Maslákův triumf, Hollowayův svěťák

středa 24. února 2021
World Indoor Tour vyvrcholila mítinkem v Madridu, kde startovali také čtyři čeští reprezentanti. Pavel Maslák se mohl těšit z vítězství v závodě i celém seriálu. Neztratili se ani sprinter Jan Veleba a půlkař Filip Šnejdr. Českou výpravu pro HME nejspíš rozšíří mílař Jakub Holuša. Nový světový rekord na 60 metrů překážek zaběhl Američan Grant Holloway.

Madrid viděl po roce opět světový rekord. Venezuelskou trojskokanku Yulimar Rojasovou napodobil po dvanácti měsících americký překážkář Grant Holloway. Ten své možnosti naznačil již v rozběhu na 60 metrů překážek, kdy časem 7.32 vyrovnal vlastní kontinentální rekord z letošního mítinku v Lievin. Už v ten moment vylepšil rekord mítinku Andyho Pozziho o 16 setin. Ve finále pak prolétl rovinku s ploty za 7.29, což bylo o setinu rychleji, než to dokázal před sedmadvaceti lety v německém Sindelfingenu legendární Brit Colin Jackson. Jedinečnost jeho výkonů potvrzuje i fakt, že Hollowayovi nyní patří pět z deseti nejrychlejších časů historie. Andy Pozzi skončil druhý za 7.51. Třetí byl Ital Paolo Dal Molin (7.57).

Forma Pavla Masláka směrem k HME v Toruni stoupá a ukázal to i na mítinku ve španělské metropoli. Už na seběhu byl svěřenec Dalibora Kupky první a vedení udržel až do cíle, i když na něj zle dotíral Američan Tyrell Richard. Odměnou mu nebylo jen sezónní maximum 46.12, kterým se posunul na druhé místo letošních evropských tabulek, ale také celkové vítězství v letošním ročníku World Indoor Tour na trati 400 metrů. Tyrell Richard se do cíle předkláněl o dvě setiny později (46.14). Třetí byl Španěl Oscar Husillos za 46.37. „Jsem spokojený, ale musím říct, že se mi moc dobře neběželo. Jsem ještě trochu unavený z MČR. Když to srovnám s Czech Indoor Gala, kde jsem běžel 46.22, tak mě tenhle závod stál mnohem více sil. Nicméně je to posun a dobrý krok směrem k HME, kam přijedu odpočatý,“ zhodnotil své madridské vystoupení Maslák.

Velmi odvážně rozběhl svůj závod půlkař Filip Šnejdr, jenž se po většinu času držel na třetí pozici za vodičem a pozdějším vítězem Marianem Garciou ze Španělska. V závěru sice našemu reprezentantovi došly síly a skončil šestý, ale čas 1:46.97 má svou kvalitu. Vítězný Garcia zaběhl nový rekord mítinku 1:45.66 a z rok starého maxima Keňana Collinse Kipruta ukrojil 43 setin. Za ním se seřadili ve stejném čase 1:45.95 Amel Tuka z Bosny a Hercegoviny a Francouz Pierre Ambroise-Bosse.

Jan Veleba se ukázal v dobrém světle již v rozběhu na 60 metrů. Z toho svého si zajistil přímý postup z druhého místa v čase 6.66, což bylo jen setinu za jeho kariérním maximem, které si letos dokázal vyrovnat. Ve finále sice zlepšení nepřišlo, nicméně přidal další výkon pod 6.70, když finišoval jako sedmý za 6.69. Zvítězil Arthur Cissé z Pobřeží Slonoviny (6.59) před Francouzem Mouhamadem Fallem (6.60) a Nizozemcem Jorisem Van Goolem (6.61).

Svou první patnáctku od světového šampionátu v Dauhá 2019 si zaběhl Jakub Holuša. V rychlém závodě se pohyboval v zadní části startovního pole a cílem proběhl na sedmé příčce v čase 3:42.71. Vítězem se stal v novém historickém maximu mítinku 3:35.42 Etiopan Selemon Barega. Tři roky starý rekord Ayanleha Souleimana z Džibuti srazil o více než tři vteřiny. Po nové osobáky si za ním doběhli Španělé Jesus Gomez (3:36.32) a Sergio Escobar (3:39.09).

Etiopská běžkyně Gudaf Tsegayová překonala letos v Lievin halový světový rekord na tratí 1500 metrů. Nyní chtěla o další rekordní zápis připravit svou krajanku Genzebe Dibabaovou i na trojce. K tomu potřebovala běžet lépe než 8:16.60. Její atak byl v Madridu neúspěšný, nicméně časem 8:22.65 se zařadila na druhé místo historických světových tabulek. Rekord mítinku Švédky Meraf Bahtaové překonala o propastných dvacet vteřin. Z nového osobáku 8:29.28 se mohla těšit další zástupkyně etiopské běžecké školy Lemlem Hailuová, která do středečního večera vedla letošní světové statistiky. Třetí byla Keňanka Beatrice Chebetová za 8:37.06.

Ženské šedesátce překážek jasně dominovala Nizozemka Nadine Visserová, která vylepšila vlastní tři roky starý národní rekord o dvě setiny na 7.81, což je také nová hodnota rekordu mítinku. Visserová byla o setinu rychlejší než Američanka Christina Clemonsová v minulém roce. Se stejnou závodnicí se také momentálně dělí o pozici leadera letošních světových tabulek. Druhá byla Španělka Teresa Errandoneaová (8.08) a třetí dosprintovala Irka Sarah Kate Lavinová (8.16).

Novou rekordmankou mítinku na ženské osmistovce se stala Etiopanka Habitam Alemuová. Ta dosavadní madridské maximum domácí Esther Guerrerové z roku 2018 přímo zničila, když jeho hodnotu srazila o 3.6 vteřiny na 1:58.94. Guerrerová se musela tentokrát spokojit s druhým místem za 2:01.13, které ještě musela hájit před Irkou Nadiou Powerovou (2:01.55).

V dálkařském sektoru se jen jedinému borci podařilo přeskočit osm metrů a byl jím kubánský favorit Juan Miguel Echevarría, jenž si zajistil triumf hned v první sérii, kdy dolétl na 814 centimetrů. Dva centimetry za osmimetrovou metou zaostal Ukrajinec Vladyslav Mazur (798). Třetí byl Němec Maxmilian Entholzner za 781.

Díky novému běloruskému národnímu rekordu 467 centimetrů ovládla klání tyčkařek Iryna Žuková. O deset centimetrů méně zvládly Slovinka Tina Šutejová a Kanaďanka Alysha Newmanová. První jmenovaná to na rozdíl od své severoamerické soupeřky dokázala hned napoprvé, což ji v konečném pořadí zajistilo druhou příčku.

Jediný centimetr rozhodl o vítězce trojskou. Až posledním možným pokusem si zajistila vítězství Američanka Tori Franklinová, která doskákala na 14.22 a odsunula na druhou příčku do té doby vedoucí Portugalku Patricii Mamonaovou (14.21). Přes 14 metrů se dostala ještě Kubánka Liadagmis Poveaová (14.02).

Petr Jelínek, foto: ČAS - Jean Pierre Durand