přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

16. srpna 2014, 15:16

Kudlička bronzový, Rosolová čtvrtá

Tyčkař Kudlička vybojoval svůj druhý velký bronz, čtvrtkařka překážkářka skončila na ME v Curychu bez medaile. Mezi osmičku na zítra postoupila štafeta čtvrtkařů, naopak diskařky Staňková s Kubelovou se nevešly do užšího finále, které pak vyšperkovala velehodem Perkovičová.

Tyčkař Jan Kudlička vybojoval po březnovém halovém světovém bronzu i venkovní evropský. Svěřenec Boleslava Patery si poradil s 550, 560 (jeden křížek) a 570, nad jeho síly dnes byla laťka o pět centimetrů výš. Medaili si Kudlička podělil s Francouzem Menaldem, lepší zápis na stejné výšce měl Polák Wojciechowski a tak bere stříbro. Svůj závod si skákal suverén disciplíny, Francouz Lavillenie, jenž zdolal v pohodě 580 a pak přidal ještě decimetr navíc, zastavil jej až možný rekord šampionátu 601 cm. 

Česká výprava má druhé nepopulární čtvrté místo. Ve finále čtvrtky překážek Denisa Rosolová dlouho bojovala s Britkou Childovou o nejcennější kov, nakonec ji na šachovnici předstihly Ukrajinka Titimetsová, v osobním rekordu 54.56, i obhájkyně zlata Davydovová (54.60). Svěřenkyně Martiny Blažkové zůstala od medaile desetinu (54.70), od titulu opticky pouhý metr a 22 setin vteřiny. "V rozcvičování jsem vypadala dobře. Ale asi jsem to rozběhla na sebe moc rychle, přidávala kroky, a pak si nepohlídala soupeřky zprava," hledala Denisa příčiny toho, co se stalo v posledních metrech a odmítla teorii, že po zdravotních peripetiích na jaře je to vlastně úspěch. "Čtvrté místo je vždycky nejhorší," kroutila hlavou. "Osmou překážku jsem šla na druhou, pak jsem tam přidávala a poslední dvě šla na opačnou nohu. Těch pár setinek tam v tom asi bylo," uvažovala. "Příští rok máme v hale Evropu, tam se budu chtít ukázat, když už mám tolik lístků koupeno. Závodit na ME doma, to se nepoštěstí každému. Můj cíl je tam být tak daleko přede všema, aby mě nikdo neskopl," dodala s úsměvem Denisa.

Štafeta čtvrtkařů poběží zítřejší finále, čtveřice Jan Tesař, Daniel Němeček, Michal Desenský, Patrik Šorm zvládla čtyři okruhy v součtu za 3:04.07, což stačilo na postup časem. Jenže jejich poslední pozici ještě zpětně ohrozili Nizozemci, kterým Ukrajinci vyrazili na první předávce kolík a jury (krom diskvalifikace viniků) umožnila postiženým o tři hodiny opakovaný start. Nizozemci v sólozávodě zaběhli 3:05.93 a bylo rozhodnuto. A jak se běželo našim borcům? Jan (čas jeho úseku 46.4): "Mně se běhá v poslední době dobře." Daniel (45.1): "Možná to mohlo být o trochu rychleji rozběhlé, ale já počítal s finále, tak jsem si nechal rezervu (úsměv)." Michal (46.84): "Dobře, ani jsem moc nevytuhl, takže to myslím můžu rozběhnout rychleji." Patrik (45.66): "Mně se neběželo úplně ideálně, asi jsem byl trošku nervózní a rozběhl to volněji, než jsem zvyklý. Snad to bude zítra lepší." Věří si před finále na lepší výkon? Dan: "Myslím, že na 3:03.60 máme."

Vlastní soutěž si v disku otevřela suverénka Perkovičová z Chorvatska a její hod z páté série 71.08 je nejdelší od sezóny 1992. Její vítězný rozdíl 5.75 metru nad Robert-Michonovou (65.33) jen těsně nepřekonal rekord z roku 1950, bronz brala přesně o metr zpět nejlepší z seřazeného tria Němek Craftová. České zástupkyně se do elitní osmičky neprobojovaly. "Zbylo na mě dvanácté místo, chtěla jsem aspoň dát tu Švédku, abych byla jedenáctá, ale už to nešlo," přiznala Jitka Kubelová, která se dostala jen těsně za 50metrovou hranici. "Mám toho plné brýle. Dnes jsem se taky moc nevyspala a je to možná také tím, že nejsem zvyklá na dva závody tak rychle po sobě," připustila svěřenkyně Josefa Šilhavého. Eliška Staňková byla o dvě příčky výš s výkonem z první série 55.88. "Dneska jsme do toho musely jít naplno, výkony holek byly nad naše možnosti, takže nám nezbývalo než riskovat. Pro mě je desáté místo super, chtěla jsem do finále, to se povedlo, takže já jsem spokojená," těšilo svěřenkyni trenérek Cechlové a Plašilové.

Premiéra Kristiiny Mäki na velké akci skončila čtrnáctým místem za čas 15:57.13. "Ze začátku to bylo dobré, protože takticky rozběhlé. Pak jsem měla kolizi se Slovinkou, které spadla a vyhodila mě z rytmu. V tu chvíli se zrychlilo i třeba ne tolik jako v Brunšvíku, prostě se mi to nepodařilo zachytit a ani potom stáhnout," popsala svěřenkyně Pavla Červinky důležitý moment závodu kilometr před cílem. "Pak už to bylo hrozně těžké, ztuhlo mi úplně všechno. Je to sice blbá zkušenost, ale je. Ukázalo se, že když jde forma pořád nahoru, jednou taky musí jít dolů. Musím zase najít cestu nahoru," dodala optimisticky Kristiina. O titul bojovaly v cílové rovince běžkyně s africkými kořeny. Etiopská Nizozemka Hassanová svůj druhý titul k patnáctistovce nepřidala, o čtyři desetiny ji za sebou udržela eritrejská rodačka ve švédském dresu Bahtaová (15:31.39). Bronz putuje rovněž do Nizozemska, a to zásluhou Kuijkenové, která přefinišovala o sedm setin Rusku Korobkinovou. Mezi poraženými byla také vítězka desítky, až 7. Britka Paveyová.

Kladivářskou soutěž po zásluze ovládl obhájce titulu z Helsinek Maďar Pars, jenž se jako jediný třikrát dostal za 80metrovou hranici a tím nejdelším hodem v poslední sérii vylepšil osobní rekord a zároveň nejlepší světový výkon roku o dva decimetry na 82.69. Stříbro si vysloužil úřadující mistr světa Fajdek z Polska díky jedinému opravdu podařenému hodu z páté série 82.05, bronz patří s 79.35 Rusovi Litvinovovi 79.35.

Finále osmistovky "udělala" Britka Sharpová, která udávala tempo až do závěrečné stovky, kde ji předstihla Běloruska Arzamasovová, jejíž osobák 1:58.15 je letos nejrychlejší v Evropě. I Sharpová si posunula své možnosti, na 1:58.80, stejně jako Polka Józwiková (1:59.63), která za sebou udržela dotírající Rusku Poistogovovou.

Svůj třetí evropský titul v řadě získala Ukrajinka Olha Saladuchaová, s Ruskou Koněvovou to však vůbec neměla snadné, porazila ji s 14.73 o pouhé čtyři centimetry. Krajanka stříbrné Gumeňuková brala bronz za 14.46.

FOTOGALERIE

VÝSLEDKY

Michal Procházka

Vytisknout