Mládežničtí vícebojaři zahájili své MČR

pátek 1. června 2018
V Kolíně proběhl první den mistrovství České republiky ve vícebojích mládežnických kategorií. Své soutěže rozjelo žactvo a dorost.

Mistrovský závod dorostenců má zatím jasného suveréna, kterým je Jonáš Pospíšil, jenž posbíral 3630 bodů. Pospíšil se blýskl hlavně ve výškařském sektoru, kde se přenesl přes laťku o hodnotě 202 centimetrů, čímž pokořil výkonnostní požadavek B pro start na ME do 17 let. Druhou příčku drží Roman Baše se ziskem 3348 bodů. O pouhých šest bodu zpět figuruje třetí František Doubek, který byl nejlepší v koulařské části, kde předvedl 13.61. Naopak ze závodu odstoupil největší favorit a vítěz úvodních dvou disciplín Tobiáš Dvorský. Třebíčský atlet byl sice nejrychlejší na stovce v čase 11.07 a ovládl i dálkařský sektor (675), ale do závěrečné disciplíny prvního, kterou je 400 metrů nenastoupil. Na čtvrtce zaznamenal nejrychlejší čas Ondřej Mikeš (50.24).

Čelo sedmiboje dorostenek je po první dni o poznání vyrovnanější. Ve vedení je Linda Suchá, jejíž mezisoučet činí 3172 bodů. Prozatím stříbrná Klára Bažoutová má na svém kontě 3103 bodů a průběžně třetí je Sára Zámečníková (3080 b.). Hned ve dvou dílčích disciplínách byla nejrychlejší Barbora Hůlková. Stovku překážek proběhla za 14.06, čímž pokořila výkonnostní požadavek B pro start na ME do 17 let. Opanovala pak i dvoustovku v čase 24.91. Přesto to zatím jablonecké atletce na medailové umístění nestačí. Kvalitní výškařský výkon 172 centimetrů skočila Adéla Lojkásková. Bažoutová se mohla radovat z dílčího primátu v kouli (12.80).

Tereza Babická z Českých Budějovic je jedinou závodnicí, která má po úvodních čtyřech disciplínách sedmiboje na svém kontě přes tři tisíce bodů (3003 b.). Hodně jí k tomu pomohly sprinty. Nejrychlejší byla na stovce překážek (14.24) a na stopadesátce (18.90). Průběžně druhá Jessica Nechanická (2894 b.) těžila nejvíce z koule (11.05) a třetí Eliška Červená ze Svitav (2894 b.) utrhla dílčí prvenství ve výšce (169).

Žáci zápolí v devítiboji. Tomu zatím jasné vévodí Jonáš Kolomazník (2622 b.). Přerovský závodník vyhrál stovku překážek (13.26) a hod diskem (41.07). Prozatím stříbrný Štěpán Schubert (2397 b.) zase těžil ze své oblíbené tyče (380). Třetí příčku drží jeho oddílový kolega z AC Jablonec nad Nisou Dušan Vodička (2323 b.).

Petr Jelínek, foto: ČAS - D. Kisialová