Lyles odložení olympiády vítá

Lyles odložení olympiády vítá
Aktuality
úterý 31. března 2020
Američan Noah Lyles patři v posledních třech letech mezi největší světové sprinterské hvězdy. Zejména na dvoustovce je téměř neporazitelný a pro olympijské hry v Tokiu byl rozhodně největším kandidátem na zlato. Ovšem i on patří k atletům, kteří posunutí olympiády berou jako pozitivní krok, a to hned z několika důvodů.

Když Lyles zaznamenal zprávy o tom, že se olympijské hry v Tokiu odkládají na rok 2021, byla jeho reakce podobná, jako u většiny sportovců. Panoval v něm převážně pocit určité úlevy. „Musím říct, že se mi trošku ulevilo, když jsem si přečetl, že bude olympiáda odložena, protože si myslím, že by všichni atleti měli mít stejné podmínky, aby mohli plnohodnotně soutěžit,“ uvedl.

Historicky čtvrtý nejrychlejší muž na dvoustovce má ze současného stavu opodstatněné obavy. Od malička ho totiž trápí astma a bojuje se sezónními alergiemi. Sám si tak uvědomuje, že jeho imunitní systém potřebuje pečlivou pozornost a nic nepodceňuje. „Současný stav je pro mě trošku děsivý. Moje imunita není příliš silná a tělo je velmi náchylné k chytání různých nemocí, proto musím být o něco opatrnější než ostatní,“ dodává.

Omezený tréninkový rytmus mu vadí, ale snaží se v něm hledat i pozitiva. „Beru to tak, že mám více času na zdokonalování mých schopností. V tréninku jsem si vedl opravdu dobře a teď se můžu věnovat i dalším aspektům přípravy, na které není v průběhu běžného režimu tolik času.“

Většinu svých tréninků absolvuje v parku poblíž jeho domu v Clermontu na Floridě. Jeho tréninková skupina je šestičlenná, ale jak sám potvrdil, každý chodí na trénink v různých časech, aby byla rizika co nejmenší. „Trénuji tak hodinu nebo maximálně dvě a pak se vrátím přímo domů. Nikam nechodím. Občas je to trošku náročné na psychiku. Stále si ale chceme udržet kondici, protože věříme, že přeci jen nějaké závody letos přijdou. To, že se letos nekoná olympiáda, neznamená, že bych nemohl zakleknout do závodních bloků,“ věří.

Jako největší problém v tréninku vidí, že nemůže absolvovat ty kvalitní. „Bohužel se nemůžeme věnovat sprintu, protože trénujeme na trávě. V parku jsou různé stezky, které nám umožňují volnější běhání, ale rychlost trénovat nelze. Uprostřed jsou kopce, ale povrch není rovný, takže tam nechodíme. Navíc samozřejmě nejsme v parku sami,“ přibližuje oblast, ve které se teď připravuje.

Přesto, že teď trénuje v omezených podmínkách a letošní globální vrchol byl posunut, jeho dlouhodobá ambice zůstává stejná, a tou je získání sprinterského double na olympijských hrách v Tokiu. „Stále trénuji na to, abych v příštím roce na olympiádě vyhrál stovku i dvoustovku,“ neulevuje ze svých cílů.

Jako další pozitivum v současnosti pak vidí také v tom, že se může více věnovat svým koníčkům. Pracuje například na své hudbě a v příštích měsících by chtěl dokončit vlastní album. Jeho další vášní jsou pak videohry.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Aleš Gräf

Fotogalerie