Krosovému MS vládli Afričané, Stewartová 70.

sobota 30. března 2019
V dánském Aarhusu se odehrálo 43. mistrovství světa v přespolním běhu. Stejně jako v minulých letech mu jasně dominovali běžci z afrického kontinentu. Z titulů v hlavních kategoriích se radovali Uganďan Joshua Cheptegei a Keňanka Hellen Obiriová. Jediná česká zástupkyně Moira Stewartová skončila sedmdesátá.

Do mistrovského závodu žen odstartovalo 123 závodnic. Jednou z nich byla i česká reprezentantka Moira Stewartová, pro kterou se jednalo o premiéru na mistrovství světa v krosu. Favoritkami ovšem byly zejména běžkyně z Keni a Etiopie. Hned od startu za to vzala hvězdná keňská dvojice Hellen Obiriová a Beatrice Chepkoechová. Prvně jmenovaná je stříbrnou olympijskou medailistkou na trati 5000 metrů a ta druhá zase světovou rekordmanku ve stýplu. Vysoké tempo zvládly držet pouze africké běžkyně a v náběhu do druhého okruhu už jich bylo na čele pouze dvanáct. V ten moment se Moira Stewartová pohybovala na průběžné 53. příčce se ztrátou 33 vteřin na čelo. Keňanky ďábelské tempo držely i nadále, čímž výrazně roztrhaly vedoucí skupinu, která se zúžila na pět členek. Jako první odpadla Chepkoechová a ztratila tak šanci na medaili. Stewartová se v polovině závodu usadila okolo 75. místa. Trojice medailistek vykrystalizovala v polovině předpoledního (čtvrtého) kola, kdy ztratila kontakt Uganďanka Peruth Chemutaiová. V tom momentě byla opět na čele velmi aktivní Obiriová. Při náběhu do posledního okruhu však měla stále na zádech etiopskou dvojici Letesenbet Gideyovou a Deru Didaovou. V samotném závěru ovšem využila své rychlostní předpoklady a zaslouženě si doběhla pro prvenství v čase 36:14. Stala se tak první ženou, které se podařilo vyhrát mistrovství světa v hale, pod otevřeným nebem i v krosu. Ze stříbra se radovala Etiopanka Dera Didaová, když finišovala o dvě vteřiny zpět (36:16). Ke dvěma titulům juniorské krosové mistryně světa, přidala nyní bronz v kategorii žen Letesenbet Gideyová (36:24). Do TOP 5 se pak vtěsnaly Uganďanky Rachael Chebetová (36:47) a Peruth Chemutaiová (36:49). Domácímu publiku udělala radost Dánka Anna Emilie Mollerová (37:51), který nebyla svým patnáctým místem jen nejlepší Evropankou, ale také nejrychlejší neafrickou závodnicí. Stewartová si v posledním kole o pět příček polepšila a cílem proběhla jako sedmdesátá v čase 40:43. "V dnešním závodě se řada soupeřek poprala s náročnou tratí lépe než já. Kopce, které nás na ní čekaly, byly mnohem prudší než vypadaly. Na druhou stranu si odvážím pár cenných skalpů, takže umístění beru. Vím, že jsem dnes běžela nejlíp, jak jsem mohla a na víc to bohužel nestačilo," zhodnotila. Mezi Evropankami jí patřilo devatenácté místo. Z týmového zlata se radují Etiopanky před Keňou a Ugandou.

Mužský závod byl dlouho otevřenou záležitostí. Startovní pole se výrazněji roztrhalo až v jeho polovině. Ovšem v náběhu do čtvrtého okruhu už byla na čele pouze šestice favoritů. Z nich jako první odpadl juniorský světový rekordman na trati 5000 metrů Selemon Barega z Etiopie a velmi záhy ho následoval mistr světa stejné kategorie z loňského roku na desítce Rhonex Kipruto z Keni. Do posledního kola tak vbíhala už jen čtveřice atletů, kteří mohli reálně pomýšlet na stupně vítězů. Po několika set metrech o tuto šanci přišel Eritrejec Aron Kifle a souboj o cenné kovy se zúžil na ugandsko-keňský souboj, ve kterém figurovali Jushua Cheptegei a Jakob Kiplimo proti vítězi předešlých dvou krosových světových šampionátů Georreymu Kamwororovi. Úspěšnější bylo nakonec mládí, které tentokrát předčilo zkušenosti. Prvním ugandským krosovým světovým šampionem se stal Joshua Cheptegei v čase 31:40. V cíli ho následoval jako stříbrný jeho reprezentační kolega Jakob Kiplimo (31:44). Kamworor tak zlatý hattrick nedokonal a pověsil si na krk bronz za 31:55. O jednu příčku oproti minulému mistrovství v Kampale si polepšil čtvrtý Aron Kifle (32:04) a pátý skončil Selemon Barega (32:16).

Smíšená štafeta se běžela v teprve podruhé v historii tohoto šampionátu. Na startovní čáru nastoupilo celkem deset týmů, což bylo o tři méně než při premiéře této disciplíny před dvěma lety v Kampale. Jako obhájci titulu nastupovali Keňané. Stříbro hájila Etiopie. Naopak bronzové Turecko tentokrát na startu chybělo.

Hned od startu šel do čela keňský stýplař Conseslus Kipruto a jeho tempo dokázal akceptovat pouze Etiopan Kebede Endale naopak třetí Maročan Soufiane El Bakkali postupně ztrácel. Endale dokonce svému hvězdnému keňskému soupeři v jednom z kopců nastoupil a předával s třívteřinovým náskokem na první příčce. Celý druhý úsek běžely Keňanka Jarinter Mwasyaová a Etiopanka Bone Chelukeová pospolu. Na moment se k nim dotáhla také Američanka Shannon Osikaová, ale v závěru jí došly síly a dostala se před ni ještě Maročanka Kaoutar Farkoussiová. Na třetím úseku se odehrával stejný scénář jako na tom druhém. Na čele byly dvě africké běžecké velmoci s pohodlným náskokem před třetím Marokem. Rozhodovalo se až v samotném závěru. Zásadní okamžik přišel v jednom ze závěrečných stoupání, kdy Etiopanka Fantu Worku nastoupila své keňské rivalce Winfred Mbitheové a v následném seběhu si vytvořila obrovský náskok. Vedení pak s přehledem udržela do cíle a Etiopané se tak mohli radovat ze zlaté medaile v čase 25:49. Skvělou práci odvedla na závěrečném úseku pro Maroko zkušená Rababe Arafiová, která nejenže výrazně stáhla náskok vedoucí dvojice, ale v samotném závěru se ještě dokázala dostat před Keňanku a zajistila tak svému týmu stříbro v čase 26:22. Bohužel jen na okamžik, jelikož následně byla marocká štafeta diskvalifikována a stříbro tak připadlo Keni (26:29) a bronz Spojeným státům americkým (27:01). Čtvrtá skončila Uganda (27:35) a elitní pětku uzavřel nejlepší evropským tým, kterým bylo Španělsko (27:47).

V rámci klání juniorů přitahoval pozornost norský běžecký talent Jakob Ingebrigtsen. Dvojnásobný mistr Evropy na dráze dokázal v juniorské kategorii ovládnout i krosový evropský šampionát a otázkou bylo, jak si v Aarhusu poradí s výraznou africkou přesilou, navíc na trati, která je pro něj nezvykle dlouhá. V úvodních dvou okruzích se dokázal svých soupeřů z Etiopie, Keni a Ugandy držet. Co ztratil ve stoupání, dohnal z kopce. Po většinu času se však pohyboval na chvostu vedoucí skupiny a v průběhu předposledního třetího okruhu ztratil kontakt definitivně. Nakonec z toho bylo dvanácté místo v čase 24:39. S přehledem však udržel pozici nejrychlejšího Evropana. O etiopský double se postarala dvojice Milkesa Mengesha a Tadese Worku. Oba borci se odhodlali k rozhodujícímu trháku v polovině závěrečného okruhu. Více sil pak měl Mengesha, jenž se stal světovým krosovým šampionem. Jeho vítězný čas měl hodnotu 23:52. Stříbrný Worku byl o dvě vteřiny pomalejší (23:54). Své umístění však musel hájit do posledních metrů, jelikož na něj zle dotíral nakonec bronzový Uganďan Oscar Chelimo (23:55). Nejlepším Keňanem byl čtvrtý Leonard Bett (24:02) a mezi první pětku se vešel ještě Etiopan Tsegay Kidanu. Nejúspěšnějším družstvem byli Etiopané před Ugandou a Keňou.

Závod juniorek byl jasně v režii afrických závodnic. Na čele se vytvořila dvanáctičlenná skupinka, která čítala šest Etiopanek, pět Keňanek a jednu Uganďanku. Nejaktivnější byla právě Sarah Chelangatová z Ugandy, která po většinu závodu udávala tempo. Postupem času se čelo zúžilo na osm závodnic. Z toho bylo stále pět reprezentantek Etiopie. Do závěrečného finiše pak vbíhala už jen pětice Afričanek a o cenných kovech rozhodovaly centimetry. Ty hrály nejvíce ve prospěch Keňanky Beatrice Chebetové, která zvítězila za 20:50. Stejného času dosáhly i stříbrná Alemitu Tarikuová a bronzová Tsigie Gebreselamaová z Etiopie. Uganďanka Sarah Chelangatová v závěru doplatila na to, že celý závod v podstatě odtáhla a skončila čtvrtá (20:51). Pátá byla další zástupkyně etiopské běžecké školy Girmawit Gebrzihairová (20:53). Soutěž družstev jasně ovládly Etiopanky před Keňou a Japonskem.