přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

5. srpna 2023, 07:27

Martínková pět vteřin od zlata

Česká atletická výprava se může radovat ze zisku třetí medaile na letošní univerziádě v čínském Chengdu. Postarala se o ni chodkyně Eliška Martínková, která si na krk pověsila stříbro. Tereza Elena Šínová obsadila ve finále stovky překážek sedmé místo.

Eliška Martínková měla v chodeckém závodě na 20 kilometrů medailové ambice, a tak se držela v kontaktu s nejlepšími soupeřkami. Na desátém kilometru dělaly svěřenkyni Kateřiny Čermákové pouze Turkyně Meryem Bekmez a dvojice Číňanek Lan Gao a Yin Lamei. Na dvanáctém kilometru začala Bekmez tlačit na pilu a jako první odpadla Yin Lamei. O dva kilometry později nevydržela nastavené tempo ani Lan Gao a na dostřel tak zůstala pouze naše reprezentantka.

Na třináctém kilometru měla ovšem Eliška na svou poslední soupeřku manko deseti vteřin, které se navíc navyšovalo a tři kilometry před cílem už činilo 33 vteřin. Nicméně v závěru závodu začaly Turkyni docházet síly a souboj o zlato se ještě zdramatizoval, když ji Martínková začala mohutně stahovat. Meryem Bekmez nakonec přeci jen své vedení udržela až do cíle, kterým prošla vítězně v čase 1:33:53, ale Eliška Martínková na ni ztratila jen pět vteřin (1:33:58) a stříbrem tak zkompletovala medailovou sbírku české atletiky na letošní univerziádě.

Tereza Elena Šínová zvládla velmi dobře své semifinále na 100 metrů překážek. Na přímý postup sice nedosáhla, ale díky svému druhému kariérnímu času 13.18 se do finálové osmičky přeci jen dostala. Za osobním rekordem z letošního ročníku Memoriálu Ludvíka Daňka v Turnově zaostala jen o čtyři setiny. Nadějně pak odstartovala i do boje o cenné kovy. Na osmé překážce však přišla kolize, kterou Tereza naštěstí ustála, nicméně ztratila rytmus a cílem nakonec proběhla jako sedmá za 16.94.

Zvítězila Viktória Forster, která časem 12.72 vylepšila vlastní národní rekord ze Zlaté tretry v Ostravě a mítinku P-T-S v Banské Bystrici o rovnou desetinu a přidala tak ke stříbru z hladké stovky překážkářské zlato. O čtyři setiny pomalejší byla druhá Číňanka Yanni Wu (12.76). Pro bronz si dosprintovala Indka Joythi Yarraji (12.78).

Výsledky

Petr Jelínek, foto: Soňa Maléterová

Vytisknout