přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

2. února 2021, 21:57

Mahučiková a Tamberi dominovali v BB

Navzdory všem omezením se odehrál 27. ročník Banskobystrické laťky ve velkém stylu. Zasloužili se o to oba vítězové Jaroslava Mahučiková a Gianmarco Tamberi.

Stále ještě devatenáctiletá Ukrajinka Jaroslava Mahučiková byla v soutěži naprosto suverénní. Kromě hodnoty 193 centimetrů zdolala všechny výšky napoprvé. Už výkonem 203 centimetrů si vylepšila svůj halový osobák z úvodu tohoto roku. Následně si nechala na stojany nastavit 206, čímž by o centimetr překonala nejen rekord mítinku Chorvatky Blanky Vlašičové z roku 2006, ale také ukrajinský národní rekord někdejší mistryně světa Ingy Babakovové. I přes tuto výšku se přenesla úspěšně hned prvním pokusem a v obou statistikách se dostala před své předchůdkyně. Zároveň se zařadila na dělené páté místo historických světových tabulek. Poté se rozhodla soutěž ukončit. Útoky na halový světový rekord se tak nekonaly. Ukrajinský double dokonala druhá Julia Levčenková, která si vylepšila sezónní výkon na 196 centimetrů. Běloruska Karyna Demidiková a Italka Elena Vallortigaraová skočily shodně 193. Demidiková to však zvládla napoprvé, a to jí přisoudilo bronzovou pozici.

Mužské klání opanoval italský showman Gianmarco Tamberi. Populární „Jimbo“ si zvolil jako svou základní výšku až 220 centimetrů, kdy už byli někteří jeho soupeři mimo hru a byl úspěšný hned napoprvé. Že mu sebevědomí nechybí ukázal, když vynechal 224 a přes následných 228 a 231 se přenesl také hned napoprvé. V ten moment už měl jediného soka, kterým byl obhájce loňského prvenství Luis Zayas z Kuby. Ten se však na 231 centimetrech zachraňoval až napotřetí, což mu stačilo „pouze“ na druhou příčku. Vítězem se stal leader letošních světových tabulek Tamberi, jenž se má v pátek představit také na mítinku Hvězdy v Nehvizdech. Stejně jako v závodě žen, také u mužů rozhodoval o třetím místě lepší zápis. Ten hovořil ve prospěch Ukrajince Andreje Protsenka, jenž skočil 228 centimetrů napoprvé, zatímco Němec Mateusz Przybylko to zvládl až svým třetím pokusem.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Eduard Erben

Vytisknout