přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

12. května 2022, 15:50

Mäki na prahu nové sezóny

Kristiina Mäki má po životní sezóně 2021 jistě na co navazovat. V jakém se nachází rozpoložení před tou letošní, prozradila při předsezónním setkání s novináři na pražské Náplavce.

Loňská sezóna byla pro Kristiinu přímo snová, když prožila neuvěřitelný comeback po mateřské pauze. Ten završila českým rekordem na 1500 metrů a postupem do olympijského finále. Vzhledem k tomu, jakou za sebou měla přípravu, to byl skutečný zázrak. Letos mohla opět trénovat naplno. „Když to srovnám s minulým rokem, tak to byl úplně jiný sport. Loni jsem šla na soustředění asi jen tři rychlé tréninky, letos jsem zvládla vše, co bylo potřeba,“ pochvalovala si.

Vůbec svůj první letošní start pod otevřeným nebem si Kristiina odbyla o uplynulém víkendu na finském krosovém šampionátu, kde doběhla na stříbrné pozici, čímž zopakovala výsledek z loňského roku. Nicméně, jak sama přiznává, pomýšlela výše. „Nedopadlo to dle mého očekávání. Věřila jsem si na vítězství, jelikož jsem to srovnávala s minulým rokem, kdy jsem tam závodila čtyři měsíce po porodu a letos jsem běžela podobně, i když tam tedy byly o něco horší podmínky než loni, ale bylo to spíš takové rozzávodění a soustředím se hlavně na dráhu, takže z toho nedělám nějaké zásadní závěry,“ uzavírá hodnocení tohoto závodu.

Dráhovou sezónu odstartuje finalistka olympijských her v Tokiu tuto neděli v Ostravě a pak už bude následovat první start v zahraničí. „Na extralize poběžím osmistovku a další týden bych měla startovat na Diamantové lize v Birminghamu, což bude první opravdu ostrý start na 1500 metrů a tam se uvidí, jakou mám formu. Poté bych ráda běžela ještě jednu osmistovku buď v Turnově nebo v Polsku a na konci měsíce se těším na Zlatou tretru. Další případné starty se pak budou odvíjet od toho, jaké předvedu výkony, a co se podaří manažerovi vyjednat,“ naznačila své nejbližší závodní plány.

Letos čekají naše atlety dva mezinárodní vrcholy v podobě světového šampionát v Eugene a mistrovství Evropy v Mnichově. Na obě tyto akce má již Kristiina splněné limity a účast v podstatě jistou. „Pravda je, že mám teď klid na trénink i závodění. Na druhou stranu, když cítím tlak, že musím něco zaběhnout, tak je to pro mě možná lepší,“ přiznává.

Ráda by startovala na obou šampionátech, i když si uvědomuje, že kvalitně se připravit na Eugene i Mnichov může být velmi obtížné. „Mezi rozběhy na obou akcích je přesně měsíc. Mám z toho trošku obavy. Když to srovnám s minulým rokem, byla jsem po návratu z olympiády dva až tři týdny hodně unavená, ale máme mezitím ještě naplánované jedno soustředění, tak věřím, že se mi z toho podaří dostat a zazávodím dobře na mistrovství světa i Evropy,“ věří.

Petr Jelínek, foto: Třasák/Sportegy

Vytisknout