přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

31. ledna 2019, 14:33

Maláčová a Švábíková na HME

Ve středu proběhl v Otrokovicích tradiční mezinárodní mítink, který je zaměřen zejména na skokanské disciplíny. Na Moravě se sešla velmi zajímavá konkurence. Našim barvám udělaly radost tyčkařky Romana Maláčová a Amálie Švábíková, kterým se podařilo vyhovět nominačním požadavkům pro start na halovém mistrovství Evropy v Glasgow.

Soutěž tyčkařek byla jedním z klenotů celého mítinku. Vítězkou se stala Romana Maláčová, která se druhým pokusem úspěšně přenesla přes 450 centimetrů, čímž pokořila nominační A standard na HME. Pro Romanu se jednalo o první start téměř po roce. Naposledy závodila 7. února 2018 v Paříži, poté ji ovšem po zbytek sezóny vyřadila ze hry únavová zlomenina. Z pokoření B limitu a také vylepšení svého letošního halového maxima na 435 centimetrů, se mohla radovat druhá Amálie Švábíková. Té se podařilo tuto hodnotu zdolat napotřetí. Třetí příčku obsadila Rebeka Šilhanová za 398 centimetrů. Závod mužů vyhrál výkonem 482 centimetrů Jakub Vítek.

Skvělou úroveň měl také závod výškařek. V něm triumfovala Američanka Tynita Townsendová, když se jako jediná přehoupla přes 187 centimetrů. Druhá pozice patří někdejší stříbrné medailistce z MSJ Mexičance Ximeně Esquievelové za 185. Stejného výkonu dosáhla také třetí Priscila Fredericková z Antiguy a Barbudy. Mezi muži kraloval Ukrajinec Vadym Kravčuk, jenž zdolal stejně jako Malajsijec Nauraj Randhawa 215 centimetrů. Měl však lepší zápis než jeho soupeř z Jihovýchodní Asie. Třetí byl nejlepší český závodník Matyáš Dalecký (211).

Trojskokanská klání proběhla jako první ročník Memoriálu Josefa Sečkáře. Suverénním vítězem soutěže mužů se stal legendární Rumun Marian Oprea, který jako jediný pokořil šestnáctimetrovou hranici (16.03). Druhý Ondřej Vodák vyrovnal výkonem 15.66 letošní nejlepší český výkon Jiřího Vondráčka. Ženská kategorie měla jedinou třináctimetrovou závodnici. Byla jí zkušená slovenská reprezentantka Dana Velďáková, která doskákala na 13.11. Jediný centimetr za třináctkou zaostala druhá Ukrajinka Taťána Holovčuková. Třetí byla Rumunka Iuliana Aniteiová (12.91).

V dálkařském sektoru byla nejlepší ženou Lotyška Mara Grivaová, když dolétla na 626 centimetrů. Zdatně jí sekundovala slovenská vícebojařka Lucia Vadlejch (618). Po druhém místě v trojskoku přidal třetí příčku v dálce Ukrajinka Taťána Holovčuková (605). Mužskou kategorii ovládl Milan Pírek (725). Ještě lepší výkon 731 centimetrů předvedl nejlepší junior Samuel Bucsa z Rumunska.

Petr Jelínek

Vytisknout