Maslák v Toruni opět nejrychlejší

čtvrtek 7. února 2019
Čtvrtkař Pavel Maslák ovládl v Toruni další díl World Indoor Tour. V Polsku se představilo dalších pět českých reprezentantů.

Již druhé vítězství v rámci letošního ročníku World Indoor Tour si na trati 400 metrů připsal český rekordman Pavel Maslák. Svěřenec Dalibora Kupky opanoval po Karlsruhe také závod v Toruni. Navíc si výkonem 46.19 o 59 setin vylepšil sezónní maximum a ukázal, že jeho forma směrem k halovému evropskému šampionátu stoupá. V součtu obou běhů byl druhým nejrychlejším borcem Američan Nathan Strother (46.32). Třetí skončil Slovinec Luka Janežič (46.46).

Ve stejně disciplíně žen absolvovala svůj první letošní start na této distanci také Zuzana Hejnová. Nakonec z toho byl čas 53.60 a celkové sedmé místo. Pozici na čele průběžných světových tabulek si udržela Polka Iga Baumgart-Witanová, když posunula hodnotu výkonu roku na 51.91. Jako druhá finišovala její krajanka a mistryně Evropy z Berlína Justyna Swiety-Erseticová za 52.14. Třetí příčku brala Švýcarka Lea Sprungerová (52.48).

Na šedesátce se opět velmi dobře vedlo sprinterce Kláře Seidlové. Nejprve se jí podařilo časem 7.36 postoupit do finále, kde si následně vyrovnala svůj několik dní starý sezónní výkon, když prolétla rovinku za 7.27, což stačilo v nabité konkurenci na skvělé páté místo. Těsný souboj o vítězství svedly Polka Ewa Swobodová a Marie Josée Ta Louová. O jedinou setinu byla rychlejší domácí závodnice. Časomíra se zastavila na 7.15.

Zato dálkař Radek Juška se nadále trápí. Přesto, že obsadil čtvrté místo, se svým výkonem 761 centimetrů spokojen nebyl. Nadále se mu tak nedaří pokořit nominační požadavek, který by ho posunul na halový evropský vrchol. Nejdále dolétl Kubánec Juan Miguel Echevarría, jehož vítězný výkon měřil 812 centimetrů. Vrátil tak porážku tentokrát druhému Švédovi Thobiasi Nilsson Montlerovi (797). Před našeho reprezentanta se dostal ještě třetí Polák Tomasz Jaszczuk (787).

V závodě na 800 metrů jsme měli zastoupení v Lukáši Hodboďovi. Z Polska odvezl šesté místo a čas 1:49.07. Nejrychlejší finiš měl Američan Erik Sowinski (1:47.49) před Maročanem Mustafou Smailim (1:47.70) a Polákem Mateuszem Borkowskim (1:47.78).

Výčet českých atletů zakončujeme Lucií Koudelovou na šedesátce překážek. Ta se ve svém rozběhu předkláněla do cíle na osmém místě v čase 8.58. Následné finále ovládla Němka Pamela Dutkiewiczová za 7.95. Pod osm vteřin se dostala ještě druhá Finka Reeta Hurske. Výkon 7.98 je pro ni kariérním maximem. Třetí byla další zástupkyně finské překážkářské školy Nooralotta Neziriová (8.03).

Ve stejné disciplíně mužů dokázal Španěl Orlando Ortega svým vítězným časem 7.49 vyrovnat letošní nejlepší světový výkon Američana Granta Hollowaye. V cíli ho následovali Kypřan Milan Trajkovič (7.54) a Jarret Eaton ze Spojených států amerických (7.60).

K vidění byla také nejrychlejší mužská patnáctistovka této halové sezóny. Postaral se o ni Etiopan Samuel Tefera, který si s tratí poradil vítězně v čase 3:35.57. Z nového polského národního rekordu 3:36.50 se mohl těšit zkušený Marcin Lewandowski. Třetí byl v osobáku 3:36.63 Švéd Kalle Berglund.

Velmi dramatický doběh měl závod na 800 metrů žen. Nejšťastnější byla nakonec Etiopanka Habitam Alemuová (1:59.49), která o jedinou setinu porazila Britku Lauru Muirovou (1:59.50). Třetí byla domácí hvězda Sofia Ennaouiová (2:00.40).

V koulařském kruhu kralovala Němka Christina Schwanitzová, jejíž náčiní dopadlo na 18.97. O šest centimetrů zpět zaostala Běloruska Aliona Dubitská (18.91). Třetí příčku si vyházela Američanka Jessica Ramseyová (18.73).

Tyčkařskou soutěž opanoval Američan Sam Kendricks, který překonal laťku o hodnotě 578 centimetrů. O deset čísel méně zvládl druhý Polák Piotr Lisek (568).