přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

20. června 2003, 12:17

Mistrovství republiky letos poprvé hostí Olomouc

Poprvé v historii se Olomouc stane dějištěm mistrovství ČR mužů a žen na dráze.

Domácí šampionát se na stadionu TJ Lokomotiva uskuteční ve dnech 11.–13. července 2003. První den soutěží proběhnou oba nejdelší běhy, 10000 m mužů i žen, ostatní disciplíny jsou na pořadu v sobotu a v neděli. Historie mistrovství ČR sahá do roku 1970, kdy se čeští atleti sešli k soubojům o domácí tituly ve Dvoře Králové nad Labem.

O rok dříve byli mistři České republiky vyhlášeni na základě pořadí v tehdejším federálním šampionátu, konaném v Povážské Bystrici.

Nejčastějším místem konání dosavadní historie republikových šampionátů je Praha, kde se soutěž uskutečnila zatím šestnáctkrát. Mistrovství ČR mužů a žen na dráze se koná nepřetržitě od roku 1970, takže letošní ročník je v pořadí čtyřiatřicátý. Letošní pořadatelé považují akci za událost olomouckého regionu tohoto léta.
„Významným partnerem mistrovství se stalo město Olomouc, ale i Olomoucký kraj,“ uvedl k podpoře mistrovství ČR ředitel závodů Miroslav Hrabal.

Na olomouckém stadionu by se měla představit většina osobností domácí atletické špičky, které budou v řadě disciplín atakovat rekordy šampionátu. Přesně deset let starý Valíkův výkon 10,40 na 100 m rozhodně je v silách při současné formě Jiřího Vojtíka. Aktuálně první muž českého sprintu si při úvodním kole Česká spořitelna extraligy v Praze na Julisce dokázal vylepšit osobní maximum na 10,36. Výškařka Zuzana Hlavoňová se po delší přestávce vrací do dobrého závodního rytmu a v konkurenci halové mistryně ČR z letošního roku Ivy Strakové nemusí být její rekord 195 cm z roku 2000 nepřekonatelný. Český rekordman ve skoku o tyči Adam Ptáček bude útočit na nejlepší výkon šampionátu 560 cm, který drží jeho oddílový kolega a tréninkový partner Štěpán Janáček. Mezi další hvězdy domácí atletické scény, které by se měli zúčastnit mistrovství ČR v Olomouci, patří světová šampionka v trojskoku Šárka Kašpárková, trojnásobný mistr světa v desetiboji Tomáš Dvořák či světový rekordman v desetiboji Roman Šebrle.

Nejstarší rekord domácího šampionátu drží Helena Fibingerová. Legendární koulařka získala zlatou medaili výkonem 21,30 m v roce 1976. Nejvíce individuálních titulů má na svém kontě Zdeňka Šilhavá, která se čtyřikrát prosadila mezi diskařkami a osmkrát ve vrhu koulí. Mužským rekordmanem je Pavel Sedláček s deseti tituly v hodu kladivem. Pětatřicetiletý závodník Dukly Praha může svou sbírku rozšířit ještě letos. V jediné disciplíně kralovala nejčastěji Nikola Tomečková. Celkem jedenáctkrát nenašla přemožitelku v soutěži oštěpařek.

Podrobnosti k MČR 2003 mužů a žen na dráze naleznete v rubrice ZAOSTŘENO NA… 

Tomáš Klement

Vytisknout