přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

6. listopadu 2023, 07:53

Králové a královny 2023 – skoky

Třetí díl seriálu Králové a královny 2023 je věnován skokanským disciplínám, a také zde jsme se dočkali překonání světového rekordu.

Tyč

Ženská světová tyčka měla tři nejstabilnější závodnice, a to Američanku Katie Moon, Australanku Ninu Kennedy a Finku Wilmu Murto. Právě tyto tři závodnice si také rozdělily medaile na mistrovství světa v Budapešti. Zde nastala nebývalá situace, kterou jsme zatím viděli pouze ve finále výškařů na olympijských hrách v Tokiu. Moon s Kennedy si totiž podělily zlatou medaili poté, co obě zdolaly 490 centimetrů, měly shodný zápis a odmítly se rozeskakovat. Něco podobného předvedli Katařan Mutaz Essa Barshim s Italem Gianmarcem Tamberim před dvěma lety pod pěti kruhy. Murto vystoupala na bronzový stupínek.

490 centimetrů je také hodnota letošního nejlepšího světového výkonu. Moon pokořila tuto výšku letos dokonce dvakrát, přičemž byla ze zmiňovaného tria nejúspěšnější i v rámci Diamantové ligy, když vyhrála hned čtyři mítinky včetně toho finálového v Eugene. Kennedy brala dva diamantové primáty a Murto jeden. Zajímavostí je, že Kennedy triumfovala v Curychu úspěšným skokem na 491 centimetrech, ale jelikož se závodilo na nádraží, bude tento výkon veden ve statistikách jako halový. Tím pádem se Kennedy stala leaderem letošních halových světových tabulek. Třetí ženou těch venkovních je Novozélanďanka Eliza McCourtney s 485 centimetry, ale na světovém šampionátu nedokázala postoupit z kvalifikace.

V mužské tyči nebylo o králi pochyb. Švéd Armand Duplantis předvedl další ze svých jedinečných sezón. Celkem třináctkrát překonal šest metrů. Při halovém mítinku ve francouzském Clermont-Ferrand pak posunul hodnotu vlastního světového rekordu na 622 centimetrů. O jeho další vylepšení se pak pokoušel i v průběhu letní sezóny a na šestý pokus byl úspěšný, když ve finále Diamantové ligy překonal laťku ve výšce 623 centimetrů a získal třetí trofej v řadě. V Budapešti úspěšně obhájil titul světového šampiona.

Nebyl však letos jediným šestimetrovým tyčkařem. Už v hale se zaskvěl výkonem 600 centimetrů Nor Sondre Guttormsen. Pod otevřeným nebem pak pro změnu zazářil Američan KC Lightfoot, jenž v Nashvillu vylepšil národní rekord na 607 centimetrů, což ho vyhouplo až na třetí místo historických světových tabulek pod otevřeným nebem. Nedokázal se však kvalifikovat na mistrovství světa. Na tom se naopak zadařilo Filipínci Ernestu Obienovi, který si úspěšným skokem na rovných 6 metrech zajistil stříbro. Lightfoot s Obienou pak ještě skočili 600 centimetrů na mítinku v Bergenu. Světový bronz se pak v Budapešti dělil mezi Američana Chrise Nilsena a Australana Kurtise Marschalla. Oba zde předvedli své sezónní maximum 595 centimetrů.

Výška

Pouze dvě výškařky se letos dokázaly víckrát dostat přes dva metry. Ukrajinka Yaroslava Mahuchikh to dokázala hned osmkrát a Australanka Nicola Olyslagers byla úspěšná ve čtyřech případech. Vzájemné souboje vyzněly v poměru 3:2 pro Mahuchikh. Parádní duel pak svedly ve finále Diamantové ligy, kdy obě zaznamenaly v Eugene letošní nejlepší světový výkon 203 centimetrů, přičemž u Olyslagers se jednalo navíc i o nový kontinentální rekord. Díky lepšímu zápisu si ovšem zajistila trofej Machuchikh.

Ta byla úspěšnější i na světovém šampionátu v Budapešti, kde se konečně dočkala zlaté medaile. Olyslagers musela vzít za vděk bronzem, jelikož se před ní v celkovém pořadí dostala ještě její krajanka a obhájkyně titulu Eleanor Patterson, která se jinak letos přes dva metry nedostala. To se naopak podařilo další Ukrajince Iryně Gerashchenko (200 venku) a Američance Vashti Cunningham (200 v hale). Gerashchenko však skončila na MS bez medaile na pátém místě a Cunningham byla dokonce až jedenáctá.

Vůbec nejhodnotnější výškařský pokus mezi muži má letos na svědomí Rus Danil Lysenko, jenž v hale skočil 238 centimetrů. Pod otevřeným nebem pak zdolal dvakrát 235. Ovšem i nadále může závodit pouze na půdě Ruska a Běloruska, takže do mezinárodních soutěží zasáhnout nemohl. V rámci základní části Diamantové ligy byl nejvíc vidět Američan JuVaughn Harrison, který vyhrál hned tři mítinky. Mutaz Essa Barshim si odnesl dva diamantové primáty. Ten v Chorzówě navíc ozdobil letošním nejlepším světovým výkonem 236 centimetrů.

Ital Gianmarco Tamberi byl tak trošku v pozadí této dvojice, nicméně v Budapešti opět ukázal, že se umí perfektně připravit na vrchol sezóny. Byl to totiž právě on, kdo ovládl světové finále, když skočil stejně jako druhý Harrison 236 centimetrů, ale měl lepší zápis, což mu přisoudilo poslední vavřín, který mu v jeho bohaté medailové sbírce z reprezentačních vrcholů chyběl. Barshim tentokrát vystoupal na bronzový stupínek. Ve finále Diamantové ligy pak prožil svůj nejvydařenější závod sezóny Jihokorejec Sanghyeok Woo, když v Eugene vyrovnal úspěšným skokem na 235 centimetrech svůj národní rekord.

Dálka

Srbská dálkařka Ivana Vuleta ukázala, že ani ve 33 letech nepatří do starého železa. Byla to právě ona, která opanovala finále světového šampionátu v Budapešti a dokázala to v letošním nejlepším světovém výkonu 714 centimetrů. Mohla se tak radovat ze svého prvního velkého globálního zlata pod otevřeným nebem. Přemožitelku nenašla ani ve finále Diamantové ligy a získala už svou pátou trofej, což ji řadí mezi nejúspěšnější atletky historie tohoto seriálu.

Stříbro vybojovala na mistrovství světa Američanka Tara Davis-Woodhall, která je s výkonem 707 centimetrů třetí ženou letošních světových tabulek. Oproti mnoha svým soupeřkám vynikala zejména stabilitou svých vystoupení. Překvapivý bronz si v Budapešti vyskákala Rumunka Alina Rotaru. Naopak zklamaly další dvě sedmimetrové dálkařky Jamajčanka Ackelia Smith (SB 708) a Agate de Sousa ze Svatého Tomáše a Princova ostrova (SB 703). První jmenovaná skončila jedenáctá a ta druhá nepostoupila z kvalifikace. V hale dolétly na sedm metrů a dále ještě Američanka Jasmine Moore (703) s halovou mistryní Evropy Jazmin Sawyers z Velké Británie (700).

Až do světového šampionátu v Budapešti vládli mužským průběžným světovým tabulkám Indové Jeswin Aldrin (SB 842) s Sreeshankarem (SB 841). Oba dosáhli těchto výkonů na domácích kláních, ale na mezinárodní úrovni příliš nezářili. Podobně na tom byl také Yu-Tang Lin z Taiwanu, jenž dosáhl svého nejdelšího skoku 840 centimetrů v Bangkoku. Na MS se ani jeden z těchto borců neprosadil.

Tam naznačil už v kvalifikaci svůj potenciál Jamajčan Wayne Pinnock, když zaznamenal kariérní maximum a letošní nejlepší světový výkon 854 centimetrů. Ve finále pak nezůstal příliš zpět, jelikož zapsal 850 a zdálo se, že vrátí mistrovský titul na Jamajku. O ten ho však posledním možným pokusem připravil Řek Miltiadis Tentoglou, který soutěž uzavřel pokusem dlouhým 852 centimetrů a mohl se tak radovat ze svého premiérového titulu mistra světa pod otevřeným nebem. Ve finále Diamantové ligy si spravil chuť po nepovedeném vystoupení v Budapešti Švýcar Simon Ehammer.

Trojskok

Venezuelská trojskokanka Yulimar Rojas už několik let naprosto dominuje této disciplíně a letos tomu nebylo jinak. Patří jí pět nejhodnotnějších výkonů sezóny a všechny začínají patnáctkou. Vůbec ten nejdelší předvedla ve finále Diamantové ligy, když doskákala na 15.35, což je zároveň také desátý nejlepší zápis historie pod otevřeným nebem. Celý seriál ovládla už potřetí. Namále ovšem měla ve finále MS, kde se dlouho trápila, ale nakonec i tam potvrdila roli hlavní favoritky a vyskákala si už svůj čtvrtý venkovní světový titul v řadě.

Rovných 15 metrů zajistilo stříbro Ukrajince Maryně Bekh-Romanchuk a na bronzový stupínek vystoupala Kubánka Leyanis Pérez Hernández. Také ona se už na pouhé dva centimetry přiblížila patnáctimetrové hranici. Tu naopak hned dvakrát pokořila Jamajčanka Shanieka Ricketts. Bohužel pro ni, to v obou případech dokázala až po mistrovství světa na mítincích Diamantové ligy, když si nejprve skočila v Bruselu osobák 15.01, aby ho následně v Eugene ještě posunula na 15.03. V hale se blýskla trojskokem na 15.12 Američanka Jasmine Moore, což je výkon, kterým se zařadila na pátou příčku historických světových tabulek pod střechou.

Portugalec Pedro Pablo Pichardo si v hale zajistil titul evropského šampiona v nejlepším světovém výkonu halové sezóny 17.60. Venku pak zahájil vítězstvím na mítinku Diamantové ligy v Doha větrným trojskokem na 17.91. Pak se ovšem zranil a sezóna pro něj skončila. Vynikat tak mohli jiní. Mladý Jamajčan Jaydon Hibbert už v hale posunul hodnotu juniorského světového rekordu na 17.54 a totéž zopakoval i pod otevřeným nebem, když vylepšil rekordní zápis na 17.87.

Ovšem ani jemu štěstěna nepřála, když se hned v úvodu finále světového šampionátu zranil. V něm chyběla také dvojice Kubánců, kteří se v posledních dvou sezónách výrazně prosazují. Jordan Díaz Fortún přestupuje do španělských barev a Andy Díaz se pro změnu chystá reprezentovat Itálii. Ani jeden však za svou novou domovinu ještě na reprezentačních vrcholech startovat nemůže. Při všech těchto výpadcích potvrdil roli favorita Hugues Fabrice Zango z Burkiny Faso, jenž v Budapešti zvítězil před dvojicí dalších Kubánců Lázaro Martínezem a Cristianem Nápolesem. Andy Díaz se pak do sektoru vrátil ve finále Diamantové ligy a zvítězil.

Petr Jelínek

Vytisknout