Krosové tituly obhájcům Hrochové a Kovářovi

sobota 26. listopadu 2022
Pořadatelé krosového mistrovství republiky v Rumburku připravili ve zdejším fotbalgolfovém areálu Dymník náročné, ale pěkné tratě, které běžce vskutku prověřily. Suverénní představení předvedli Tereza Hrochová a Jáchym Kovář a s přehledem zopakovali loňské tituly z ValMezu. Mezi mílaři se prosadili Michal Šmahel a při ženské premiéře Anna Šimková.

Vytrvalce si podmanili Hrochová a Kovář

Vytrvalecký závod žen na osm kilometrů byl podle očekávání v režii účastnice nedávného vrchařského mistrovství světa a obhájkyně titulu Terezy Hrochové. Svěřenkyně Vladimíra Bartůňka ze Škody Plzeň hned v prvním ze dvou kratších kilometrových kol získala menší náskok a pak už soupeřkám prchla. Nejpozději po prvním z delších okruhů (ty měřily 1,5 km) o jejím triumfu pochyboval asi málokdo, rezerva se přehoupla přes půlminuty, nakonec byla v cíli při vítězství v čase 29:05 přesně 30 vteřin před druhou.

Bitva o zbylé medaile byla o poznání zajímavější. Zpočátku o ně usilovala čtyřčlenná skupinka, jako první z ní odpadla Gabriela Veigertová, následována loni bronzovou Annou Málkovou. O dělbě stříbra a bronzu se rozhodlo v předposledním okruhu, kdy se Karolína Sasynová z Olympu Praha odpoutala od Terezy Novotné z Olympu Brno a mírný náskok v závěru udržela. Do cíle doběhla Sasynová za 29:35, Novotná o osm vteřin zpět.

Zmíněné dřívější odpadlice ztratily přibližně další minutu. Málková měla nakonec ještě starosti udržet čtvrté místo (30:41), v závěru jej ale před Veigertovou (30:46) přeci jen udržela. Šestá ještě pod 31 minut finišovala Tereza Hluchá (30:54).

Zatímco u žen se dominance Hrochové tak nějak očekávala, v nabitějším mužském poli bylo překvapením, když do toho další reprezentant v horských bězích Jáchym Kovář práskl hned od startu 10km trati a už na konci úvodního krátkého okruhu měl nad soupeři výhodu několika vteřin. Ba co víc, na svěřenci Pavla Červinky z pražské Dukly tři týdny po Thajsku jako ani nebyla znát únava, svůj náskok v každém okruhu o nějakou vteřinu navýšil. V cíli se odstup vyšplhal na 51 vteřin a Kovář tak obhájil titul z Valašského Meziříčí v čase 32:09.

Drama se však odehrávalo v bitvě o stříbro a bronz. Na Kovářův nástup nejlépe zareagoval loňský „mílařský“ šampion Vladimír Marčík ze Škody Plzeň a vybudoval si na ostatní soupeře až čtvrtminutový náskok. To platilo ještě po 7 km, v předposledním 1,5km okruhu se však smrskl na polovinu, když se z dvojice pronásledovatelů na stíhací jízdu vydal Roman Rudolecký z Blanska. A v posledním kole ji dotáhl do stříbrného konce za 33:00, Marčík bral bronz stejně jako předloni v Běchovicích (33:10).

Vojtěch Král, který se dlouho držel v Rudoleckého společnosti, zůstal čtvrtý, 18 vteřin od medaile (33:18). Běchovický šampion Martin Zajíc si bude muset o první dospěláckou medaili v krosu zabojovat příště, skončil pátý. Dopadl však lépe než loni stříbrný Jiří Homoláč, jenž skončil za Pavly Jelenem a Brlicou až osmý.

Mílařským závodům vládli slávisté

Kratší mílařský závod mužů na 4 km je tradičně velmi početně obsazenou disciplínou, utkávají se tu vytrvalci z dlouhých distancí s běžci na střední tratě. V Rumburku se na startu objevil kupříkladu dorostenecký mistr Evropy Jakub Dudycha na 800 m, skončil ale v poli poražených.

Medailisté se oddělili od zbytku pole už v úvodním kilometrovém okruhu. A během prvního 1,5km kola bylo prakticky jasno o šampionovi, Michal Šmahel si stihl vybudovat čtvrtminutový náskok a poté už jej kontroloval. Svěřenec Jaromíra Odvárky z pražské Slavie v čase 12:22 potvrdil výtečnou formu posledních týdnů (vítěz Velké Kunratické i běhu 17. listopadu ve Hvězdě). Republikový titul z mílařů přidal k tomu, který získal před šesti lety v pražském Motole, loni byl bronzový mezi vytrvalci.

A i tady se odehrála větší bitva o stříbro, získal jej loňský junior Nico Boketta z Jižního Města (12:43), když předčil Daniela Kotyzu z Univerzity Brno (12:48), který se tak postavil podruhé na pódium při krosu po předloňském druhém místě v Běchovicích. Na čtvrté a páté místo vystoupali díky silnému závěru Marek Strnad (12:55) a Jan Kunčický (12:55), když přefinišovali Jana Málka (12:56).

Novinkou šampionátu byl mílařský závod pro ženy. Vyzkoušet si ji rozhodlo nakonec jen 15 závodnic. To však neznamená, že by chyběla kvalita, na start se postavila kupříkladu letošní šampionka z patnáctistovky z Hodonína Anna Šimková. Právě další členka skupiny Jaromíra Odvárky ze Slavie se odpoutala v závěrečném okruhu za balíku a přesvědčivě si doběhla pro další mistrovský titul v čase 14:40. O 11 vteřin zpět doběhla Anita Žáková z Berouna (14:51) a o dalších pět sekund dál pak oddílová kolegyně vítězky Jana Matějková (14:56).

Napínavé juniorské bitvy

V závodě juniorek na čtyři kilometry byla velice aktivní Pavla Štoudková z Olympu Brno. Postupně setřásla všechny soupeřky, kromě Elišky Hostkové z TJ Sušice. A svěřenkyně Vladimíra Kučery, která má mj. stříbrem z Běchovic, měla na posledním 1,5km okruhu jasně navrch a doběhla si pro svůj první mistrovský titul v čase 14:54.

Štoudková neudržela ani druhou pozici, zůstal jí bronz (15:09), když se před ni silným závěrem dostala Radana Lapáčková z Kladna. Věkem teprve dorostenka po výkonu 14:58 málem stihla dotáhnout i Hostkovou. Dobře si počínala další z kategorie U18 Eliška Koletová, v cíli čtvrtá čtvrtminutku od medaile (15:23).

Juniory čekalo šest kilometrů a tady se zpočátku nejvíce taktizovalo. Úvodním 1,5km okruhem proběhla pospolu většina 42členného pole. V druhém kole už byly k vidění menší skupinky, ve třetím se odhodlal k nástupu Pavel Vinduška ze Staré Boleslavi a získal menší odstup. V závěrečném okruhu se nový člen „Makačenko teamu“ Josefa Vedry přes snahu soupeřů udržel na čele a také on si doběhl pro svůj premiérový titul mistra ČR v čase 19:56.

O stříbro se prali Duklák Maximilián Matolín a hodonínský Matěj Hřebačka. Úspěšný byl prvně jmenovaný, který nakonec na vítěze ztratil jen čtyři vteřiny (20:00). Naopak Hřebačka neudržel ani třetí pozici a pro bronz si výborným finišem doběhl kladenský Marián Dražan (20:02 vs. 20:06). Ve skupině adeptů na medaili se držel dlouho Matěj Šolc, doběhl ale s výraznou ztrátou na čelo, byť stále pátý (20:30).

Michal Procházka, foto: ČAS - Tomáš Edlman