Londýn pro Kebedeho a Šobuchovovou, v USA se blýskli Bolt a další

neděle 25. dubna 2010
Jak dopadl jeden z nejslavnějších maratonů světa, který se dnes běžel v britské metropoli? A co zajímavého přinesly závody v zámoří?

Etiopan Tsegay Kebede a Ruska Lilja Šobuchovová se stali vítězi letošního ročníku londýnského maratonu zařazeného do pětice nejvýznamnějších závodů na královské trati na světě. Kebede navázal na své druhé místo z loňského roku, kdy běžel o vteřinu pomaleji. Dnes mu po výkonu 2:05:19 chybělo šest vteřin na traťový rekord Sammy Wanjirua. S obhájcem loňského prvenství se bronzový medailista z MS utkal i přímo na trati, olympijský vítěz z Keni však ze závodu předčasně odstoupil kvůli problémům s pravým kolenem. Na druhém místě tak finišoval s více než minutovým odstupem Keňan Emmanuel Mutai, třetí byl Maročan Džavád Gharíb.
Ani mezi ženami nedoběhla loňská vítězka, Němku Irinu Mikitěnkovou pro změnu trápila bolavá holeň. O to více pak vynikl dobrý výkon Rusek, které obsadily první dvě příčky. Zvítězila Lilija Šobuchová v čase 2:22 hod rovných, její krajinka Inga Abitovová byla o 22 vteřin pomalejší. Nezvykle až na třetím místě se do cíle dostala první Afričanka. Byla jí bronzová z MS v Berlíně Asefelech Mergiaová.

Výsledky londýnského maratonu:
Muži:
1. Kebede (Et.) 2:05:19, 2. Mutai (Keňa) 2:06:23, 2. Gharíb 2:06:55, 4. Buramdán (oba Mar.) 2:07:33, 5. Kirui (Keňa) 2:08:04, 6. Dos Santos (Braz.) 2:08:46.
Ženy: 1. Šobuchovová 2:22:00, 2. Abitovová (obě Rus.) 2:22:20, 3. Mergiaová 2:22:38, 4. Bekeleová 2:23:17, 5. Tafaová (všechny Et.) 2:24:38, 6. Akabaová (Jap.) 2:24:54.

Bolt nezklamal
Atletická superstar Usain Bolt přispěla k rekordní návštěvě 116. ročníku Penn Relays v americké Philadelphii, které přilákaly více než 50 tisíc atletických příznivců. Bolt se jim „odvděčil“ dlouho nevídanou porážkou domácích borců v tradičním štafetovém souboji na 4x100 m, když spolu s kolegy ze skupiny Glenna Millse Forsythem, Blakem a Andersonem zaběhli rekord mítinku a nejlepší čas dosavadní sezony 37.90, přičemž Bolt svůj závěrečný letmý úsek zvládl údajně za 8.79 m. Americká čtveřice Dix, Rodgers, Crawford a Williams za nimi zaostala v úhrnu o 43 setin.
Další nejlepší letošní čas padl v ženském závodě na 4x400 m. Vítězné americké kvarteto ve složení Dunnová, Demusová, Trotterová a Felixová zaběhlo čas 2:26.12.
Výsledky Penn Relays

3 VR na Drake Relays
Také v Des Moines se měnily letošní tabulky, a to hned třikrát. Do čela žebříčku dvoustovky se dostal domácí Američan Wallace Spearmon se svým časem 20.20 (+1.3), obdobné se na stovce povedlo jeho krajance Lashauntee Moorové s bezvětrným výkonem 11.06 a do třetice si tabulky míle podmanil Keňan Boaz Lalang, který výkonem 3:56.14 porazil i slovutného Bernarda Lagata. Jen dva centimetry pak chyběly k výkonu roku Christianu Cantwellovi, který vyhrál koulařskou soutěž s 21.69 m.