Michaela Hrubá postříbřila závěr MSJ!

pondělí 28. července 2014
Poslední den mistrovství světa juniorů v Eugene vybojovala výškařka Hrubá pro výpravu třetí medaili a díky českému rekordu 191 cm splnila limit na ME v Curychu. (Tam ale nebude startovat, neb už bude na olympiádě mládeže.)

Výškařka Michaela Hrubá podtrhla výborné výsledky juniorské výpravy na MS v americkém Eugene. Své sebevědomí ukázala teprve 16letá svěřenkyně Ctibora Nezdařila už svou základní výškou, kterou si spolu s ní "zvedly" na 178 jen dvě soupeřky (mj. i pozdější vítězka), a poradila si s ní napoprvé. A stejným způsobem Michaela zvládla i 182 a 188, když ji jediné zaváhání potkalo na 185. Ve chvíli zdolání 188 už měla blízko cennému kovu, ale ve hře byly stále ještě tři soupeřky. Stříbro stvrdila překonáním 191 (napotřetí), čímž vyrovnala národní rekord Šárky Kašpárkové z roku 1989, tedy z doby devět let před tím, než se Hrubá narodila. Druhý titul mistryně světa vybojovala Britka Morgan Lakeová, byť skočila o centimetr méně (193) než v cestě za zlatem v sedmiboji.

Česká reprezentace dosáhla v Eugene nejlepšího medailového výsledku v historii juniorských mistrovství světa, tři cenné kovy ji řadí na osmou příčku; šestadvacet bodů za čtyři výsledky do osmičky pak znamená 16. místo. V obou hodnoceních suverénně vládly pořádající Spojené státy americké, jejichž zástupci vybojovali 11 zlatých a po 5 stříbrných i bronzových a nasbírali 206 b. Nejlepšími sekundantem pro USA byla Keňa s bilancí 4-5-7 a 124 b, lepší než medailově třetí Etiopie (3-3-0) bylo bodově Německo (87 b), které mělo i třetí nejvyšší počet medailí, ale ve sbírce jim chybělo zlato (0-2-5).

Zbývající šampioni

Závěrečný den soutěží padly dva rekordy šampionátu. Kubánec Martínez se v trojskoku donesl do vzdálenosti 17.13 m a nejlepšího ze svých soupeřů nechal za sebou o 58 cm, nad krátkými překážkami byla nejrychlejší Američanka Williamsová, která po výkonu 12.89 porazila o tři setiny krajanku Hallovou.

V oštěpu se z výhry mohl těšit Lotyš Cakšs, když ještě do poslední série byl mimo medailové pozice. Výkon 74.04 jej však vynesl rovnou na tu nejcennější. Stýplu vládla očekávatelně Afrika, pro zlato si doběhl Keňan Kipyego výkonem 8:25.57. Jeho krajan Kipketer ovládl jak jinak než osmistovku, jmenovec bývalého rekordmana ji běžel za 1:43.95. Dostalo se i na konkurenční africkou běžeckou velmoc - Etiopii - její zástupkyně Seyaumová ovládla po výkonu 4:09.86 patnáctistovku. Šampionát uzavřela vítězství amerických čtvrtkařských štafet. Juniorky byly v cíli za 3:30.42, jejich krajané se radovali po výkonu 3:03.31.