Králové a královny – mimo dráhu

čtvrtek 9. listopadu 2017
V průběhu atletického roku se nezápolilo pouze na stadionech, ale dramatické souboje se odehrávaly i mimo ně. Kdo tedy kraloval v chodeckých disciplínách a na maratonské trati?

Keňa vs. Etiopie

Tak jako každým rokem, se dělili o přední maratonské příčky zástupci keňské a etiopské běžecké školy. Nejrychlejší maraton byl k vidění v Berlíně, kde Eliud Kipchoge zaběhl letošní nejrychlejší světový čas 2:03:32. Zdatně mu sekundoval Etiopan Guye Adola, jenž se osobním rekordem 2:03:46 zařadil na druhé místo letošních statistik. Pod 2:04 se dostal ještě vítěz tokijského maratonu Wilson Kipsang. Specifickým závodem je vždy ten mistrovský. V Londýně se radoval z titulu světového šampiona Keňan Geoffrey Kirui. Na stříbrný stupínek vystoupal vítěz dubajského maratonu Etiopan Tamirat Tola a z bronzového úspěchu se mohl těšit Alphonce Simbu z Tanzanie.

Tradičně rychlí Číňané na vrcholu propadli

Na trati 20 kilometrů vévodí letošním světovým tabulkám zástupce čínské chodecké školy Kaihua Wang, jenž se svým časem 1:17:54, kterého dosáhl na domácí půdě v Chuang-Šanu, jako jediný dostal pod hodinu a osmnáct vteřin. Na světovém šampionátu však zůstal bez medaile. Tam byl naopak nejrychlejší Kolumbijec Élder Arévalo, jenž při svém triumfu vylepšil národní rekord své země na 1:18:53. V těsném finiši si poradil s ruským mladíčkem Sergejem Širobokovem, kterého za sebou nechal o pouhé dvě vteřiny. Bronz putoval do Brazílie zásluhou Caia Bonfima. Arévalo také opanoval chodeckou Challenge.

Dominantní Diníz

Řada příznivců světové chůze má v živé paměti „kolaps“ francouzského veterána Yohana Diníze při loňském olympijském závodě na 50 kilometrů chůze. Tento scénář se naštěstí na mistrovství světa v Londýně neopakoval. Diníz si tentokrát lépe rozvrhl síly a suverénně si došel pro titul mistra světa, který navíc ozdobil rekordem šampionátu 3:33:11. Tímto výkonem zároveň kraluje letošním světovým statistikám. Londýnský závod byl jednoznačně tou nejrychlejší chodeckou padesátkou tohoto roku a dařilo se v něm Japoncům. Pro stříbro si došel zkušený Hirooki Arai a bronzem ho doplnil Kai Kobayashi.

Mistrovský závod bez Tirunesh

Z maratonů v ženském podání byl nejrychlejší londýnský, ovšem ne ten mistrovský. V dubnu dosáhla v britské metropoli letošního nejlepšího světového času Mary Keitanyová, která si s tratí poradila v čase 2:17:01. Po většinu trati jí byla zdatnou konkurentkou Etiopanka Tirunesh Dibabaová a její výsledný čas 2:17:56 ji řadí v letošních statistikách pávě hned za Keitanyovou. O to překvapivější bylo, že ji etiopský svaz na maratonské trati nenominoval na světový šampionát, kde se nakonec objevila na dráhové desítce a doběhla pro stříbro. Maratonskou formu pak potvrdila svým říjnovým vítězstvím na chicagském maratonu v třetím nejrychlejším čase roku 2:18:31. Mistryní světa se stala keňská rodačka v barvách Bahrajnu Rose Chelimová. Stříbro brala velezkušená Keňanka Edna Kiplagatová a o mírné bronzové překvapení se postarala Američanka Amy Craggová.

Chodecká dvacítka otevřenou záležitostí

Chodecké závody na 20 kilometrů žen letos neměly žádnou jasnou suverénku. Světovým tabulkám vládne Ruska Elena Lašmanovová svým časem 1:25:18 ze Soči. Ta ale na mistrovství světa nestartovala. Tam si došla pro nejcennější kov Jiayu Yangová z Číny před Mexičankou Marií Guadulupe Gonzálesovou a Italkou Antonellou Palmisanovou, která mimo jiné zvítězila na Evropském chodeckém poháru v Poděbradech. Z primátu v chodecké Challenge se radovala pro změnu Brazilka Erica de Senová, která ovšem na mistrovství světa došla těsně pod stupni vítězů.

Padesátka zažila mistrovskou premiéru

Ženská chodecká padesátka má za sebou zlomový rok. V lednu na ni nejprve Portugalka Inés Henriquesová stanovila základní hodnotu světového rekordu, když na domácím šampionátu zašla tuto distanci za 4:08:26. V srpnu se pak na této trati představily ženy premiérově i v rámci světového šampionátu. Do závodu odstartovalo šest žen a do cíle došly pouze tři. I zde potvrdila svou dominanci Henriquesová, když jasně zvítězila a posunula svůj vlastní svěťák na 4:05:56. Na stupně vítězů ji doprovodily Číňanky Han Yinová a Shuging Yangová.