Mistry na desítku poprvé Olejníček a Stewartová

sobota 9. května 2015
Lukáš Olejníček z Univerzity Brno a Moira Stewartová ze Spartaku Praha 4 ovládli poprvé v kariéře mistrovský závod na 10 000 m, který se tentokrát běžel na stadionu v Ústí nad Orlicí.

Po dvou třetích příčkách z letošních  MČR v krosu a půlmaratonu dosáhl 26letý Lukáš Olejníček na titul. Stalo se tak pří dráhové desítce v Ústí nad Orlicí, kterou vyhrál výkonem 30:10.58. Nestačil na něj ani účastník olympijského maratonu v Londýně Jan Kreisinger z AK Kroměříž, jenž byl o bezmála 26 vteřin pomalejší. Bronz za 30:49.02 si odváží krosový šampion Lukáš Kourek z Nového Města na Moravě. Tři a půl vteřiny po něm doběhl loňský junior Jakub Zemaník z Vítkovic, odstupy dalších již byly výraznější.

Ženské kategorii vévodila ještě ne dvacetiletá Moira Stewartová, která zvládla desítku za 36:04.54 a navázala tak na stříbro z březnového republikového šampionátu v krosu a bronzu z halové trojky při   MČR. Druhá doběhla o bezmála dvě desetiletí starší Marta Fenclová z AC Pardubice, jež si tak po půlmaratonu připsala druhé letošní stříbro z republikových klání. Na Stewartovou ztratila více než 36 vteřin. Bronz siodvezla 26letá Valerie Soukupová z Českých Budějovic za 36:53.64. Lada Nováková z Havlíčkova Brodu na ni na čtvrtém místě ztratila bezmála minutu.

Juniorský závod vyhrál Dominik Kubec z Hvězdy Pardubice, po výkonu 31:26.65 porazil stříbrného Sebastiana Vošvrdu z Mladé Boleslavi o více než minutu a splnil A kritérium pro MEJ. Třetí byl David Kákona z Hodonína. Jejich vrstevnicím vládla medailistka loňského MS v běhu do vrchu Michaela Stránská z Iscarexu Česká Třebová, která byla v cíli za 37:34.38. Největšími soupeřkami jí byly Karolína Zádrapová (Olymp Brno) s 37:51.65 a Kateřina Maternová (NM nad Metují) s 38:39.33.

Závod byl též šampionátem Slovenska na téže vzdálenosti, což nepochybně přispělo k jeho kvalitě. Mistry se stali Katarina Berešová s 34:31.36 a Jozef Urban (30:16.54).