přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

12. září 2021, 19:47

Mezuliáníková a Svoboda 6. na ISTAFu

V německé metropoli se konal další ročník jednoho z nejtradičnějších evropských mítinků, kterým je berlínský ISTAF. Oba čeští zástupci Diana Mezuliáníková a Petr Svoboda doběhli šestí.

V závodě na 1500 metrů jsme měli zastoupení díky Dianě Mezuliáníkové. Ta se držela ve středu početného startovního pole a v posledním okruhu pak měla velmi dobrý závěr. Odměnou jí bylo v nabité konkurenci šesté místo a třetí nejlepší čas kariéry 4:05.57. Jasnou vítězkou se stala v životní formě závodící Američanka Kate Graceová, která si letos již poněkolikáté posunula kariérní maximum, a to na 4:01.33.

Stejného umístění jako Diana Mezuliáníková, dosáhl i Petr Svoboda na stodesítce překážek. Také on proběhl cílem na šesté pozici v čase 13.48 a potvrdil, že i v závěru sezóny má velmi solidní formu. Těsný souboj o vítězství zvládl lépe Američan Devon Allen (13.10), jenž byl o setinu rychlejší než Jamajčan Ronald Levy (13.11). Krátké překážky žen vyhrála před triem Američanek Nizozemka Nadine Visserová za 12.73.

O výjimečný výkon se postarala v diskařském kruhu Američanka Valarie Allmanová. Olympijská šampionka z Tokia předvedla nejkvalitnější diskařský pokus na světě od roku 2018. Její náčiní v Berlíně dopadlo až na 71.16, čímž o 28 centimetrů překonala kontinentální rekord Kubánky Hildy Ramosové z roku 1992. Vlastní národní rekord z minulé sezóny vylepšila o více než metr a dvaačtyřicet let staré historické maximum mítinku Němky Margarity Pufeové posunula dokonce o více než dva a půl metru. Ostatní soupeřky za Allmanovou výrazně zaostaly. Druhá byla domácí Kristin Pudenzová za 64.52 před Portugalkou Lilianou Cáovou (62.45).

Karsten Warholm tentokrát nebyl na čtvrtce překážek tak dominantní, jak jsme u něj zvyklí. Přesto mu čas 48.08 s přehledem stačil k triumfu. Za vlastním rekordem mítinku z loňského roku zaostal o rovnou vteřinu. Pod 49 vteřin se dostali ještě druhý Estonec Rasmus Mägi (48.73) a Jamajčan Jaheel Hyde (48.95).

Kvalitní soutěž oštěpařů jasně ovládla domácí hvězda Johannes Vetter. Na ISTAFu kraloval výkonem 88.76. Vysoký standard potvrdil moldavský rekordman Adrian Mardare (84.44). Třetí skončil Bělorus Alexej Katkavets (83.10). V dálkařském sektoru se další očekávaný německý triumf nekonal. Olympijská vítězka Malaika Mihambová skočila 670, a to na prvenství nestačilo. Ještě o tři centimetry dále dolétla vítězná Britka Jazmin Sawyersová (673).

Závod tyčkařů skončil jasnou dominancí Američanů, kteří obsadili v celkovém hodnocení první tři pozice. Sam Kendricks a Chris Nilsen zdolali shodně napodruhé 591 centimetrů. Kendricks měl ovšem ve svém zápisu o jeden křížek méně, což mu přisoudilo berlínský primát.

Američan Marvin Bracy byl jediným sprinterem, který pokořil hranici 10 vteřin a zaslouženě tak zvítězil v čase 9.95. Mezi ženami nenašla díky výkonu 11.04 přemožitelku Daryll Neitaová z Velké Británie.

Ruska Maria Lasickeneová navázala na svůj primát z finále Diamantové ligy v Curychu, když se úspěšně přenesla přes laťku o hodnotě 198 centimetrů. Její největší soupeřka v závodě Nicola McDermottová zapsala o tři centimetry méně.

Výsledky

Petr Jelínek, foto: ČAS - Aleš Gräf

Vytisknout