Mistrovská 10 pro Stewartovou a Pavlištu

sobota 27. června 2020
Slavkov u Brna byl hostitelem domácího republikového šampionátu v běhu na 10 000 metrů na dráze. Z titulů se radovali Moira Stewartová a Vít Pavlišta.

V závodě žen byla hlavní favoritkou Moira Stewartová, která usilovala již o svůj pátý titul z tohoto šampionátu. Největší soupeřku měla tentokrát ve dvacáté ženě z maratonu na MS v Dauhá Marcele Joglové, pro kterou to byla premiéra na dráhovém mistrovství České republiky. Obě běžkyně v průběhu závodu spolupracovaly a střídaly se v udávání tempa. O vítězce se rozhodlo až v závěrečném okruhu, kde měla přeci jen o něco rychlejší nohy Stewartová a doběhla si tak pro čtvrté mistrovské zlato v řadě v čase 34:20.75. S pěti tituly se stala historicky druhou nejúspěšnější závodnicí v rámci MČR na 10 000 metrů. Doposud se o tuto pozici dělila s Alenou Peterkovou. Joglová mohla být jistě se svou premiérou spokojena. S časem 34:22.05 se stala sedmou nejrychlejší ženou v historii tohoto šampionátu. Pro bronz si doběhla Julia-Anna Lily Bell z USK Praha v novém osobním rekordu 36:36.25. Čtvrtá byla její oddílová a tréninková kolegyně ze skupiny Jana Pernici Barbora Jíšová (37:30.51).

Mužský mistrovský závod byl o poznání jednostrannější záležitostí. Jasně v něm totiž dominoval zkušený Vít Pavlišta. Přesto, že svou přípravu směřuje k maratonu, ve Slavkově ukázal, že umí skvěle běhat i na dráze. Svým soupeřům nedal ani nejmenší šanci a navázal na svůj triumf z roku 2017. Navíc časem 30:14.01 zaostal jen necelé dvě vteřiny za svým osobním rekordem ze sezóny 2014. Nové osobní maximum si zaběhli také další dva medailisté. Stříbro putuje do Brna zásluhou Martina Zajíce (30:46.73) a pod 31 minut stlačil svůj čas i bronzový Vladimír Marčík z USK Praha (30:59.55), který si tak oproti loňskému šampionátu o příčku polepšil. Čtvrtý doběhl další běžecký matador Jan Kohut za 31:48.50.