostit v rámci série s názvem Agrotec HIGH JUMP GRAND PRIX Třinecké železárny Moravia Steel 2019. Oba závody patří mezi nejlepší specializované atletické mítinky na světě. Pořadí určí součet výkonů na obou závodech.

Ženy chtějí atakovat dva metry

Ženská soutěž na letošní HJ Grand Prix nabídne velmi vyrovnanou sestavu závodnic, které se netají úmyslem atakovat hranici dvou metrů. Mezi favority budou určitě patřit silně zastoupené Ukrajinky. Katerina Tabašniková v této halové sezóně už překonala 198 cm a vytvořila si tím své osobní maximum. Tato juniorská mistryně Evropy z roku 2013 skončila na loňském ME v Berlíně na 5. místě a předpovídá se jí velká budoucnost. Další dvě její reprezentační kolegyně budou startovat pouze na jednom závodě. Stříbrná z londýnského mistrovství světa 2017 a pátá z loňského halového MS v Birminghamu Julia Levčevková se po roční pauze opět vrací do Hustopečí. Tato sympatická závodnice se může pochlubit osobním rekordem 201 cm z venkovní sezóny. V hale dosud metu dvou metrů nepřekonala, a tak se o to bude snažit právě v Hustopečích. I ona už letos pokořila laťku ve výšce 198 cm. Třinec uvidí jinou skvělou ukrajinskou výškařku. Vítězka Světové Univerziády 2017 Oksana Okuněvová má osobní rekord 198 cm a může rovněž patřit mezi favoritky na umístění na stupních vítězů. Černým koněm obou mítinků bude mladá ukrajinska juniorka Jaroslava Mahučiková, která si před několika týdny vytvořila nový halový osobní rekord 196 cm. Tato dorostenecká mistryně světa i Evropy patří mezi velké naděje světové ženské výšky.

Atmosféru obou mítinků velmi dobře znají další aktérky ženské soutěže. Obhájkyně loňského vítězství z Hustopečí i Třince Levern Spencerová z Ostrova sv. Lucie (os.r. 198 cm) bude chtít jistě navázat na své triumfy z roku 2018. Vloni vyhrála hry Commonwealthu i šampionát severní Ameriky a karibské oblasti a její cíle pro letošní sezónu jsou smělé. „Určitě si chci vylepšit své osobní rekordy. A to jak v hale, tak i venku. Chci poprvé v životě překonat hranici dvou metrů. To je sen každé výškařky na světě. A já jsem už byla několikrát velmi blízko. Příprava na tuto sezónu byla velmi dobrá a tak věřím, že mohu o této metě reálně uvažovat,“ prozradila Levern Sapencer pořadatelům své plány na tuto sezónu, kterou chce zahájit právě u nás na Moravě. Na moravské mítinky se vždy ráda vrací také Italka Alessia Trostová. Vždyť metu dvou metrů poprvé a zatím naposledy pokořila právě tady na Beskydské laťce. Loni získala pátá z poslední olympiády bronz na halovém MS a byla i ve finále ME. Na těchto šampionátech sváděla velmi vyrovnané boje s další účastnicí obou závodů Morgan Lakeová z Velké Británie, která si loni vylepšila své maximum na 197 cm a na halovém MS skončila na nepopulárním 4.místě. Okruh favoritek doplňují i jedny z nejlepších asijských závodnic Svetlana Radzivilová a Naděžda Dusanovová obě z Uzbekistánu se shodným osobním rekordem 198 cm.

Čeká se vyrovnaná soutěž mužů. Mírným favoritem je Bednarek

Kvalitní startovní pole nabídne i soutěž mužů. „Prakticky všichni závodníci mají osobní maxima ve výši 230 cm a více. Očekáváme velmi vyrovnanou soutěž, která nemá jednoznačného favorita,“ míní ředitel Hustopečského skákání Zbyněk Háder, který lituje neúčasti loňského vítěze z obou mítinků a rekordmana Beskydské laťky. „Škoda, že Rus Danil Lysenko, má pozastavený start a nemůže tu letos startovat. V loňském roce předváděl úžasné výkony a létal v neskutečných výškách. Bude těžko ho nahradit. Na druhou stranu věřím, že bude soutěž velmi napínavá,“ dodal Háder.

Mírným favoritem je určitě vítěz obou závodů z roku 2017 populární a věčně usměvavý Polák Sylwester Bednarek. Aktuální halový mistr Evropy s osobním rekordem 233 cm chce na Moravě zahájit svolu cestu za obhajobou svého titulu. V loňském roce získal 5. místo na halovém MS a přidal ještě 7. místo na ME. Bednarek už v roce 2009 šokoval atletický svět ziskem bronzu na MS v Berlíně a o tom, že si drží stále skvělou formu, svědčí fakt, že v loňském roce skončil v Hustopečích i Třinci druhý za Lysenkem. Hned za ním byl loni v Hustopečích Číňan Wang Yu, který bude letos startovat na obou mítincích. I on má os.rekord 233 cm a v loňském roce vyhrál podruhé Asijské hry a byl šestý na halovém MS. Skvělým osobním rekordem 233 cm se může pochlubit nová naděje švédské výšky Fabian Delryd. Mladík bez velkých mezinárodních zkušeností může platit za černého koně mítinků. O centimetr lepším rekordem a mnohaletými zkušenostmi se může pochlubit řecká jednička Konstadínos Baniótis, který se loni v Berlíně na ME dostal do finále a tam skončil na 10. místě. Jeho zdatnými soupeři budou zcela jistě čtvrtý muž posledního MS v Londýně Mexičan Edgar Rivera (o.r. 230 cm) či šestý ze stejného mistrovství Rus Ilia Ivaňuk (OR 231 cm), který ale čeká na povolení startu od IAAF. Českou výškařskou školu bude v této soutěži zastupovat Martin Heindl, který chce útočit na svůj osobák a tedy i na hranici 230 cm. Podle slov svého manažera Jana Janků ml. je ve výborné formě a tak šance na zlepšení je reálná. Slovensko bude zastupovat Matúš Bubeník, který loni šokoval vítězstvím v B soutěži mužů v Hustopečích výkonem 230 cm. Jeho osobní rekord je ještě o centimetr lepší. Pořadatelé obou mítinků ještě stále jednají s předními světovými závodníky, a tak můžeme očekávat ještě vylepšení i tak nabité startovní listiny obou kategorií.

Roman Šebrle bude moderovat, Jaroslav Bába se bude loučit

Oba mítinky jsou vždy nejen velkou sportovní událostí, ale také setkáním významných sportovců. „Jsme rádi, že se nám podařilo dohodnout, že speciálním hostem obou mítinků bude letos olympijský vítěz v desetiboji a v současné době moderátor TV Prima Roman Šebrle,“ říká ředitel Beskydské laťky a sám bývalý desetibojař Stanislav Sajdok ml. „Spolu s ostříleným matadorem Jackem Přibáněm se v Hustopečích i Třinci ujme role moderátora závodu. Společně se pak budou snažit vytvořit skvělou atmosféru, aby závodníci mohli podávat ty nejlepší výkony a diváci se co nejvíce bavili,“ představuje Sajdok novou moderátorskou dvojici výškařských mítinků. „Hrozně moc se těším,“ vzkázal pořadatelům Roman Šebrle. „Atletickou akci jsem si zatím zkusil moderovat jenom jednou, desetiboj na Kladně. Ale na druhou stranu, už jsem si zkusil i zápas v kleci MMA (tedy ne zápasit ale moderovat!). Atmosféra by mohla být podobná. Oba moravské mítinky samozřejmě znám. V lednu 2018 jsem se dokonce byl jako divák podívat v Třinci. Když jsem závodil, na tyto mítinky jsem se nedostal, protože kolidovaly buď s mými závody či s finální halovou přípravou. Výškaře bych měl znát skoro všechny, ale jistý jsem si už jen u těch českých, zahraniční konkurence už mi asi trochu uniká,“ prozradil své pocity před touto akcí Roman Šebrle.

To Jaroslav Bába zná oba mítinky velmi dobře. Mnohokrát na nich startoval a dosahoval zde skvělých výkonů. Například v Hustopečích poprvé překonal hranici světové extratřídy 230 cm, s 15 starty je rekordmanem v účasti a s 3 výhrami i historicky druhým nejúspěšnějším mužem mítinku. Podobně je tomu i v Třinci. Není tedy divu, že se chce na obou závodech rozloučit se svou bohatou kariérou.

Mládež i sportovní legendy

Oba závody nabídnou také soutěže talentované mládeže. V Hustopečích se začíná už ve čtvrtek 24. ledna soutěžemi žactva a v sobotu jsou na programu soutěže dorostu, juniorů i B závody žen a mužů. I do těchto závodů se přihlásili zahraniční závodníci z několika zemí. Zajímavostí je účast početné skupiny britských a slovenských závodníků. V Třinci se v předprogramu uskuteční žákovské a juniorské závody. Diváci v obou halách však uvidí nejen současné špičkové závodníky z celého světa, ale i sportovní legendy. Ambasadorem Grand Prix je náš bývalý skvělý výškař Tomáš Janků a mezi čestnými hosty můžeme vidět např. Jarmilu Kratochvílovou, Taťánu Kocembovou-Netoličkovou, Imricha Bugára, Zuzanu Hlavoňovou, Ivu Strakovou, Radka Jušku, Svatoslava Tona, Romanu Dubnovou a také známé olympioniky Františka Pospíšila nebo bratry Svojanovské.

„Bude to velký sportovní svátek,“ hodnotí letošní ročník ředitel Hustopečského skákání Zbyněk Háder, „Myslím si, že je to nejkvalitnější startovní pole v historii mítinku a z této široké kvality se můžeme dočkat velkých výkonů. Klidně i těch rekordních,“ dodal Háder.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Aleš Gräf

Vytisknout