přejdi na obsah | přejdi na menu | přejdi na vyhledávání

15. listopadu 2023, 18:33

Králové a královny 2023 – překážky a víceboje

Pátý díl seriálu Králové a královny je věnován překážkovým běhům a vícebojům. V těchto disciplínách došlo hned ke dvěma překonáním světových rekordů a některé další byly v ohrožení.

100 metrů překážek

Tato disciplína v tomto roce jednoznačnou vládkyni neměla. Autorkou letošního nejlepšího světového výkonu je Američanka Kendra Harrison, která v rozběhu na mistrovství světa v Budapešti zaznamenala čtvrtý nejkvalitnější výkon historie 12.24. Jen nepatrně pomalejší byla v Monaku její krajanka Nia Ali, která se v 34 letech stala díky času 12.30 devátou nejrychlejší ženou historie. Jen o setinu pomalejší pak byla v Los Angeles Portoričanka Jasmine Camacho-Quinn. Světová rekordmanka Tobi Amusan z Nigérie se také směrem k MS postupně dostávala do formy, ale následně jí byla pozastavena činnost z důvodu tří zmeškaných mimosoutěžních návštěv dopingových komisařů a hrozilo, že si v Budapešti ani nezazávodí.

Nakonec přeci jen na světovém šampionátu startovala, nicméně finišovala až jako šestá. Z triumfu se ovšem neradovala ani žádná další ze zmiňovaných závodnic. Finále totiž zvládla nejlépe Jamajčanka Danielle Williams, která zvítězila v čase 12.43 a navázala tak na svůj světový titul z roku 2015. Camacho-Quinn byla po špatném startu stříbrná a na bronzový stupínek vystoupala Kendra Harrison. Amusan si pak spravila náladu ve finále Diamantové ligy, kde kralovala ve svém nejlepším sezónním výkonu 12.33.

110 metrů překážek

Hned čtyři borci letos stlačili na stodesítce překážek svůj čas pod 13 vteřin. Jamajčan Rasheed Broadbell se dlouho svým výkonem z Kingstonu 12.94 vyhříval na čele průběžných světových tabulek. Objevem letošní sezóny pak byl mladý Američan Cordell Tinch, jenž si výrazně posunul své kariérní maximum až na 12.96. Ani jeden se však na mistrovství světa neprosadil. Broadbell byl už v rozběhu diskvalifikován a Tinchova cesta skončila v semifinále.

V Budapešti hráli prim ostřílení borci. Už potřetí za sebou se stal světovým šampionem Američan Grant Holloway, jenž si svůj letošní nejhodnotnější výkon 12.96 nechal právě na světové finále. Olympijský šampion Hansle Parchment z Jamajky bral stříbro a bronz vybojoval další zástupce překážkářské školy ze Spojených států Daniel Roberts, jenž tak prolomil svou smůlu na velkých mezinárodních akcích. Třináctivteřinová meta mu ovšem nadále odolává. Letos běžel nejrychleji 13.01. Parchment si své sezónní maximum nechal na finále Diamantové ligy v Eugene, kde zvítězil v letošním nejlepším světovém výkonu 12.93.

400 metrů překážek

Světová rekordmanka Sydney McLaughlin-Levrone se rozhodla pro přechod na hladkou čtvrtku, a tak jednoznačnou královnou té překážkové byla Nizozemka Femke Bol. Ani v jednom ze devíti finálových závodů, do kterých nastoupila nenašla přemožitelku, a navíc své soupeřky pravidelně deklasovala rozdílem třídy. Na mítinku Diamantové ligy v Londýně vylepšila hodnotu vlastního evropského rekordu na 51.45 a stala se druhou nejrychlejší ženou historie této disciplíny.

Naprosto dominantní vystoupení předvedla také ve finále světového šampionátu, kde kralovala v historicky osmém nejrychlejším čase 51.70 a pod 52 vteřin se dostala i ve finále Diamantové ligy, když svou třetí trofej získala v čase 51.98. Za její nejbližší konkurentku se dá považovat Američanka Shamier Little, která si doběhla pro světové stříbro v čase 52.80. Bronz si na krk v Budapešti pověsila díky osobáku 52.81 Jamajčanka Rushell Clayton. Čtvrtá Kemi Adekoya z Bahrajnu pak vylepšila časem 53.09 asijský rekord.

Podobně jako Femke Bol, dominoval po většinu sezóny mužské čtvrtce překážek Nor Karsten Warholm. V jejím průběhu se dostal hned pětkrát pod 47 vteřin. Nejrychleji běžel v Monaku 46.51. Na mistrovství světa v Budapešti pak získal svůj třetí titul světového šampiona, když za sebou nechal Kyrona McMastera z Britských Panenských ostrovů a Američana Raie Benjamina. Jen těsně pod stupni vítězů zůstal Jamajčan Roshawn Clarke, jenž v Budapešti už podruhé v sezóně posunul hodnotu juniorského světového rekordu na 47.34.

Warholm okusil hořkost porážky až v samotném závěru sezóny při finále Diamantové ligy, kde mu ani špičkový čas 46.53 nestačil k vítězství. Před domácím publikem totiž zazářil Benjamin, jenž pro sebe uzmul diamantovou trofej díky letošnímu nejlepšímu světovému výkonu a čtvrtému nejrychlejšímu času historie 46.39. Suverén loňské sezóny Brazilec Alison dos Santos se zotavoval po operaci kolene a do top formy se ještě nedokázal dostat. Na MS skončil až pátý.

3000 metrů překážek

Všechny velké vavříny v běhu na 3000 metrů překážek žen posbírala Winfred Yavi. Keňská rodačka v bahrajnských barvách nejprve suverénně zvítězila na světovém šampionátu v parádním čase 8:54.29, aby následně předvedla ještě výrazně kvalitnější výkon při finále Diamantové ligy, které opanovala v druhém nejrychlejším čase historie 8:50.66. V obou závodech jí nejlépe sekundovala keňská světová rekordmanka Beatrice Chepkoech. V Budapešti brala stříbro za 8:58.98 a ve finále Diamantovky finišovala v historicky třetím nejrychlejším čase 8:51.67.

Chepkoech navíc ještě přidala na mítinku v Záhřebu historické světové maximum na trati 2000 metrů překážek, které vylepšila na 5:47.42. Bronz na mistrovství světa vybojovala její mladší reprezentační kolegyně Faith Cherotich, která následně v Eugene také dokázala stlačit svůj osobák pod 9 minut (8:59.65). Totéž se podařilo i další mladičké Keňance Jackline Chepkoech, která se výkonem 8:57.35 posunula na sedmou příčku historických světových tabulek, ale na mistrovství světa skončila až devátá.

Na mužském stýplu byl k vidění nový světový rekord. K jeho překonání došlo na mítinku Diamantové ligy v Paříži a jeho novým držitelem je Etiopan Lamecha Girma, jenž ve francouzské metropoli vylepšil časem 7:52.11 historický zápis Katařana Saif Saaeed Shaheena z roku 2004 o 1.52 vteřin. Pro Girmu se jednalo už o druhý světový rekord v roce 2023. V hale totiž v Liévin zaběhl časem 7:23.81 historické světové maximum na hladké trojce.

Papírové předpoklady ho pak favorizovali i pro světový šampionát v Budapešti. Tam se ovšem opět postavil svému strašákovi z velkých mezinárodních akcí Soufianu El Bakkalimu, jenž Girmu porazil na loňském mistrovství světa i na olympiádě v Tokiu. Nutno dodat, že i El Bakkali byl ve skvělé formě. Na domácím mítinku Diamantové ligy v Rabatu se prezentoval novým osobákem 7:56.68, který ho řadí na deváté místo historických světových tabulek. Jejich vzájemný duel v Budapešti pak dopadl stejně jako ty dva předchozí, tedy ve prospěch El Bakkaliho. Girma se tak musel spokojit už s třetím stříbrem z mistrovství světa v řadě a čtvrtým z globálního vrcholu. Čest keňské stýplařské školy zachraňoval bronzový Abraham Kibiwot. Diamantovou trofej si odvezl z Eugene jeho krajan Simon Koech, jenž přitom v tomto seriálu letos debutoval.

Víceboje

Ženský halový pětiboj byl v této sezóně vskutku jedinečný. Hned tři závodnice totiž pokořily hranici 5000 bodů. Jako první se to podařilo Američance Anně Hall, která zaostala výkonem 5004 body jen 9 bodů za světovým rekordem Ukrajinky Natalie Dobrynské. Ten nakonec přeci jen neodolal. Ve stejné hale, kde dokázala v roce 2012 vylepšit historické světové maximum, ji pokořily na HME v Istanbulu hned dvě závodnice. Stříbrná Polka Adrianna Sulek to dokázala o jeden bod se součtem 5014 a novou světovou rekordmankou se stala vítězná Belgičanka Nafissatou Thiam, která svůj evropský primát ozdobila ziskem 5055 bodů.

Anna Hall zahájila parádně i letní sezónu, když vyhrála prestižní mítink v Götzisu a s výkonem 6988 bodů se posunula na pátou příčku historických světových tabulek. Zároveň je leaderem letošních světových tabulek. Byla také velkou favoritkou pro mistrovství světa v Budapešti. Tam se ovšem musela spokojit se stříbrem. Přemožitelkou se jí stala Britka Katarina Johnson-Thompson, která brala světový titul za 6740 bodů. Na bronzový stupínek vystoupala Nizozemka Anouk Vetter.

K překonání světového rekordu příliš nechybělo ani v halovém sedmiboji mužů. Zde se na pouhých pět bodů přiblížil rekordnímu zápisu legendárního Američana Ashtona Eatona jeho krajan Kyle Garland, jenž na šampionátu NCAA poskládal 6639 bodů. V tomto závodě se blýskl také Portoričan Ayden Owens Delerme, jenž se se součtem 6518 bodů vyhoupl na třetí příčku historických světových statistik.

Desetibojařskou jedničkou byl Kanaďan Pierce LePage. Nejprve zvítězil na mítinku v Götzisu, kde porazil svého slavnějšího reprezentačního kolegu Damiana Warnera a následně ho pokořil i na mistrovství světa v Budapešti, kde kraloval v novém osobním rekordu a letošním nejlepším světovém výkonu 8909 bodů, což je výkon, který ho řadí na šesté místo historických světových tabulek. Warner bral stříbro za 8804 bodů a bronz vybojoval díky výraznému posunutí grenadského národního rekordu na 6756 bodů Lindon Victor.

Petr Jelínek, foto: Soňa Maléterová

Vytisknout