přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

12. listopadu 2022, 11:18

ME 2026 bude hostit Birmingham

Mistrovství Evropy v roce 2026 se uskuteční v Birminghamu. Rozhodlo se o tom na zasedání EA ve Varšavě. Hostitelem MEJ 2025 bude Tampere.

Evropská atletika udělila pořadatelství mistrovství Evropy v roce 2026 Birminghamu. Druhé největší britské město není rozhodně v organizaci mezinárodních vrcholů žádným nováčkem. V roce 2003 a 2018 hostilo halové mistrovství světa a v sezóně 2007 zde proběhl halový evropský šampionát. Letos se pak na nově zrekonstruovaném Alexander Stadium uskutečnily Hry Commonwealthu. Každoročně zde též probíhá mítink Diamantové ligy. „Britské publikum opravdu rozumí atletice. Fanoušci patří mezi ty nejnadšenější na světe, což jsme měli možnost se přesvědčit i na nedávných Hrách Commonwealthu, kde byly tribuny zaplněny dokonce i na dopolední programy. Věříme, že také nejlepší evropští sportovci budou závodit před plným stadionem,“ sdělil předseda EA Dobromir Karamarinov.

Birmingham bude jistě mít na co navazovat. Letošní evropský šampionát v Mnichově byl opravdu velmi povedený a divácká kulisa byla jedinečná. Organizátoři však mají na přípravu ještě dostatek času. Nejbližší evropský šampionát se totiž uskuteční 7. – 12. června 2024 v Římě.

Mistrovství Evropy juniorů v roce 2025 se uskuteční ve finském Tampere. To je už stálicí mezi pořadateli mládežnických šampionátů. Právě MEJ se zde konalo už v roce 2003. O deset let později se v Tampere utkala evropská špička kategorie do 23 let a posledním mládežnickým eventem bylo v roce 2018 mistrovství světa juniorů, kde nám zlatým úspěchem udělala radost tyčkařka Amálie Švábíková. „Prezentace Tampere na nás udělala velký dojem. Finsko má dlouhou historii v dobře uspořádaných atletických akcí všech úrovní, takže nepochybujeme, že mladí atleti a atletky budou mít ty nejlepší podmínky na dráze i mimo ni,“ dodal Karamarinov.

Kromě MEJ se v roce 2025 bude konat i mistrovství Evropy do 23 let. Zde je už delší dobu pořadatelem určen norský Bergen, kde se měl původně tento šampionát uskutečnit už v roce 2021, ale k tomu z důvodu covidových opatření nedošlo a byl přesunut do estonského Tallinnu.

Bylo také potvrzeno, že MEJ v příštím roce proběhne v Jeruzalémě, kde se letos konal kontinentální šampionátu dorostenecké kategorie. Už dříve bylo oznámeno, že Jeruzalém nahradí rumunskou Kluž, jejíž zástupci před necelým měsícem sdělili, že nebudou schopni MEJ v nadcházející sezóně uspořádat. Posunul se také termín konání šampionátu z původního červencového na 7. – 10. srpna.

Pořadatelství mistrovství Evropy v přespolním běhu v roce 2024 bylo uděleno turecké Antalyi, kde se šampionát uskuteční 8. prosince 2024. 

Petr Jelínek, foto: EA

Vytisknout