přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

21. prosince 2020, 14:06

Mayer a spol. do Tokia

Nejvýznamnější atletickou událostí uplynulého víkendu byl mítink vícebojařské Challenge na ostrově Reunion, kde se podařilo světovému rekordmanovi Kevinu Mayerovi kvalifikovat na olympijské hry. Nebyl však jediným desetibojařem, jenž si v uplynulých dnech zajistil účast pod pěti kruhy. Stejného úspěchu dosáhli ještě další tři závodníci, kteří překonali ostrý kvalifikační limit na OH.

Mezinárodní mítink na ostrově Reunion zahájil netradičně brzy vícebojařskou Challenge 2021. V departmentu, který se nachází v indickém oceánu se sešla zajímavá konkurence. Největší hvězdou mužského desetibojařského klání byl světový rekordman Kevin Mayer. Však také hlavně pro něj se měl původně tento závod uskutečnit. Jasným cílem francouzského desetibojaře bylo splnění ostrého limitu pro start na olympijských hrách v Tokiu, jenž jen nastaven na 8350 bodů.

Mayer soutěži naprosto dominoval, když posbíral celkem 8552 bodů a s přehledem tak překonal cílenou metu. Zároveň zaznamenal nejlepší světový výkon roku. Radost měl zejména z nového osobáku na stodesítce s překážkami, když si ho vylepšil na 13.54. Na olympiádě si zazávodí potřetí. Premiéru si odbyl patnáctým místem na hrách v Londýně 2012 a v sezóně 2016 vystoupal v Riu na stříbrný stupínek. Tehdy našel přemožitele pouze v Ashtonovi Eatonovi. Na Reunionu nadělil nejbližšímu soupeři více než 500 bodů. Druhý Estonec Taavi Tšernajvski poskládal 8030 bodů. Třetí byl jeho krajan Risto Lillemets za 7993 bodů.

V ženském sedmiboji se ani jedné závodnici nepodařilo přiblížit ostrému limitu 6420 bodů. Souboj o vítězství byl však o poznání zajímavější než v mužském desetiboji. Z triumfu se nakonec radovala jihoamerická rekordmanka Evelis Aguilarová z Kolumbie, jejíž bodový součet činil 6055 bodů. Na stupně vítězů ji doprovodily Estonka Mari Klaupová (6014 bodů) a Rakušanka Sarah Laggerová (6010 bodů).

Moloney vylepšil rekord Oceánie

Překvapivý výsledek se urodil v australském Brisbane, kde teprve dvacetiletý Australan Ashley Moloney vylepšil hodnotu kontinentálního rekordu na 8492 bodů. Juniorský světový šampion z roku 2018 posunul dvaadvacet let starý rekordní zápis svého krajana Jagana Hamese o dva body. Kariérní maximum ze sezóny 2019 si vylepšil dokonce o 389 bodů.

Moloney měl vynikající zejména první soutěžní den, když v úvodních pěti disciplínách posbíral 4613 bodů, což je historicky 12. nejlepší mezisoučet v historii desetiboje. Blýskl se zejména na čtvrtce, kterou zvládl v čase 45.82. V rámci desetiboje běželi rychleji pouze bývalý světový rekordman Ashton Eaton (45.00) a olympijský šampion z her v Mexiku 1968 Bill Toomey. Moloney v poklidu pokořil kvalifikační limit pro Tokio a může se tak těšit na své první olympijské hry, kam by ho měl doprovodit i jeho zkušenější reprezentační kolega Cedric Dubler. Ten si v Brisbane vytvořil nový osobní rekord 8367 bodů, čímž překonal nominační standard pro Tokio o 17 bodů. Nejlepší kariérní výkon si vylepšil o 138 bodů.

Překvapení z Brazílie

Asi nejpřekvapivějším desetibojařským kvalifikantem na nadcházející olympijské hry je zatím Brazilec Filipe dos Santos. Muž, který doposud ve své kariéře překonal osmitisícovou hranici pouze jednou, a to v roce 2015, kdy posbíral 8019 bodů, složil v Sao Paulu 8364 bodů. Osobák si tak zlepšil o 345 bodů a v jihoamerických historických tabulkách se posunul na druhé místo za svého krajana Carlose Chinina. Za jeho kontinentálním maximem zaostal jen o 29 bodů.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Aleš Gräf

Vytisknout