přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

14. března 2020, 14:23

Kvalitní vrhy na úvod letní sezóny

Přesto, že je z bezpečnostních důvodů o ohledem na šíření koronaviru rušena řada atletických akcí. Některé hvězdy zahájili svou letní sezónu. Jak si vedl při svých letošních úvodních startech Tom Walsh, Sandra Perkovičová nebo Fedrick Dacres?

Christchurch

Novozélanďan Tom Walsh se i při svém letošním čtvrtém startu dokázal zlepšit. Na domácím mítinku v Christchurch posunul hodnotu letošního nejlepšího světového výkonu pod otevřeným nebem na 21.70. Přes jednadvacet metrů se dostal i jeho reprezentační kolega Jacko Gil, jenž tuto metu pokořil o sedm centimetrů. Mezi koulařkami se dostala do čela letošních světových statistik Kanaďanka Brittany Crewová, která zvítězila za 18.88. Navíc si připsala cenný skalp Novozélanďanky Valerie Adamsové. Ta se musela spokojit s druhým místem za 18.73.

Split/Smerska Mitrovica

V chorvatském Splitu tradičně zahajuje sezónu někdejší diskařská suverénka Sandra Perkovičová. Nebylo tomu jinak ani v tomto roce. Při své letošní premiéře poslala své náčiní do vzdálenosti 65.93. Mezi muži zvítězil v novém černohorském národním rekordu 64.86 Danijel Furtula. Životní formu z halové sezóny si do té venkovní přenesl chorvatský koulařský rekordman Filip Mihaljevič, když si připsal suverénní primát za 21.69.

Ve Smerske Mitrovicise blýskl teprve šestnáctiletý chorvatský oštěpařský talent Adriana Vilagosová. Ta se stala novou držitelkou historického dorosteneckého světového maxima s pětisetgramovým načiním, které má nyní díky ní hodnotu 68.76. Historický zápis Řekyně Eliny Tzgenko posunula téměř o tři metry. Vlastní osobní maximum si pak vylepšila dokonce o čtyři metry a tři centimetry. Vilagosová přitom bude dorostenkou i v sezóně 2021.

Havana

V Havaně se dařilo mladým kubánským atletům. Dálkař Lester Lescay dolétl na 821 centimetrů. Přesto se nejedná o jeho osobní rekord. Před několika týdny se totiž výkonem 828 centimetrů zařadil na dělené šesté místo historických světových tabulek po bok svého slavného krajana Juana Miguela Echevarríi. Z nového koulařského juniorského národního rekordu se mohl těšit Juan Vazquez, který poslal šestikilové náčiní do vzdálenosti 20.32.

Kingston

Pozici leadera letošních diskařských světových tabulek (v únoru v Kingstonu 69.67) potvrdil Jamajčan Fedrick Dacres. Jeho vítězný výkon měl tentokrát hodnotu 65.63. Druhý byl jeho krajan Travis Smikle za 64.66.

Petr Jelínek, foto: ČAS - Aleš Gräf

Vytisknout