přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

22. června 2016, 22:18

Kudlička ozdobil Pražskou tyčku národním rekordem

Úžasné vyvrcholení měl jubilejní 25. ročník Pražské tyčky. Jan Kudlička totiž dokázal překonat český rekord a stanovil jeho hodnotu na 583 centimetrů. Lukáš Posekaný splnil limit na ME do Amsterdamu. Jiřina Ptáčníková ovládla závod tyčkařek.

Kudlička nejprve zvládnul 578 centimetrů, což pro něj znamená i limit na halový evropský šampionát 2017 v Bělehradě. Poté si již nechal na stojany nastavit hodnotu nového českého rekordu 583 centimetrů a na třetí pokus se přes ni úspěšně přenesl. „Byl to skvělý závod, neskutečná atmosféra, parádní sektor. Musím se přiznat, že se mi dnes skákalo opravdu dobře. Nijak jsem na závod neladil. Již mnohokrát jsem útočil na český rekord a těší mě, že jsem to konečně prolomil, ale cítím, že mohu skákat ještě výše. Třetí skok na 583 byl pěkný a já věřím, že přidám další centimetry v ten nejvhodnější okamžik,“ radoval se čerstvý národní rekordman.

Nový osobní rekord 565 centimetrů vynesl druhou příčku mladému Norovi Eiriku Dolvemu. Olympijský limit 571 centimetrů již nezdolal. Třetí místo vybojoval Michal Balner, který měl až do 555 centimetrů čistý zápis. Další postupná výška však byla nad jeho síly. „Mně se dnes skákalo dobře. Mám tento závod rád. Bylo krásné počasí, lidé přišli a skvěle fandili. Bohužel mě stále limituje bolavé rameno, ale věřím, že bude líp. S doktorem Kolářem zvolíme nějakou radikální léčbu.“ řekl svěřenec Boleslava Patery. O čtvrtou pozici se podělili Lotyš Mareks Arents a český reprezentant Lukáš Posekaný. Ten si výkonem 555 vylepšil osobní maximum o plných čtrnáct centimetrů a navíc se kvalifikoval na evropský šampionát do Amsterdamu. „Jsem samozřejmě naprosto spokojený. Těší mě hlavně pokoření limitu. O ten jsme se pokoušeli už na mistrovství republiky v Táboře, kde nechybělo mnoho a dnes to konečně vyšlo. Měli jsme výborný rozběh a byly téměř ideální podmínky,“ zhodnotil čerstvý limitář.

Svůj čtvrtý triumf na Pražské tyčce si připsala Jiřina Ptáčníková. Ač skákala ze zkráceného rozběhu, který měl dvanáct kroků, dokázala překonat 450 centimetrů, což jí bezpečně stačilo k vítězství. „Dnes jsem měla obrovskou chuť skákat, takže jsem se rozhodla, že budu na Pražské tyčce startovat i když trenéři z toho nebyli nadšeni. Chtěla jsem si trošku spravit chuť po nevydařeném mistrovství republiky v Táboře. Začala jsem na nižších výškách, abych dlouho nečekala na první pokus a 450 centimetrů z krátkého rozběhu je můj osobák. Ani mi nevadilo, že nám fouká protivítr. Noha celkem drží. Teď potřebujeme trochu potrénovat, protože jsem měla tréninkový výpadek a do mistrovství Evropy není moc času. Ještě stále čekám na výsledky některých vyšetření, ale věřím, že se dám do kupy a na Evropě budu v pořádku,“ řekla.  Hned dalších pět závodnic se přeneslo přes laťku ve výšce 427 centimetrů. Nejlepší zápis měla celkově druhá Řekyně Stella Ledákiová, která zdolala tuto výšku prvním pokusem, stejně jako třetí Belgičanka Fanny Smetsová. Těsně pod stupni vítězů zůstala čerstvá mistryně republiky Rebeka Šilhanová. Pátá byla další belgická zástupkyně v závodě Chloé Henryová. Výkonem 427 centimetrů si vylepšila své osobní maximum pod otevřeným nebem šestá Aneta Morysková. 

Galerie

Petr Jelínek, foto: E. Erben, J. Ptáčníková

Vytisknout