přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

24. května 2023, 23:11

Místo indoor přichází short track

Rada Světové atletiky rozhodla, že se nově přestanou soutěže na kratším 200metrovém oválu škatulkovat jen jako halové. Na šampionátu v Budapešti dojde k několika změnám technického rázu. Jasněji je už způsobu kvalifikace na olympiádu ve smíšené chodecké štafetě. A oznámeny byly termíny některých MS.

„Krátká dráha“ namísto haly

Světová atletika hodlá termín „indoor“ (v hale / halový) nahradit termínem „short track“ (krátký ovál) vztahující se k soutěžím a výkonům na 200metrové dráze, tradičně probíhajícím právě v hale. Ke kroku přistupuje s vysvětlením, že škatulka „hala“ nedovoluje větší flexibilitu soutěží, zatímco „krátká dráha“ ano. Do ní lze zahrnout nejen klasické halové soutěže, typicky v zimě, ale i klidně venkovní akce, na 200m dráze, třeba i dočasné. Výkony na těchto soutěžích by tak nově mohly být vedeny i jako rekordy a započítávat se do rankingu.

Podle WA jde tento krok ruku v ruce s trendem moderní atletiky, kdy se řada mítinků koná mimo stadiony, na náměstích, vlakových nádražích nebo v obchodních centrech. Dosud se striktně, a ne úplně logicky dělily na halové a venkovní podle toho, jestli zde byla střecha, či nikoli. To bude nově u technických disciplín (a pár dalších) bezpředmětné a řešit se to bude víceméně jen u běhů. V některých disciplínách v poli se pro účely světového rekordu už nyní mezi halou a venkem nerozlišuje, např. v tyči.

Nově tak Světová atletika předefinuje hranici mezi venkovní a halovou atletiky v tom smyslu, že důležité je, jak vypadá sportoviště, na kterém se koná. „Tato změna je navržena tak, aby odstranila překážku inovacím soutěží. Nabídne organizátorům nová řešení a příležitosti, od nichž je mohou současná pravidla odrazovat,“ říká k tomu prezident WA Sebastian Coe. Změna umožní rozšíření soutěží na vnitřních 200m oválech do venkovního prostředí a má také povzbudit města, kde je méně prostoru či financí ke vzniku nové infrastruktury.

Halové šampionáty – ať už na národní, kontinentální nebo světové úrovni – by nadále existovaly. Ale v zemích, kde vzhledem ke klimatu není halová infrastruktura, to navíc otevírá možnost pořádat na „krátké dráze“ mistrovské venkovní soutěže. Ty by přitom zároveň mohly sloužit jako kvalifikační závody pro hlavní halové šampionáty. Soutěže na dočasných drahách, ať už jde o speciální mítinky nebo součást většího klasického mítinku, by se tím dostaly do běžných struktur – přirozeně také do statistik a mezi rekordy, bez ohledu na konání pod střechou nebo otevřeným nebem.

Rada WA tento krok jednomyslně podporuje a plánuje schválit detailní změnu pravidel, kterou by měla formálně schválit na svém srpnovém jednání v Budapešti. Vstoupit v platnost by měla od 1. listopadu 2023.

Jak by mohla vypadat listina světových rekordů

V návaznosti na novou terminologii už je navržena úprava listiny světových rekordů. Žádná z disciplín v poli, tedy skoky a vrhy ve verzi „short track“ nebude mít svůj rekord. Na ovále budou existovat se značkou „sh“ rekordy na hladkých tratích od 200 do 5000 metrů, ve štafetách (4x200, 4x400 a 4x400 m), v chůzi (3000 a 5000 m), plus dosavadní varianty víceboje pro halu (7boj a 5boj). Naopak rekordy na 50 a 60 m s překážkami budou mít sice jednu verzi, ale nebude omezena jako dosud jen na halu.

Kompletní navrhovaný seznam světových rekordů viz stránky WA.

Přehled dalších rozhodnutí Rady WA

Kalendářní info

Rada WA určila na svém nedávném zasedání termíny pro nadcházejí soutěže „Světové atletické série“.

 • MS družstev v chůzi Antalya (Turecko): 20.–21. dubna 2024
 • Halové MS, Nanking (Čína): 21.–23. března 2025
 • Halové MS, Toruň (Polsko): 20.–22. března 2026

Zároveň byla také ohlášena „okna“ pro národní šampionáty na severní polokouli. Jde o víkendy, kdy by se neměly konat žádné významné mítinky. Letos WA určila 8.–9. 7. a 29.–30. 7. (to se koná MČR v Táboře). Příští rok připadá toto období v zimě na 17.–18. 2., v létě na 29.–30. 6.

Rada WA schválila časový pořad HMS v Glasgow v příštím roce (1.–3. 3. 2024). Každý ze šesti bloků obsahuje alespoň jednu finálovou disciplínu. Kvalifikační systém už byl zveřejněn minulý měsíc.

MS v Budapešti: změny v systému soutěže

 • Přidělování drah pro kola následující po tom prvním se změní. Dosud byla pro všechny disciplíny stejná, teď byla upravena podle charakteru disciplíny. Jiná budou pro sprinty na rovince, jiná pro 200 i 400 metrů. Aplikovat se bude i na víceboje.
 • Nasazování štafet nově zohlední nejen nejlepší výkon týmu, ale také stejnou (tedy 50%) vahou i individuální výkony v příslušné disciplíně (100/400 m), případně upravené výkony z jiné sprinterské disciplíny.
 • Postup do dalšího kola na středních tratích – tedy na 1500 m, 3000 m př. a 5000 m – bude nově výhradně na základě umístění. Vysvětlením je značná nevýhoda pro běžce vylosované do prvního rozběhu či semifinále, a naopak výhoda pro ostatní, kteří znají před startem čas potřebný pro kvalifikaci.
 • Ve snaze vyhnout se prázdným drahám nebo startovním místům rada navrhuje zavést možnost odstoupení ze soutěže z důvodu zranění, případně z jiných ospravedlnitelných důvodů. Tak aby bylo možné sportovce za určitých podmínek vyměnit.
 • Rada odsouhlasila zrušení zákazu použití osobního náčiní, které se již nachází na oficiálním seznamu. Sportovci mohou předložit k zařazení do soutěže až dva kusy osobního náčiní bez ohledu na to, zda již jsou na seznamu či nikoli.
 • Potvrdit štafetový tým bude nově stačit až v předvečer soutěže (dosud bylo třeba už ráno před soutěží), finální složení a pořadí úseků bude stačit oznámit až v prvním call roomu (nebude tak vůbec třeba hlásit vybraná jména dopředu a dokládat potvrzením od lékaře případnou výměnu kvůli zranění). Vše je vedeno snahou větší efektivity a snížení předvídatelnosti závodů.

Mix štafeta chodců pro OH

Pro návrh smíšené soutěže chodců na maratonské vzdálenosti pro olympiádu v Paříži 2024doporučuje Rada WA následující:

 • Smíšená štafeta nahradí 35 km na mistrovství světa družstev v atletice v roce 2024 v Antalyi. Odsud se 22 nejlepších týmů automaticky kvalifikuje do Paříže.
 • Až pět zemí může nominovat i svůj druhý tým, pokud se vejde do kvóty 22.
 • Zbývající tři týmy se kvalifikují podle tabulek za období od 31. 12. 2022 do 30. 6. 2024.
 • V této soutěži by nedocházelo k diskvalifikacím, místo nich budou v případě dalších červených karet uděleny další časové penalizace. Cílem je, aby všechny týmy mohly dokončit.

Nutno dodat, že návrh této disciplíny se u chodců nesetkal s pochopením. Sepsali petici a účastníci ME v Poděbradech se zde nechali vyfotit s protestním transparentem.

Michal Procházka, foto: Jan Kucharčík, MS 2023, FB SAZ

Vytisknout