přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

16. května 2019, 12:59

MJO s Hejnovou i Maslákem

Memoriál Josefa Odložila má před sebou již šestadvacátý ročník, který se odehraje v pondělí 3. června na pražské Julisce. Na dnešní tiskové konferenci byly představeny některé hvězdy mítinku včetně přítomných Zuzany Hejnové a Pavla Masláka.

Trojnásobný halový mistr světa i Evropy Pavel Maslák má letos v plánu běžet jediný závod na 400 metrů a absolvuje ho na domácím stadionu právě v rámci Memoriálu Josefa Odložila. Svěřenec Dalibora Kupky se v úterý vrátil ze světového štafetového poháru v Jokohamě a dle svých slov se cítí dobře a na MJO se těší. Soupeře bude mít více než kvalitní. Jedním z nich je olympijský vítěz a dvojnásobný světový šampion LaShawn Merritt. Reprezentant Spojených států amerických je se svým osobním rekordem 43.65 sedmým nejrychlejším čtvrtkařem historie. Dalším špičkovým závodníkem bude čtvrtý muž z olympijských her v Riu a člen štafety Trinidadu a Tobaga, která před dvěma lety vybojovala titul světových šampionů Machel Cedenio, jenž se ve skvělém světle ukázal i o uplynulém víkendu v Jokohamě, kde výtečným finišem zajistil Trinidadu další cenné vítězství. Může se pyšnit osobním rekordem 44.01. Jen o setinu horší kariérní maximum má pak Baboloki Thebe z Botswany, který na posledním mistrovství světa v Londýně skončil jen těsně pod stupni vítězů na čtvrtém místě.

Čtvrtka překážek žen se nemůže obejít bez dvojnásobné mistryně světa Zuzany Hejnové. Pro ni bude „Odložil“ vůbec prvním letošním startem na této distanci. Na domácím stadionu by si jistě ráda doběhla pro triumf, ale bude to mít nesmírně těžké. Jelikož na startu bude i loňská vítězka Američanka Georganne Molineová, která svůj triumf před rokem ozdobila novým rekordem mítinku 54.04. Její osobní maximum je ještě téměř o vteřinu rychlejší. Dalšími kvalitními soupeřkami jsou bronzová z ME v Berlíně Britka Meghan Beesleyová nebo šestá z olympijských her v Riu de Janeiru Jamajčanka Leah Nugentová.

Jednou z ozdob by mělo být také mužské oštěpařské klání. Zde bude hlavním vyzývatelem naší elitní čtveřice Jakub Vadlejch, Petr Frydrych, Vítězslav Veselý a Jaroslav Jílek německý světový šampion Johannes Vetter, jenž figuruje svým osobákem 94.44 na druhém místě historických světových tabulek za světovým rekordmanem Janem Železným.

Rychlé časy slibuje nejkratší sprint na 100 metrů. Zárukou té nejvyšší kvality je spoludržitel evropského rekordu o hodnotě 9.86 Francouz Jimmy Vicaut. Hluboko pod deset vteřin umí také stříbrný z ME v Berlíně Reece Prescod z Velké Británie nebo bronzový z téhož závodu Jak Ali Harvey z Turecka. Českou sprinterskou školu budou zastupovat Zdeněk Stromšík, Jan Veleba a Dominik Záleský.

V dálkařském sektoru se můžeme těšit na stříbrného medailistu ze světového šampionátu v Londýně a čtvrtého z olympijských her v Riu Američana Jarriona Lawsona. Jeho kariérní maximum 858 centimetrů je skvostné a jen o dva centimetry kratší, než je rekord mítinku legendárního Kubánce Ivana Pedrosa. Ze špičkových jihoafrických dálkařů se představí Zarck Visser (OR 841). Na Julisce si zaskáče také bronzový z posledních evropských šampionátů v hale i pod otevřeným nebem Ukrajinec Sergej Nykyforov. Český rekordman Radek Juška se tak může těšit na špičkovou konkurenci.

Závod výškařek nebude ochuzen o účast někdejší juniorské mistryně světa i Evropy a finalistky posledních pěti velkých mezinárodních akcí Michaely Hrubé, která se utká s tradičními soupeřkami. Do České republiky se opět vrátí bronzová z ME v Curychu Chorvatka Ana Šimičová (OR 199) nebo šestá z olympijských her v Riu Levern Spencerová ze Svaté Lucie (OR 198). Silné Ukrajinky bude zastupoval Oksana Okuněvová (OR 198).

Petr Jelínek, foto: ČAS - E. Erben

Vytisknout