přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

14. května 2019, 12:52

Litva hostí chodecký Evropský pohár

Litevský Alytus bude v neděli 19. května hostitelem Evropského poháru v chůzi, kterého se zúčastní i tři čeští reprezentanti.

Leaderem tříčlenné české sestavy, která bude startovat výhradně v mužských kategoriích, je zkušený Lukáš Gdula, jenž bude na padesátce usilovat o splnění nominačního požadavku, který by ho opravňoval ke startu na světovém šampionátu v katarském Dauhá. Ten mu před několika týdny v Dudincích utekl o 33 vteřin, což je minimální porce vteřin, kterou by svěřenec trenéra Ivo Pitáka chtěl srazit ze svého letošního maxima 3:59:33. „Cíl pro Evropský pohár je jasný a tím je jít o 33 vteřin rychleji než v Dudincích. Příprava probíhala poměrně dobře. Po sérii jarních závodů v Luganu, Dudincích, Poděbradech a Olomouci jsem byl docela unavený, takže jsem zvolil trochu lehčí tréninkový režim. Od Velikonoc jsem ovšem opět trénoval naplno, odchodil kvalitní tréninky a nepřišly ani žádné zdravotní potíže, za což vděčím velkou měrou i fyzioterapeutům na VSC, hlavně Honzovi Vocáskovi. Teď už mě čekají jen kratší rytmické tréninky, aby to mělo při závodě potřebnou jiskru,“ uvedl Gdula.

Hlavním favoritem závodu na 50 kilometrů by měl být světový rekordman Yohan Diniz z Francie. Pro něj se bude jednat o první chodeckou padesátku od jeho triumfu na světovém šampionátu v Londýně před dvěma lety. Diniz již v minulosti závody Evropského poháru ovládl dvakrát v letech 2007 a 2013. Na startu bude také obhájce prvenství z předešlého Evropského poháru v Poděbradech 2017 Ukrajinec Ivan Banzeruk, který má ve své sbírce i bronz z EP v roce 2015. Zajímavé bude sledovat i devětačtyřicetiletou španělskou chodeckou legendu Jesuse Angela Garciu, kterému se podařilo kvalifikovat na národním šampionátu. Garcia je světovým šampionem již z roku 1993. Na Evropském poháru zvítězil dvakrát v sezónách 1996 a 2000.

Nabitý závod se dá očekávat na mužské dvacítce. Ve startovní listině figuruje osm prvních závodníků z loňského mistrovství Evropy v Berlíně. Velmi silný bude španělský tým, který budou reprezentovat úřadující evropský šampion Alvaro Martin a stříbrný z téhož závodu Diego Garcia. Silnou sestavu týmu z Pyrenejského poloostrova doplňuje také mistr světa z roku 2015 a mistr Evropy z roku 2014 Miguel Angel Lopez. Nejvyšší ambice bude mít jistě leader evropských tabulek (1:18:32 v Soči), bronzový medailista z ME v Berlíně a vítěz letošního ročníku Poděbrady Walking Vasilij Mizinov, který je ruským nezávislým závodníkem. Titul z před dvou let obhajuje Němec Christopher Linke. Mezi papírové favority musíme počítat také druhého muže letošních evropských tabulek a bronzového z EP 2017 Švéda Persea Karlströma. Českým zástupcem v závodě bude Vít Hlaváč, kterému se před několika týdny v Poděbradech podařilo kvalifikovat na evropský šampionát do 22 let.

Stejná distance žen se musí tentokrát obejít bez účasti Anežky Drahotové, přesto slibuje zajímavou podívanou. Lákadlem je především duel mezi aktuální mistryní Evropy ze Španělska Marií Perezovou a obhájkyní prvenství z minulého Evropského poháru Italkou Antonellou Palmisanovou, která před dvěma lety v Poděbradech jasně dominovala, když zvítězila s téměř dvouminutovým náskokem. Další rychlou Španělkou je bronzová z EP v Poděbradech Laura Garcia-Carová. Domácími nadějemi jsou pak čtvrtá z ME v Berlíně Brigita Virbalyte-Dimšienéová a pátá ze stejného závodu Živilé Vaiciukevičiuteová. Nechybí ani druhá žena letošních evropských tabulek Inna Kačinová z Ukrajiny.

Ženská chodecká padesátka si v rámci Evropského poháru odbyde svou premiéru. Nejzkušenější závodnicí z celého startovního pole na této distanci je jednoznačně portugalská mistryně světa i Evropy Ines Henriquezová, která byla ještě v loňském roce světovou rekordmankou a zatím je stále ještě nejrychlejší Evropankou. Velmi silnou vyzývatelku ovšem bude mít v Italce Eleanoře Giorgiové, která naznačila skvělou formu letos v Poděbradech, kde vyhrála dvacítku v čase 1:27:46, což je stále výkon, kterým vévodí průběžným evropským tabulkám. Pro Giorgiovou se jedná o první start na trati 50 kilometrů.

V juniorském závodě na 10 kilometrů nás bude reprezentovat Rostislav Rožnovský. Také on už je jistým limitářem v kontinentální vrchol ve své kategorii, kterým je mistrovství Evropy juniorů v Boras.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Aleš Gräf

Vytisknout