přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

27. srpna 2019, 10:14

Mimořádná solidarita s rodinou Bábových

Ještě před týdnem šlo o informaci, která ani v atletickém okruhu nebyla příliš známá. Bývalý elitní výškař Jaroslav Bába má s manželkou Martinou od října 2016 dceru Rebeku, jejíž zdraví se zásadně zkomplikovalo ještě v těhotenství. Přes veškerou snahu rodičů a lékařů je vývoj holčičky stižené rozštěpem páteře velmi náročný. A tak se rozhodli rodiče požádat o pomoc veřejnost.

Transparentní účet pro financování různých terapií byl založen letos 15. května, první tisícovku poslal koncem měsíce atletický trenér Jan Pernica. Zlom však nastal v tomto týdnu, čtvrt roku od spuštění konta. Minulé pondělí, kdy poslal za svou rodinu tisícovku Jan Kudlička, bylo stále ještě na Rebečině účtu jen pár tisícovek. V úterý 20. srpna ráno však zveřejnila na svém veřejném profilu na Facebooku výzvu Denisa Helceletová a věci se daly do pohybu.

Zpráva se rychle rozšířila po sociálních sítích, proběhla celostátními médii a reakce byla veskrze pozitivní. Za pouhé dva dny od Denisiny výzvy, ke které se přidali někteří další atleti, kupříkladu Petr Svoboda, přibylo na kontě Rebeky Bábové přes milion korun. „Chtěla bych moc a moc poděkovat, že jste zprávu rozšířili po celé republice, a díky vám se podařilo vybrat neskutečných milion sto tisíc korun,“ vzkázala ve čtvrtek Helceletová. „To je částka, se kterou jsem vůbec nepočítala, mám z toho husí kůži a jsem ráda, že v nás zůstalo ještě něco dobrého,“ dodala bývalá atletka, matka roční dcery Evelin.

Mimořádný proud solidarity se však nezastavil ani poté, v pátek před polednem už leželo na účtu přes 1,5 milionu, v úterý ráno, tedy týden od rozšíření Denisou, u 1 700 000 korun od 1900 dárců. Mnozí přispěvatelé zprávu pro příjemce vynechávají, ale celá řada připsala vzkazy plné povzbuzení. A když je částka troj- nebo i jen dvojmístná, čteme leckdy něco v tomto smyslu: „Nemohu poslat moc peněz, ale věřím, že je lepší poslat něco málo než nic,“ píše se u 50korunového příspěvku.

„My jsme účet zařídili pro nějakou menší výpomoc,“ říká Jaroslav Bába. „Já jsem sice informaci o něm zveřejnil, měsíc, dva zpátky, ale řetězová reakce se strhla, až když si toho nějak všimla Denisa,“ popisuje otec za měsíc tříleté Rebeky. „Musím říct, že je to něco, co jsme naprosto nečekali a ještě úplně nepobíráme. Neurologická terapie a rehabilitace, kterými chceme dceři pomoct, stojí 240 tisíc ročně, už teď tak máme prostředky na několik let dopředu,“ dodává vděčný Bába.

Transparentní konto Rebeky Bábové u České spořitelny: 4038394023/0800

 

Michal Procházka, foto: archiv rodiny

Vytisknout