přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

21. listopadu 2022, 10:42

McLaughlin a Lyles US atlety dle TFN

Překážkářka Sydney McLaughlin a sprinter Noah Lyles získali ocenění pro nejlepší atlety Spojených států amerických za uplynulou sezónu dle prestižního magazínu US Track and Field.

Sydney McLaughlin získala cenu Jackie Joyner Kersee podruhé za sebou. Z vítězství v anketě se radovala i v minulém roce. V tom letošním opět naprosto dominovala a ukázala, že je skutečným fenoménem této disciplíny. V Nashvillu zahájila historicky pátým nejrychlejším časem 51.61. Na US Trial pak výkonem 51.41 o pět setin posunula hodnotu vlastního světového rekordu z olympijského finále v Tokiu. Na MS v Eugene pak předvedla něco jedinečného, když se stala první ženou, která zaběhla trať 400 metrů překážek pod 51 vteřin. Světový titul si zajistila výkonem 50.68. K tomu přidala ještě zlato se čtvrtkařskou štafetou, kde zvládla svůj úsek za 47.91. Sezónu zakončila v maďarském Székesféherváru, kde se prezentovala historicky šestým nejrychlejším časem 51.68.

Také Noah Lyles už se v minulosti radoval z vítězství v této anketě. Cenu Jesseho Owense získal v sezóně 2018 a letos navázal dalším primátem. V roce 2021 zaběhl ve všech dvanácti závodech na 200 metrů pod dvacet vteřin. Zlato na mistrovství světa ozdobil novým národním rekordem 19.31. Tímto časem posunul o setinu dosavadní zápis legendárního krajana Michaela Johnsona a stal se třetím nejrychlejším mužem historie. V Monaku zaznamenal historicky devátý nejrychlejší čas 19.46. V pětadvaceti letech pak získal už svou čtvrtou diamantovou trofej a pátou celkem.

Trenérem roku se stal někdejší tyčkařský mistr světa v hale i pod otevřeným nebem Brad Walker, jenž momentálně vede dvě nejlepší americké tyčkařky Sandi Morris a Katie Nageotte. Ty letos dominovaly globálním vrcholům. Morris získala zlato na HMS v Bělehradě a Nageotte byla stříbrná. Při světovém šampionátu v Eugene si pak obě závodnice pořadí prohodily.

Cenu pro nejlepšího mladého atleta získala půlkařka Roisin Willis, která na MSJ v kolumbijském Cali brala zlato na své distanci a ke světovému titulu pomohla i americké štafetě čtvrtkařek.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Soňa Maléterová

Vytisknout