přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

9. února 2014, 21:35

Maslák zaběhl na třístovce evropské maximum

Čas 32.15 jej v historických světových tabulkách této nemistrovské disciplíny řadí na čtvrté místo, lepší je jen trojlístek hvězdných Američanů.

Tak to je bomba! Pavel Maslák potvrdil, že se dorovnává nejlepším na světě. Na mítinku v Gentu zaběhl halovou třístovku za 32.15, čímž vylepšil své dosavadní maximum z loňského ročníku téhož závodu o 43 setin. Současně o 32 setin předčil nejlepší evidovaný čas Evropana, který v roce 2010 běžel Francouz Leslie Djhone. V celosvětovém historickém srovnání před ním zůstává trio špičkových Američanů, kteří se před osmi lety utkali na mítinku ve Fayetteville. Tehdy zaběhl Wallace Spearmon čas 31.88 a vyhrál před Kerronem Clementem a LaShawnem Merrittem (oba 31.94).

Není tedy divu, že Maslák byl se svým výkonem spokojený. "Jednoduše se mi běželo suprově, měl jsem perfektního vodiče, rychlého Poláka Karola Zalewského, který se specializuje na 200 m,“ pochválil svěřenec Dalibora Kupky svého soupeře, jemuž v cíli nadělil 67 setin. „Každopádně jsem tak rychlý čas nečekal, věřil jsem si na 32.40, možná 32.30, ale 32.15 vůbec,“ doplnil Maslák.

Na mítinku nebyl jediným českým želízkem; Martin Mazáč startoval na překážkách a byl pátý výkonem 7.75. Limit na HMS mu tak unikl o pět setin. „Škoda, byly to vyrovnané závody, limit je opravdu na spadnutí. Věřím, že to vyjde na republice,“ prohlásil svěřenec Luďka Svobody s poukazem na národní šampionát, který se uskuteční příští víkend.

To Jakub Holuša už v sestavě pro Sopoty je pro trať 1500 m, tentokrát se pokoušel o co nejlepší čas na třech kilometrech, k čemuž ho povzbudil 14 dní starý výkon z Bordeaux. Tentokrát to však z jeho strany bylo o něco horší. „Byly to těžké závody. Na mě příliš rychlé. První kilometr jsem šel za 2:33, pak 1500 m za 3:51. Bojoval jsem, ale v dalším průběhu už jsem zůstal sám a nešlo to,“ uvedl svěřenec Jiřího Sequenta po výkonu 7:58.51.

Z výkonů ostatních závodníků vyzdvihněme především 476 cm polské tyčkařky Anny Rogowské, s nimiž se ujala vedení ve světových tabulkách.

Výsledky

Adam Pražák

Vytisknout