Maslák zvolen vycházející hvězdou Evropy

středa 3. října 2012
Jednadvacetiletý mistr Evropy, několikanásobný český rekordman a semifinalista olympijských her ovládl jednu z kategorií prestižní ankety, kterou organizuje Evropská atletika.

Andrew Howe, Raphael Holzdeppe, Christophe Lemeitre, Teddy Tamgho, David Storl... To jsou jména mužských vítězů od roku 2007, kdy se kategorie vycházejících hvězd stala součástí každoroční ankety o nejlepšího atleta Evropy. Dnes se k tomuto vybranému společenství přičlenil český sprinter Pavel Maslák, který vzešel jako vítěz z hlasování, na kterém se podílejí rovným dílem fanoušci, média, členské federace a panel expertů.

Hlasující tak ocenili skvostnou Pavlovu sezonu, která začala už v hale zdoláním národního rekordu na 400 m a finálovou účastí při HMS v Istanbulu. V létě pak jeho úspěchy i výkonnost gradovaly. Národní venkovní maximum zlepšil celkem třikrát až na výtečných 44.91 s, vyhrál evropský šampionát v Helsinkách a neztratil se ani na olympijských hrách, kde v běhu na 400 m skončil celkově dvanáctý. Závěr sezony pak ještě okořenil novým národním rekordem na dvoustovku, které se jinak v sezoně věnoval spíše okrajově.

"Jsem z toho strašně nadšený a hlavně překvapený. Tohle jsem vůbec nečekal a jsem šťastný," vzkázal Pavel z vojenského přijímače ve Vyškově, kde by měl být celý měsíc. Bylo mu však umožněno odskočit si převzít ocenění na slavnostním gala, které se uskuteční 13. října na Maltě.

Jednadvacetiletý svěřenec Dalibora Kupky měl podle zveřejněných výsledků ankety největší konkurenty ve svých sprinterských kolezích. Druhá v pořadí skončila jedna z hvězd mistrovství světa juniorů Adam Gemili z Velké Británie, třetí byl Francouz Jimmy Vicaut, který jen tak tak nepředčil svého věhlasnějšího kolegu Lemaitra v souboji o zlato na stovce při evropském šampionátu v Helsinkách. Další v pořadí skončili norský mistr Evropy v běhu na 1500 m Henrik Ingebrigtsen a  ruský rekordman na stodesítku (13.09) Sergej Šubenkov.

Výsledky ženské části kategorie Vycházejících hvězd byly zveřejněny už včera. Vítězkou se stala Švédka Angelica Bengtssonová, která letos mj. obhájila titul juniorské mistryně světa ve skoku o tyči a vylepšila světový rekord své kategorie už na 463 cm. Na trůnu střídá britskou sprinterku Jodie Williamsovou, před nimi v anketě uspěly Chorvatka Perkovičová, Norka Grovdalová a Britky Twellová s Ennisovou.

V letošním hlasování skončila za Benngtssonovou britská vícebojařka Katarina Johnson – Thompsonová, která vedle druhého místa z kladenského TNT Fortuna mítinku stihla i třeba zlato z dálky při MSJ (681!), třetí byla švédská mistryně Evropy na 400 m Moa Hjelmerová. Až za nimi pak najdeme olympijskou vítězku a novopečenou světovou rekordmanku na 20 km chůze Jelenu Lašmanovou z Ruska.