přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

23. dubna 2012, 11:13

Krupičkův útok na limit zhatilo počasí

Vytrvalec Robert Krupička ukončil v dešti a chladu svůj pokus o nominační výkon na olympiádu na 35. km curyšského maratonu. O reparát se možná pokusí za tři týdny v Praze.

Před půldruhým rokem dal Robert Krupička na čas vale svým oblíbeným vrchům a zaměřil svou pozornost na silnici, aby se přes maraton pokusil vybojovat si účast na olympijských hrách. Své snažení měl završit v neděli při desátém ročníku maratonu v Curychu. Jenže okolnosti mu příliš nepřály, neboť ulice švýcarské metropole zkrápěl hustý déšť doprovázený nepříjemným větrem a nízkými teplotami.

V takových podmínkách dokázal 33letý běžec dodržovat plánované tempo jen něco málo přes polovinu trati. „Zatuhnul jsem svalově. Fyzicky jsem byl připraven dobře, ale od 25. kilometru jsem každý další běžel o 10–15 sekund pomaleji než předtím. Nohy prostě přestaly sloužit,“ popsal Krubička pro server behej.com. Za této situace ho trenér Pavel Novák stáhl z trati sedm kilometrů před cílem, aby pošetřil síly svého svěřence na případný další pokus o olympijský limit, který by se měl uskutečnit 13. května při Volkswagen marathonu Praha.

 „Musí se teď z toho neúspěšného pokusu dostat hlavně psychicky, získat novou motivaci, bez ní to nejde. Jak se teď bude odvíjet další příprava, to záleží hlavně na něm. Potřebuje pár dní na to, aby si psychicky i fyzicky odpočinul,“ říká na dané téma Novák a jeho slova korespondují s aktuálním psychickým rozpoložením Krupičky: „S tou Prahou zatím nevím. Asi startovat budu, ale spíš bez ambicí na limit. Myslel jsem, že dnes o něj budu bojovat o něco déle,“ netajil své zklamání redaktorům behej.com.

Nutno však poznamenat, že se v nedělním Curychu vedlo málokomu a i časy afrických vítězů (Chepkwony /KEN/ 2:10:57 a Tolaová /ETH/ 2:31:23) patří v současnosti ve světovém srovnání k podprůměru.

Londýnem se prohnala keňská bouře

Obavy organizátorů z větrné smršti se nenaplnily, místo ní v ulicích Londýna řádili Keňané. V ženské kategorii obsadily zástupkyně této africké velmoci prvních pět pozic, přičemž jednoznačný prim hrála Mary Keitanyová, která časem 2:18:37 pokořila 11 let starý africký rekord své krajanky Nderebaové a ve světových tabulkách všech dob se vyšvihla na třetí místo. K výkonu dopomohlo držitelce světového maxima na poloviční trati zrychlení v závěrečné fázi závodu, přičemž úsek mezi 35. a 40. km zvládla za 15:45 min, což je podle statistik nejlepší pětka v historii ženského světového maratonu.

 Keitanyová má tak téměř jistou nominaci na olympiádu, kam by ji mohla doprovodit v neděli druhá Edna Kiplagatová (2:19:50) a někdo z dvojice Priscah Jeptoová a Florence Kiplagatová, které obsadily třetí, resp. čtvrtou příčku. Mezi muži posílil své šance Wilson Kipsang, který navázal na svůj loňský druhý čas historie z frankfurtského maratonu přesvědčivým vítězstvím v Londýně. Po výkonu 2:04:44 zaostal jen o čtyři vteřiny za loňským  traťovým rekordem svého krajana Mutaie. Druhý v neděli doběhl další Keňan Martin Lel, který o vteřinu vyhrál sprinterský souboj s Etiopanem Tsegayem Kebedem. Světový rekordman maratonské trati Patrick Makau odstoupil ze závodu po 16. km kvůli problémům s nohou.

Adam Pražák, foto: graf.cz

Vytisknout