Mistrovské obhajoby pro Duklu a USK

neděle 8. září 2019
Nejvyšší soutěž družstev vyvrcholila o uplynulém víkendu republikovým finále, které hostil jihomoravský Hodonín. Úspěšnými obhájci loňských titulů se stali muži Dukly Praha a ženy USK Praha.

Armádní sportovní klub je v kategorii mužů neohroženým vládcem, když jeho reprezentanti v Hodoníně vybojovali již 59. titul z 64 ročníků a nadále tak prodlužují svou dominanci. Medailisté byli stejní jako v loňském roce. Na stupně vítězů tak Duklu doprovodil stříbrný PSK Olymp Praha a bronzová Univerzita Brno.

V kategorii žen byly v historické statistice s 28 triumfy na čele USK Praha a Olymp Praha. Právě zástupkyně USK Praha se v čele této statistiky po letošní úspěšné obhajobě osamostatnily. Nyní se mohou pyšnit 29 tituly. Na stříbrný stupínek vystoupaly atletky z AK Škoda Plzeň a z bronzu se radovaly reprezentantky Dukly Praha.

Ceněný sprinterský double vybojovala pro barvy PSK Olymp Praha Nikola Bendová. Nejprve brala plný bodový zisk na stovce za 11.58 a následně byla nejrychlejší i na dvojnásobné trati za 23.68. V obou případech dosprintovala jako druhá Klára Seidlová z USK Praha. Svěřenkyně trenéra Jakuba Uhra zvládla stovku za 11.65 a dvoustovku za 23.95. Na mužské stovce potvrdil roli české jedničky Jan Veleba, když s přehledem zvítězil v čase 10.49 před svým svěřencem Dominikem Záleským (10.59). Králem dvoustovky se stal Jan Jirka z Olympu, jenž se jako jediný dostal pod jednadvacet vteřin. Časomíra v cíli mu ukázala 20.99.

Velmi zajímavou podívanou nabídli také čtvrtkaři. Na hladké čtvrtce mužů zvítězil Jan Tesař v kvalitním čase 46.55. Výrazný bodový zisk pak přidal i na stejné trati s překážkami, kde potrápil hlavního favorita Víta Müllera, když doběhl těsně druhý za 50.34. Müller triumfoval výkonem 50.19 a naznačil, že se před světovým šampionátem v Dauhá nachází v dobré formě. Suverénní vítězkou překážkové čtvrtky žen byla Slovenka Emma Zapletalová. Závod opanovala časem 59.40. V závodě na 400 metrů hladkých potvrdila roli velké favoritky limitářka pro MS Lada Vondrová. Svým soupeřkám nedala nejmenší šanci a kontrolovaně si doběhla pro plný bodový zisk v čase 53.42. Druhá Martina Hormanová z USK Praha si vylepšila své venkovní osobní maximum na 53.96.

Další z vyrovnaných vzájemných duelů předvedli diskaři Tomáš Voňavka a Marek Bárta. Tentokrát byl úspěšnější Voňavka, který vyhrál hodem na 59.86. Bárta zapsal 58.77. Mezi ženami dominovala Eliška Staňková (55.61). Zkušenosti vítězily v oštěpu. Mužské klání patřilo Petru Frydrychovi za 73.94. V tom ženském hodila nejdále Petra Andrejsková (54.70). Oba reprezentují Duklu Praha. Neohroženou vládkyni měla také ženská koule, kde by každým svým pokusem zvítězila Markéta Červenková z USK Praha. Její nejlepší pokus měl hodnotu 16.07. O poznání vyrovnanější souboj proběhl ve stejné disciplíně mužů, kde vyhrál Ladislav Prášil (18.84) před Martinem Novákem (18.75).

Před světovým šampionátem testovala svou formu také tyčkařka Romana Maláčová, která se úspěšně přenesla přes 440 centimetrů a jasně vyhrála. Také mezi muži vyhrál hlavní kandidát na prvenství v osobě Jana Kudličky (540). V dálkařském sektoru se nejvíce dařilo vícebojařům. V mužském závodě dolétl nejdále Jan Doležal (722). Dálkařské specialistky předčila Lucia Vadlejch ve svém sezónním maximum 634 centimetrů.

Z dvojnásobného běžecké primátu se mohla těšit Diana Mezuliáníková, která měla nejrychlejší finiš v takticky vedených závodech na 800 (2:09.99) i 1500 metrů (4:35.56). Domácí příznivci drželi ze všech atletů nejvíce palce Filipu Sasínkovi, který právě v Hodoníně s atletikou začínal a on se jim odměnil suverénní vítěznou jízdou, když závodu na 1500 metrů jasně dominoval v čase 3:45.51. Na mužské osmistovce měl nejrychlejší nohy další úspěšný reprezentant Lukáš Hodboď (1:53.31).