MČR „22“ se čtyřmi rekordy šampionátu

neděle 2. září 2018
Zatímco při prvním dni MČR do 22 let v Ostravě nepadl žádný rekord mistrovství, druhý soutěžní den přinesl hned čtyři. Historické maximum tohoto podniku vylepšili půlkař Lukáš Hodboď, čtvrtkařka Lada Vondrová, sprinterka Marcela Pírková a štafeta čtvrtkařek z Dukly Praha.

Nový rekord šampionátu padl na hladké čtvrtce žen a postarala se o něj Lada Vondrová z Hvězdy Pardubice. Účastnice letošního halového mistrovství světa i evropského šampionátu v Berlíně proběhla cílem vítězně v čase 52.96, což je zároveň její osobní maximum pod otevřeným nebem. Nyní už bývala rekordmanka mistrovství Alena Symerská z Kroměříže si také nevedla špatně, když doběhla na stříbrné pozici za 53.11. Jako třetí finišovala Alžběta Kratochvílová z Dukly Praha (55.48).

Velmi solidní časy byly k vidění i na stejné distanci v podání mužů. Zde byl nejrychlejší Ondřej Holub z AC Pardubice, kterému časomíra ukázala 47.52. Vynikající osobní rekord 47.64 si vylepšil stříbrný Ladislav Töpfer z Mladé Boleslavi. Bronz putuje do Chebu zásluhou Davida Richtera (48.36).

Ceněný sprinterský double vybojovala v Ostravě Marcela Pírková z USK Praha. Po včerejším vítězství na stovce dokázala opanovat stejně suverénně i dvojnásobnou trať. Svůj úspěch navíc ozdobila novým rekordem mistrovství, který má nyní díky ní hodnotu 23.50 a z čela této statistiky odsunula deset let starý výkon Kateřiny Čechové, jejíž maximum vylepšila o třináct setin. Obdiv zaslouží i Lada Vondrová, která si jen několik desítek minut po svém prvenství na čtvrtce doběhla pro stříbro a nový osobák 24.21 na dvoustovce. Bronzovou radost si udělala Zdeňka Seidlová z Dukly (24.67).

Na historické maximum šampionátu se útočilo i ve finále dvoustovky mužů. Vít Müller nakonec za rekordním zápisem Jiřího Vojtíka a Jana Jirky zaostal o pět setin, když si vylepšil osobák na 21.17. Po zlatu na stovce přidal do své sbírky další sprinterský cenný kov David Kolář z Liberce (21.24). Bronz putuje do Kolína zásluhou Matěje Hampla (21.39).

Možná trochu nečekaně rychlý byl finálový závod na 800 metrů mužů, kde potvrdil roli hlavního favorita finalista mistrovství Evropy v Berlíně Lukáš Hodboď. Jeho vítězný čas měl hodnotu 1:48.24, což je nový rekord mistrovství. Předešlý zápis svého tréninkového parťáka Jana Kubisty vylepšil o více než vteřinu. Stříbro a solidní čas 1:49.74 si ze závodu odnesl vítkovický Lukáš Symerský, který většinu závodu odtáhl. Bronz bral další domácí borec Ludvík Salamon (1:50.75). Mezi ženami měla nejvíce sil v závěrečném finiši Vendula Hluchá (2:11.18).

Čtvrtý rekord šampionátu padl až v jeho samotném závěru a postarala se o něj štafeta čtvrtkařek z Dukly Praha, která zaběhla čas 3:46.24. Reprezentantky týmu z pražské Julisky posunuly hodnotu rekordu o jednu vteřinu a čtrnáct setin. Pro stříbro si doběhly atletky z USK Praha (3:47.48). Z bronzu se radovaly závodnice ze Staré Boleslavi (3:51.00). Mužskému závodu na 4x400 metrů jasně kralovali borci z Hradce Králové (3:16.22).

Na překážkové čtvrtce žen dominovala Michaela Bičianová z USK Praha. Přesto, že absolvovala již svůj třetí start ve čtyřech dnech v této disciplíně, neměla dnes vážnější soupeřku a zvítězila v čase 59.40. Stříbro vybojovala pro Duklu Praha Tereza Vokálová za 60.79 a bronz získala staroboleslavská Barbora Veselá (61.31).

Mezi muži to bylo ve stejné disciplíně drama až do závěrečných metrů a o vítězi rozhodly pouhé dvě setiny, které hovořily ve prospěch plzeňského Filipa Ličmana, jenž si vylepšil osobní rekord na 51.68. Z velkého osobáku se mohl těšit i stříbrný Antonín Větrovský z Bíliny (51.70). Bronz si domů odveze Erik Jelínek z Olomouce (53.16).

Výškařka Michaela Hrubá má za sebou skutečně náročný víkendový program. Ještě v pátek večer závodila na mítinku Diamantové ligy v Bruselu, kde skočila 187 centimetrů. Včera večer pak dorazila do Ostravy, kde dnes ráno usilovala o titul mistryně republiky a byla úspěšná, když hned napoprvé překonala 180 centimetrů, čímž si zajistila zlatou medaili. Následně si zkusila jeden pokus na 186, což by byla hodnota nového rekordu mistrovství. Poté se rozhodla soutěž ukončit. Přes 180 centimetrů se přenesly také stříbrná Bára Sajdoková z Třince a bronzová Klára Krejčiříková z Olympu Brno, pro kterou se jedná o nový osobní rekord.

Výsledková listina závodu žen na 5000 metrů se hemžila osobními rekordy. Zvítězila Tereza Hrochová z Plzně, která svým vítězným časem 16:34.65 zaostala pouze něco málo přes vteřinu za rok starým rekordem mistrovství Moiry Stewartové. Hrochová tak po včerejším triumfu na stýplu vybojovala druhé zlato z tohoto šampionátu. Pro stříbro si doběhla Aneta Chlebíková z Třince (16:36.21). Třetí skončila Kristýna Dvořáková z USK Praha (16:54.81).

Trojskokanské drama se rozhodovalo až v závěrečné sérii, kde si doskákal pro nový osobák 15.53 brněnský Ondřej Vodák a dostal se před do té doby vedoucího Jiřího Zemana z Dukly Praha, jenž se tak musel spokojit se stříbrem a výkonem 15.43. Bronz získal jeho oddílový kolega Zdeněk Kubát za 15.26.

Tyčkařský titul si vyskákal chrudimský David Holý, který jako jediný překonal 513 centimetrů. Ke svému stříbru z dálky přidal cenný kov stejné hodnoty Matěj Ščerba z Ústí nad Labem, jenž zdolal 503. Bronz si na krk pověsil vícebojař Ondřej Kopecký z Olympu Praha za 483.

V dálkařském sektoru brala zlato Tereza Elena Šínová z Atletiky Jižní Město, když jako jediná překonala hranici šesti metrů. Zlato jí vynesl nový osobní rekord 614 centimetrů. Na stupně vítězů se vešly ještě druhá Pavlína Minářová (593) a třetí Adéla Záhorová (589).

Svůj druhý běžecký titul získal na patnáctistovce Viktor Šinágl z pražského Olympu, který si vynikajícím finišem doběhl pro zlato v čase 3:51,87. Šinágl již včera ovládl závod na 5000 metrů. Nejrychlejší mílařkou byla Renata Vocásková z Dukly (4:28.79).