přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

20. dubna 2012, 13:11

Maratonce čeká další kolo honů na limity

Z dvojice českých vytrvalců, kteří plánovali při nedělním maratonu v Curych útok na olympijský limit, se na start postaví pouze Robert Krupička. Petra Kamínková musela účast odřeknout ze zdravotních důvodů.

Roberta Krupičku, který kvůli olympiádě na čas opustil své oblíbené vrchy a zaměřil přípravu na maraton, čeká v neděli rozhodující bitva. Na trati ve švýcarském Curychu bude útočit na čas 2:16:30, jehož zdolání by ho přiblížilo vysněnému startu v Londýně. „Nechám na trati všechno. Je to vyvrcholení mé rok a půl trvající olympijské maratonské cesty. Jdu do toho s odhodláním a tím, že jde o jediný pokus, který mám. Jedině, kdyby v Curychu byly příšerné podmínky a já na 25. kilometru věděl, že běžím "jen“ na 2:20:00, uvažoval bych o tom, že to zabalím a nechám si ještě jeden pokus pro Prahu,“ prohlásil 33letý běžec pro server behej.com.

Podle jeho trenéra a taktéž výborného vytrvalce Pavla Nováka se Krupičkova současná hranice maratonských možností pohybuje při  ideálních podmínkách okolo 2:16 hod. „Po celou dobu přípravy provázely Roberta zdravotní potíže. Odtrénovat se však podařilo víceméně vše,“ nechal se slyšet Novák.

Je však třeba říci, že ani zdolání 2:16 hod. nepředstavuje pro Krupičku olympijskou jistotu. Tu by mu dal výkon o minutu lepší, kde leží hranice A limitu. Pokud Robert splní „pouze“ měkčí B limit, bude muset podle nominačních pravidel čekat, zda někdo z tuzemských borců nepředvede ještě lepší výkon. Zájemci by tu byli. Stejně jako Krupička totiž sní o olympiádě také Jan Kreisinger a Petr Pechek, kteří o kýženou letenku do Londýna chtějí zabojovat při pražském Volkswagen marathonu 13. května.  

Kamínkovou zradila krev

Podobně jako Krupička se v Curychu původně měla o limit pokoušet i dlouhodobá česká stálice Petra Kamínková, jenže musela svůj úmysl vzdát. „Podle krevních testů jsem věděla, že bych limit nezaběhla. I tak jsem ale chtěla do Curych jet a pokusit se o čas někde okolo 2:40 hod. Jenže ve středu jsem se dozvěděla, že mi v krvi dodatečně našli nějaké baktérie a že si mám přijít pro antibiotika, které jsem, pokud se pamatuju, nikdy v životě nepotřebovala. Musela jsem proto svůj start odvolat,“ zdůvodnila své rozhodnutí. „Od prosince bojuji s nedostatkem železa v krvi a toto může být důsledek. Oslabené tělo si nejspíš řeklo, že po těch letech dřiny potřebuje vysadit,“ myslí si Kamínková, pro níž to znamená definitivní konec olympijského snu. Od běhání si nyní dá pauzu, aby dala tělo do pořádku. „Možná si jen tak pro radost zaběhnu v červnu olomoucký půlmaraton, když to ale nepůjde, odložím své závodění až do zářijových Běchovic,“ prozrazuje 38letá vytrvalkyně.

Keňané do Londýna

O olympiádu bojují v těchto dnech také zástupci největší maratonské velmoci světa. Zástupci Keni, včetně světového rekordmana na této trati Patricka Makaua, proto míří na nedělní závod v Londýně, který by měl být jedním z klíčových pro rozhodování, kdo zde bude o necelé čtyři měsíce později bojovat o kýžené vavříny.  Další důvod, proč se těšit na výsledky z jednoho nejslavnějších maratonů světa.

 

Adam Pražák, foto: Aleš Gräf, www.graf.cz

Vytisknout